Kwiecień miesiąc świadomości choroby Fabry’ego - Nie czekaj diagnozuj

Choroba Fabry’ego to ultrarzadka choroba genetyczna, jedna z niewielu chorób rzadkich, którą dzisiejsza medycyna potrafi skutecznie leczyć. Objawia się piekącym bólem stóp i dłoni, brakiem potliwości, przegrzewaniem się organizmu przy wyższej temperaturze i wysiłku fizycznym, charakterystycznymi zmianami na skórze (angiokeratoma) czy zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego. Do tego dochodzą poważne problemy układu sercowo-naczyniowego, układu moczowego (m.in. zaburzenia pracy nerek) czy układu nerwowego (m.in. wielokrotne udary mózgu). Jeśli któryś z objawów wystąpi, nie czekaj, diagnozuj się w kierunku choroby Fabry’ego.
2021-04-16 13:42

Problemy z dostępem do leczenia i realizacją programu szczepień - najczęstsze zgłoszenia do RPP w marcu

W marcu bieżącego roku konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta odebrali ponad 14 tys. połączeń telefonicznych.  We wszystkich sprawach dzwoniącym udzielono fachowej porady, przeprowadzono także niemal 1,5 tys. interwencji pisemnych i telefonicznych. Pracownicy Biura Rzecznika Praw Pacjenta bezpośrednio po zgłoszeniu problemu podejmują działania z uwagi na poważny stan pacjenta. 
2021-04-16 11:12

Ustawa o zawodzie farmaceuty redefiniuje zawód farmaceuty

Dziewięćdziesiąt trzy  proc. studentów farmacji słyszało o ustawie o zawodzie farmaceuty. Dla porównania wśród studentów na kierunku lekarskim jest to grupa 56 proc. Dlaczego wiedza na ten temat jest tak bardzo zróżnicowana, mimo że ustawa o zawodzie farmaceuty wpłynie również na zawód lekarza?[1]
2021-04-15 11:11

Tydzień dla Serca: hiperurykemia i choroby układu sercowo-naczyniowego idą w parze, czyli dlaczego obniżając kwas moczowy chronisz swoje serce

Hiperurykemia, czyli wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi, jest niezależnym, istotnym czynnikiem rozwoju wielu chorób, w tym serca i naczyń. Ta relacja jest dwustronna, bo u osób zmagających się z chorobami układu sercowo-naczyniowego często stwierdza się hiperurykemię. I choć to błędne koło schorzeń współwystępujących ma znaczący wpływ na nasze zdrowie i życie, to wciąż za mało się o nim mówi. Dlatego w najbliższych dniach – z okazji Tygodnia dla Serca - w ramach kampanii Obniżamy Kwas Moczowy - eksperci będą zwracać szczególną uwagę na związek hiperurykemii z chorobami serca.
2021-04-15 10:36

Trwa nabór placówek do realizacji modelu kompleksowej opieki dla pacjentów z nowotworem jelita grubego

Do 5 maja trwa nabór specjalistycznych placówek, które zaczną realizować nowy model opieki nad pacjentami z nowotworem jelita grubego. Najważniejsza zmiana polega na tym, że leczenie pacjenta będzie koordynowane począwszy od diagnostyki, przez leczenie, wsparcie psychologiczne, skończywszy na monitorowaniu jego stanu po przebytej chorobie nowotworowej.
2021-04-15 10:23

Dostęp do innowacyjnej radioterapii nadal jest wyzwaniem w skali kraju

O wyzwaniach w poprawie dostępu do innowacyjnej radioterapii w Polsce rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Piotrem Mileckim, Konsultantem Wojewódzkim w dziedzinie radioterapii onkologicznej, ordynatorem Oddziału Radioterapii Onkologicznej i kierownikiem Zakładu Radioterapii I w Wielkopolskim Centrum Onkologii.
2021-04-15 10:15

Obostrzenia przedłużone do 25 kwietnia

Ze względu na wydolność służby zdrowia i troskę o życie obywateli, rząd zadecydował o przedłużeniu większości obostrzeń do 25 kwietnia. W zakresie hoteli i noclegów dotychczasowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać do 3 maja włącznie. 19 kwietnia otwarte zostają żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dozwolony będzie także sport w obiektach sportowych na świeżym powietrzu z pewnymi ograniczeniami.
2021-04-14 11:10

HCV – tego wirusa może mieć każdy! - ruszyły bezpłatne badania anty-HCV w całej Polsce

HCV to śmiertelny wirus, który „zabija po cichu”. Prowadzi do wirusowego zapalenia wątroby, a w konsekwencji do jej uszkodzenia i rozwoju raka [1]. Według danych PZH w 2020 roku w Polsce wykryto tylko 942 przypadki osób z WZW C, natomiast rok wcześniej było ich 3327 [2]. Jedynym sposobem zapobiegania skutkom zakażenia jest jego wczesne wykrycie. W całym kraju rusza program darmowych badań w kierunku HCV, z którego może skorzystać każdy z nas!
2021-04-13 11:44

Prof. Tadeusz Orłowski: zażegnaliśmy kryzys, pacjenci onkologiczni mają dostęp do diagnostyki i leczenia w Instytucie

19 marca b.r. apelowaliśmy wraz z profesorem Tadeuszem Orłowskim o zagrożeniu dalszego przekształcenia łóżek OIOM-owych na covidowe, co doprowadziłoby do paraliżu diagnostyki i leczenia chirurgicznego w Instytucie Gryźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. Dzięki apelom udało się zażegnać najgorszej sytuacji. O tym jak obecnie wygląda dostęp do diagnostyki i leczenia pacjentów onkologicznych w Instytucie i jaką pomoc mogą uzyskać informuje na łamach naszego portalu prof. Tadeusz Orłowski, z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, przedstawiciel Polskiej Grupy Raka Płuca.
2021-04-13 11:35

Do 2030 r. w Europie może brakować ponad 4 mln pracowników medycznych

Jak wynika z raportu „Digital transformation: Shaping the future of European healthcare” firmy doradczej Deloitte, jakość i zakres dostępnych usług ochrony zdrowia poprawia się przy jednoczesnym wzroście skali i złożoności potrzeb systemów opieki medycznej. Pandemia spowodowała nie tylko konieczność daleko idących zmian w tym zakresie, ale przyspieszyła przynajmniej o dekadę tempo cyfryzacji systemu zdrowotnego.
2021-04-12 10:50

Miesiąc Świadomości i Wiedzy na temat Cięcia Cesarskiego

Kwiecień jest Miesiącem Świadomości i Wiedzy na temat Cięcia Cesarskiego. Ocenia się, że obecnie ponad 40% porodów w Polsce odbywa się poprzez cięcie cesarskie. Wykonane ze wskazań medycznych jest interwencją ratującą życie, jednak ta procedura nie jest wolna od krótko- i długoterminowych skutków zdrowotnych, zarówno dla kobiety jak i dla dziecka. Badania potwierdzają, że cięcie cesarskie  istotnie zwiększa ryzyko wystąpienia alergii u dzieci[i],[ii],[iii],[iv]. Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego schorzenia, jeśli poród nie może odbyć się siłami natury?
2021-04-09 12:45

Diagności laboratoryjni gotowi do wykonywania szczepień

Diagności laboratoryjni, farmaceuci i fizjoterapeuci po dodatkowym szkoleniu także będą kwalifikować do wykonywania szczepień - powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia zapowiedział, że szczepienia przyspieszają.
2021-04-09 11:57