Rybocyklib z najdłuższą medianą przeżycia całkowitego kiedykolwiek zaobserwowaną w zaawansowanym HR+/HER2-ujemnym raku piersi

Rybocyklib w skojarzeniu z letrozolem pozwolił osiągnąć medianę OS wynoszącą ponad 5 lat (63,9 miesiąca), korzyść w zakresie przeżycia wyniosła ponad 12 miesiący w porównaniu z placebo w skojarzeniu z letrozolem (HR=0.76; p=0.004)2. Rybocyklib jest jedynym inhibitorem CDK4/6, dla którego potwierdzono korzyści w zakresie OS we wszystkich trzech badaniach fazy III MONALEESA w skojarzeniu z różnymi terapiami hormonalnymi, niezależnie od statusu menopauzy czy linii leczenia2-4.
2021-09-28 09:18

Niskie dawki radioterapii są skuteczne w walce z koronawirusem

W dniach 15-16 września 2021 r. odbyła się VI Warszawska Konferencja Perspektywy Onkologii Molekularnej. W tej edycji Konferencja miała rangę konferencji międzynarodowej. Jej celem, podobnie jak w poprzednich edycjach, było zacieśnienie współpracy pomiędzy naukowcami, klinicystami, diagnostami, patologami oraz chirurgami. Podczas wykładów prezentowane były najświeższe nowinki i osiągnięcia z różnych dziedzin onkologii oraz medycyny a także nowe podejścia dotyczące walki z pandemią COVID-19.
2021-09-27 11:11

Czy jesteśmy świadkami przełomu w leczeniu stwardnienia rozsianego?

Jeszcze do niedawna terapia nowo zdiagnozowanych pacjentów z SM rozpoczynała się od leków o mniejszej skuteczności. Obecnie na świecie obserwuje się nowy kierunek w leczeniu stwardnienia rozsianego. Coraz częściej w praktyce klinicznej od samego początku terapii stosuje się wysoko efektywne terapie (tzw. HET – highly effective treatment).
2021-09-27 08:51

Wysoka skuteczność ochronna szczepionki Janssen przeciw COVID-19 - najnowsze dane

Firma Johnson & Johnson ogłosiła dnowe dane, które potwierdzają wysoką skuteczność ochronną szczepionki Janssen przeciw COVID-191,2,4. Nowe dane wykazały również, że ochrona przed COVID-19 wzrasta po podaniu dawki przypominającej szczepionki.Profil bezpieczeństwa szczepionki pozostał pozytywny. Szczepionka pozostaje ogólnie dobrze tolerowana po podaniu dawki przypominającej.1
2021-09-24 12:01

AMULET: zaprezentowano nowy model leczenia i monitorowania niewydolności serca

Podczas naukowego spotkania klinicystów, badaczy i przedstawicieli świata technologii w którym wzięło udział ponad 300 osób, zaprezentowano polski projekt pn. „AMULET - Nowy model opieki medycznej z wykorzystaniem nowoczesnych metod nieinwazyjnej oceny klinicznej i telemedycyny u chorych z niewydolnością serca” współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Pierwsze dane z badań prowadzonych przez wielopodmiotowe polskie konsorcjom naukowo-badawcze są bardzo obiecujące – uznali eksperci.
2021-09-24 10:22

Wybrano nowy Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

W trakcie XXV Międzynarodowego Kongresu PTK w Poznaniu odbyło się Walne Zgromadzenie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, podczas którego wyłoniono nowe władze Towarzystwa. Prof. dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski, Kierownik Pracowni Elektroterapii Serca, I Kliniki Kardiologii Katedry Kardiologii, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu ze Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego. Zastąpił on kończącego kadencję prof. dr. prof. n. prof. Adama Witkowskiego. Wybrano również nowego Prezesa-elekta Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, którym został prof. dr prof. n. prof. Robert J. Gil, Kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.
2021-09-22 11:58

Postępy w leczeniu hemofilii i innych skaz krwotocznych

Przyszłość leczenia hemofilii opiera się m.in. na profilaktyce oraz wykorzystywaniu przeciwciał monoklonalnych oraz opracowaniu skutecznej terapii genowej. Rozwój naukowy w tej dziedzinie medycyny jest bardzo szybki, w ostatnich 25 latach zarejestrowano w Unii Europejskiej 22 nowe preparaty związane z leczeniem hemofilii – dowodzą autorzy raportu „Rozwój terapii w leczeniu skaz krwotocznych”.
2021-09-20 09:22

Europejski Dzień Prostaty – okazja do przełamania tabu

15 września powinien być ważną datą dla naszych bliskich mężczyzn – mężów, ojców, wujków, dziadków, braci i synów. W obchodzony tego dnia Europejski Dzień Prostaty porozmawiajmy z nimi o tym, dlaczego należy dbać o prostatę, jak o każdy inny narząd. A może właśnie, dlaczego warto szczególnie mieć na uwadze zdrowie gruczołu krokowego? Każdego dnia z powodu raka prostaty umiera w Polsce około 10 mężczyzn.
2021-09-15 09:16

Badania: Statyny poprawiają przeżywalność pacjentek z najbardziej agresywnym rakiem piersi

Badanie prowadzone było przez naukowców z University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston, we współpracy z Baylor College of Medicine (także w Houston), gdzie na co dzień pracuje Małgorzata Nowakowska. Jest to pierwszy duży eksperyment analizujący związek między wspomnianą grupą leków a agresywnymi podtypami raka piersi.
2021-09-09 09:03

Jak poprawić dostęp do innowacyjnych wyrobów medycznych?

System opieki zdrowotnej wymaga wprowadzenia zmian. Jako Izba POLMED chcemy zwrócić szczególną uwagę na występujące w Polsce ograniczenia w dostępie pacjentów do innowacyjnych wyrobów medycznych i rozpocząć dyskusję dotyczącą sposobów poprawy tego stanu. W celu stworzenia przyjaznego i transparentnego środowiska, w centrum którego jest pacjent i jego potrzeby, należy zadbać o równy, nieprzerwany i przewidywalny, niezależnie od wszelkich zmian legislacyjnych, dostęp do innowacyjnych technologii nielekowych. - mówi Arkadiusz Grądkowski, dyrektor Izby POLMED.
2021-09-03 09:19

Nowe dane zaprezentowane podczas kongresu EAN wykazały skuteczność terapii genowej u dzieci przedobjawowych i z objawami SMA

Dane zaprezentowane podczas sesji satelitarnej kongresu Europejskiej Akademii Neurologii (EAN, European Academy of Neurology), pochodzące z ukończonego badania III fazy SPR1NT, w którym uczestniczyli pacjenci z dwiema kopiami genu SMN2, wykazały osiągnięcie odpowiednich dla wieku najważniejszych etapów rozwoju u chorych bezobjawowych cierpiących na SMA bez konieczności stosowania jakiegokolwiek wsparcia oddechowego i żywieniowego oraz bez wystąpienia ciężkich zdarzeń niepożądanych związanych z leczeniem.
2021-09-01 09:30

Cytologia na podłożu płynnym w profilaktyce raka szyjki macicy

Coraz więcej ośrodków wykonuje w Polsce badanie cytologiczne na podłożu płynnym. To o wiele dokładniejsza metoda niż stosowana wcześniej. Dla samej pacjentki badanie nie różni się niczym - w obydwu metodach materiał pobierany jest za pomocą specjalnej szczoteczki. W czasie pandemii spadła liczba wykonywanych badań - najwyższy czas się im poddać!
2021-08-31 10:22