Odpowiednia opieka po zawale serca zmniejsza ryzyko kolejnego incydentu sercowo-naczyniowego
Opublikowane 26 października 2022Centrum Kardiologii Grupa American Heart of Poland realizuje program KOS-zawał, czyli kompleksową opiekę kardiologiczną dla pacjentów po zawale serca. Co to oznacza dla pacjenta? Jest to program przygotowany i refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, obejmujący okres pierwszych dwunastu miesięcy od momentu opuszczenia szpitalnego oddziału.
Wprowadzenie programu oznacza jeszcze większe możliwości leczenia pacjentów kardiologicznych oraz zmniejszenie ryzyka występowania kolejnych zdarzeń sercowo-naczyniowych. Placówka, która chce podjąć się takiego zadania, musi dysponować oddziałem kardiologii z pracownią do zabiegów naprawiających tętnice wieńcowe, poradniami, gdzie przyjmują kardiolodzy oraz zapleczem do rehabilitacji.
Program KOS-zawał dla pacjenta oznacza skoordynowaną, kompleksową, wielokierunkową opiekę, od momentu zdiagnozowania zawału i hospitalizacji przez rehabilitację kardiologiczną, monitorowanie jego stanu zdrowia, do wizyt w poradni i zakończenia leczenia.
- Niestety, są pacjenci kardiologiczni, którzy po opuszczeniu placówki nie kontynuują leczenia, nie kontrolują swojego stanu zdrowia. Warto pamiętać, że proces terapii często wymaga modyfikacji, dlatego pacjent na wielu płaszczyznach potrzebuje wsparcia medycznego. Pacjent kardiologiczny opuszczając szpital ma już wyznaczony termin pierwszej wizyty koordynująco-kontrolnej, którą odbywa w ciągu 14 dni od momentu wypisania z oddziału. Podczas wizyty wykonujemy badanie EKG serca i zlecone badania laboratoryjne. Pacjent dzięki programowi KOS-zawał ma wyznaczony zarówno plan, jak i miejsce rehabilitacji, która daje największą szansę na powrót do pełnej sprawności – mówi doktor Andrzej Rak, kardiolog, ordynator Oddziału Kardiologii w Centrum.
Program opieki nad osobami po zawale serca to odpowiedź na bardzo pilną potrzebę społeczną.
- Od wielu lat skutecznie ratujemy pacjentów po zawale mięśnia sercowego w ponad 20 ośrodkach medycznych w całej Polsce. Centrum Kardiologii to 18 placówka Grupy American Heart of Poland, w której jest realizowany program KOS-zawał. Mamy doświadczenie w koordynacji opieki nad pacjentem z chorobami sercowo-naczyniowymi oraz wypracowane procedury postępowania, dzięki czemu osiągamy dobre wyniki w zakresie redukcji śmiertelności wewnątrzszpitalnej, miesięcznej oraz rocznej w zawale serca. Naszą ambicją jest nie tylko uratować pacjenta z zawałem, ale też ułatwić mu powrót do codziennej aktywności i zmniejszyć ryzyko kolejnego incydentu sercowo-naczyniowego. Opieka realizowana w ramach tego programu w ośrodkach medycznych Grupy American Heart of Poland jest również bardzo dobrze oceniana przez pacjentów – wyjaśnia dr n. med. Paweł Kaźmierczak, dyrektor medyczny, członek Zarządu Grupy American Heart of Poland.
Programu KOS-zawał jest adresowany w szczególności pacjentom m.in. z rejonu powiatu otwockiego, garwolińskiego i mińskiego oraz obszaru miasta Warszawy.
- To dobra wiadomość dla lokalnej społeczności, jeżeli ktoś będzie miał problemy kardiologiczne, otrzyma pomoc na najwyższym poziomie w Centrum Kardiologii. Daje to absolutne poczucie bezpieczeństwa, ponieważ chory otrzyma tu nie tylko pomoc medyczną, ale także ogromną dawkę wiedzy, co należy zrobić, żeby nie doszło do kolejnego incydentu kardiologicznego – dodał prof. dr hab. n. med. Jarosław Pinkas, konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego.
W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawicieli placówki Centrum Kardiologii Grupa American Heart of Poland, dr n. med. Paweł Kaźmierczak - dyrektor medyczny Grupy, doktor Arkadiusz Rak - kardiolog, ordynator Oddziału Kardiologii Centrum Kardiologii, prof. dr hab. n. med. Jarosław Pinkas, konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego, władze samorządowe: Paweł Walo - Wiceprezydent Otwocka, Marek Banaszek - Burmistrz Józefowa oraz Rafał Skwiot ze Starostwa Powiatowego w Otwocku.
źródło: AHOP
Autor:
Redakcja MedicalPress