Minister Andrzej Dera i Marszałek Marek Woźniak w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu w związku z planami rozwoju placówki

Opublikowane 07 września 2022
Minister Andrzej Dera i Marszałek Marek Woźniak w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu w związku z planami rozwoju placówki
- W regionach mamy już dwa ośrodki radioterapii WCO: w Pile i w Kaliszu, aby przybliżyć świadczenia onkologiczne pacjentom. Chcemy prowadzić w tych miejscach pełną diagnostykę wstępną, a także w pewnym zakresie pogłębioną. Stosujemy nowoczesne technologie, w tym najnowsze w diagnostyce i leczeniu nowotworów, i chcemy aby rozwijały się one dalej. Powstanie nowa wysokospecjalistyczna część zakładu radioterapii – chcemy pozyskać akcelerator sprzężony z rezonansem magnetycznym, umożliwiający precyzyjną radioterapię guzów leżących w otoczeniu tkanek miękkich -głównie w jamie brzusznej i miednicy. - podkreślał prof. Julian Malicki, Dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii.
Cztery filary rozwoju WCO obejmują: 1/ Regiony, 2/ Nowoczesne Technologie, 3/ Koordynowana Opieka Onkologiczna i 4/ Likwidacja Barier. Elementem poprawy sytuacji pacjentów w regionie oraz zwiększenia dostępności do leczenia jest rozbudowa infrastruktury na nowopozyskanym przez WCO terenie przy ul. św. Marii Magdaleny. Nowe działania obejmą utworzenie nowej część zakładu radioterapii, rozbudowę medycyny nuklearnej, a także rehabilitację i opiekę psychologiczną, która stanowi bardzo ważny element leczenia onkologicznego.

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera i Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak odwiedzili 26 sierpnia br. Wielkopolskie Centrum Onkologii (WCO) w Poznaniu. Podczas spotkania prof. Julian Malicki, dyrektor WCO przedstawił główne kierunki rozwoju placówki.

W regionach mamy już dwa ośrodki radioterapii WCO: w Pile i w Kaliszu, aby przybliżyć świadczenia onkologiczne pacjentom. Chcemy prowadzić w tych miejscach pełną diagnostykę wstępną, a także w pewnym zakresie pogłębioną. Stosujemy nowoczesne technologie, w tym najnowsze w diagnostyce i leczeniu nowotworów, i chcemy aby rozwijały się one dalej w na pozyskanej w ostatnim czasie działce przy ulicy św. Marii Magdaleny w Poznaniu - naprzeciwko WCO. Powstanie tam nowa wysokospecjalistyczna część zakładu radioterapii – chcemy pozyskać akcelerator sprzężony z rezonansem magnetycznym, umożliwiający precyzyjną radioterapię guzów leżących w otoczeniu tkanek miękkich -głównie w jamie brzusznej i miednicy. Rozbudowana zostanie diagnostyka w oparciu o metody medycyny nuklearnej, a także znajdą miejsca rehabilitacja i opieka psychologiczna. Koordynacja Opieki Onkologicznej to sztandarowy projekt Ministerstwa Zdrowia zapewnianiający opiekę każdemu pacjentowi podczas leczenia, które WCO wprowadza od lat i będzie ten proces kontynuować. Likwidacja barier na poziomie infrastruktury oraz komunikacji to wyzwanie, będące wymogiem obecnych czasów i stanowiące przeciwdziałanie wykluczeniu. Wygodne podjazdy dla pacjentów, wielopoziomowy parking, dodatkowe windy, dodatkowe ciągi komunikacyjne, a także nowoczesne metody komunikacji z pacjentami, przejrzyste informacje również przez internet - to także elementy rozwoju naszego ośrodka” – podkreślał podczas spotkania prof. Julian Malicki, Dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Marszałek Marek Woźniak zaznaczył, że wojewódzki samorząd już w 2014 r. uchwalił wieloletni plan rozwoju radioterapii w Wielkopolsce, czego efektem są ośrodki radioterapii w Kaliszu (2016 r.) i w Pile (2019 r.). Samorząd Województwa Wielkopolskiego corocznie przekazuje znaczące środki finansowe na zakup nowoczesnej aparatury. Dzięki nim marszałkowska placówka może się pochwalić m.in. robotem chirurgicznym DaVinci czy dwoma zrobotyzowanymi akceleratorami CyberKnife. Podczas spotkania Marszałek Woźniak podkreślił, że nadrzędnym celem władz samorządowych jest zapewnienie Wielkopolanom dostępu - w każdym miejscu Wielkopolski - do najnowszych metod leczenia, w ramach konsekwentnie rozbudowywanych struktur WCO.

Temu też służy rozbudowa usług ambulatoryjnych w obecnie powstającym ze środków Samorządu Województwa budynku mieszczącym się od ulicy Strzeleckiej, która ma się zakończyć w 2023 roku. Dalszy rozwój świadczeń w oparciu o posiadaną kadrę specjalistów oraz rozbudowa w najbliższej okolicy Wielkopolskiego Centrum Onkologii z pewnością przyczynią się do osiągania lepszych wyników leczenia pacjentów, a także poprawy warunków udzielania im świadczeń. To dla nas priorytet w prowadzonej konsekwentnie od lat polityce zdrowotnej w województwie” - powiedział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Obecnie dodatkowo pojawiła się także możliwość ubiegania się o środki z Funduszu Medycznego pod egidą Prezydenta RP, które umożliwią rozbudowę infrastruktury na nowopozyskanym terenie. Minister Andrzej Dera powiedział, że Prezydent RP dostrzegając wagę walki z chorobami nowotworowymi zainicjował powstanie Funduszu Medycznego, który ma wspierać poprawę dostępu społeczeństwa do świadczeń medycznych.

Cieszy mnie, że w Wielkopolsce jest ośrodek, który się prężnie rozwija i ma plany rozwoju poszerzające dostęp społeczeństwa do świadczeń i ma ofertę nowoczesnego leczenia” – podkreślił Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Minister pozytywnie odniósł się do sfinalizowania przekazania WCO terenu (przy ul. św. Marii Magdaleny - na którym stoimy) dzięki decyzji Ministra Rozwoju, który zgodził się w imieniu Skarbu Państwa na przekazanie działki na potrzeby rozwoju onkologii w Wielkopolsce, a jednocześnie w zamian Marszałek Województwa przekazał Wojewodzie część budynku Urzędu.

To dobry Wielkopolski przykład współdziałania pomiędzy władzami Samorządowymi a Rządem dla dobra pacjentów. Cieszę się, ponadto, że miałem okazję być w WCO, krótko po tym jak był w nim Minister Zdrowia Adam Niedzielski w związku z przekazaniem dotacji na nowy akcelerator do radioterapii. Ministerstwo Zdrowia również corocznie wspiera WCO w ramach narodowej strategii onkologicznej, a warto wspierać dobre plany rozwojowe.” – zauważył Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Wielkopolskie Centrum Onkologii od wielu lat realizuje konsekwentnie strategię rozwoju placówki, stawiając w centrum uwagi pacjentów oraz ich potrzeby. Elementem tego kompleksowego podejścia do leczenia pacjentów jest zapewniania dostępu do leczenia na całym terenie województwa, gwarantując jednocześnie leczenie przy wykorzystaniu nowoczesnych terapii.



źródło: WCO