Pacjenci, którzy chorowali na raka mają większe ryzyko chorób układu krążenia

Opublikowane 12 lipca 2022
Pacjenci, którzy chorowali na raka mają większe ryzyko chorób układu krążenia
Według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Journal of the American College of Cardiology, osoby dorosłe, które chorowały na raka, są bardziej narażone na choroby serca i układu krążenia niż ludzie w populacji ogólnej. Badania prowadzone przez naukowców z Johns Hopkins Medicine w Baltimore, wykazały, że osoby, które przeżyły raka, mają o 42% wyższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych niż osoby bez historii nowotworu.
Badanie objęło 12414 uczestników, z których 3250 miało historię raka. Stwierdzono w nim, że ozdrowieńcy, mają o 52% wyższe ryzyko wystąpienia niewydolności serca i o 22% wyższe ryzyko udaru w porównaniu z osobami bez historii nowotworu. Badanie nie wykazało natomiast zwiększonego ryzyka choroby wieńcowej u osób z historią raka w porównaniu z osobami bez takiej historii.

Nowotwór to szeroki termin obejmujący około 200 różnych typów chorób nowotworowych. Naukowcy odkryli, że ryzyko chorób sercowo-naczyniowych było wyższe u osób, które przeżyły niektóre rodzaje raka. Analizując te różne typy raka, naukowcy odkryli, że osoby, które przeżyły raka piersi, płuc i jelita grubego, a także nowotwory krwi, były bardziej narażone na choroby sercowo-naczyniowe. Natomiast osoby, które przeżyły raka prostaty, nie mają takiego zwiększonego ryzyka.

- Poważne postępy w leczeniu raka oznaczają, że pacjenci żyją coraz dłużej. Oznacza to, że musimy teraz zwracać uwagę na inne choroby przewlekłe, zwłaszcza choroby serca, u ozdrowieńców – mówiła dr Elizabeth Selvin, profesor epidemiologii w Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.

Badanie nie miało celu poszukiwania konkretnych przyczyn tego zwiększonego ryzyka, ale istnieje kilka możliwości. Jedną z nich są specyficzne terapie stosowane w leczeniu niektórych nowotworów. Na przykład chemioterapie antracyklinowe są dobrze znane z tego, że zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Podobnie radioterapia klatki piersiowej zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, czasami wiele lat po leczeniu.

- Potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć, dlaczego osoby, które przeżyły raka, mają większe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i czy można to częściowo wyjaśnić negatywnymi skutkami niektórych terapii przeciwnowotworowych na serce. – mówiła Roberta Florido, MD, M.H.S., pierwsza autorka artykułu i adiunkt medycyny oraz dyrektor kardioonkologii na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa. - Mamy nadzieję, że nasze badania zwiększą świadomość ryzyka chorób serca u osób, które przeżyły raka, oraz że świadczeniodawcy aktywnie wzmacniają znaczenie profilaktyki. 


źródło: Forbes