Narodowy Instytut Onkologii i Studenckie Onko-Forum razem dla WOŚP

Opublikowane 26 stycznia 2025
Narodowy Instytut Onkologii i Studenckie Onko-Forum razem dla WOŚP
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra 26 stycznia już po raz 33. W tym roku pieniądze zbierane są na rzecz onkologii i hematologii dziecięcej. Narodowy Instytut Onkologii, w którym działa jedyne w Polsce Centrum Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego, wraz ze Studenckim Onko-Forum, zrzeszającym młodych adeptów medycyny, wspiera tegoroczny finał, przekazując na akcję wyjątkowe dary.
„Całym sercem wspieram każdy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale tegoroczny cel zbiórki ma dla mnie szczególne znaczenie. Działania na rzecz najmłodszych pacjentów są nieodłącznym elementem pracy i misji, którą realizujemy każdego dnia w Centrum Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego Narodowego Instytutu Onkologii przy ul. Wawelskiej. Dlatego z ogromną radością, wraz ze studentami ze Studenckiego Onko-Forum, aktywnie włączamy się w tegoroczny finał” – mówi dr hab. n. med. Beata Jagielska, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii.

Prezeska Studenckiego Onko-Forum, Paulina Kalman, także nie kryje emocji związanych z zaangażowaniem studentów SOF w działania orkiestry: „Jesteśmy niezwykle dumni, że Studenckie Onko-Forum wspiera tegoroczny finał WOŚP, który w tym roku w szczególny sposób jest bliski naszym sercom. Jako młodzi pasjonaci onkologii na co dzień widzimy, jak ogromne znaczenie ma dostęp do nowoczesnego sprzętu medycznego w leczeniu pacjentów, nie tylko tych najmłodszych.

Współpracując z WOŚP, nie tylko wspieramy tę szczytną inicjatywę, ale także szerzymy świadomość o możliwościach współczesnej medycyny. Wierzymy, że razem możemy zmieniać przyszłość polskiej onkologii”. Wyjątkowy dar na aukcję WOŚP Dr Elżbieta Wojciechowska-Lampka, onkolog z Narodowego Instytutu Onkologii, od 35 lat leczy kobiety, u których nowotwór zdiagnozowano w ciąży. Do tej pory pod jej opieką znalazło się ponad 300 przyszłych mam.

„Dziś dzieci wielu z moich pacjentek są już dorosłe i mają własne dzieci – cud narodzin nabiera w tym wypadku jeszcze głębszego znaczenia” – mówi lekarka, która niedawno zdecydowała się opisać historie swoich pacjentek w książce Wybrałam. Wygrałam. Macierzyństwo w obliczu nowotworu. „Ta książka to hołd dla wielu kobiet, które stanowią uosobienie heroicznej siły matki. Na przekór wrogowi – chorobie onkologicznej – robią wszystko, często ponad ludzkie siły, by wzbogacić siebie o nowe doświadczenie i obdarzyć świat nowym życiem – istotą najcenniejszą, dzieckiem”.

Na okładkę tej poruszajacej publikacji trafiło niezwykłe dzieło wybitnego artysty Stasysa Eidrigevičiusa. Oryginał pracy pt. Fashion Show został wykonany w technice pasteli w 1998 roku. Po latach okazało się, że swoim wyrazem i przekazem idealnie wpisuje się w historie przedstawione w książce. „Nad tym, co przeznaczyć na aukcję WOŚP, wraz ze studentami ze Studenckiego Onko-Forum zastanawialiśmy się od dłuższego czasu. Kiedy zobaczyliśmy okładkę książki i poznaliśmy jej treść, nie mieliśmy wątpliwości, w jakim kierunku pójść.

Przy wsparciu pani doktor Elżbiety Wojciechowskiej-Lampki nawiązaliśmy kontakt z artystą, opowiedzieliśmy o naszych planach i zapytaliśmy, czy zgodzi się przekazać swoje dzieło na aukcję WOŚP. Nie wahał się ani chwili” – relacjonuje Monika Dzienyńska-Dyk, rzeczniczka prasowa Narodowego Instytutu Onkologii. Na wspólną aukcję dobroczynną Narodowego Instytutu Onkologii i Studenckiego Onko-Forum trafiła inkografia Stasysa Eidrigevičiusa.

„Inkografia to nowoczesna technika graficzna przeznaczona do powielania prac artystów w celach kolekcjonerskich. Inkografie wykonywane są w limitowanych edycjach, a każda praca jest numerowana i opatrzona odręczną sygnaturą autora. W celu osiągnięcia najwyższej jakości i trwałości zdecydowaliśmy się na wykonanie naszych Limited Editions na płótnie, wykorzystując najnowocześniejszy sprzęt drukarski” – wyjaśnia Ignacy Eidrigevičius, menedżer artysty.

„Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafia oczywiście praca z numerem 1” – dodaje. Wraz z inkografią na oficjalną aukcję WOŚP trafi także książka podpisana przez Stasysa i Elżbietę Wojciechowską-Lampkę. „Tak jak dla nas w Instytucie, tak i dla tej największej Orkiestry świata, pod batutą Jurka Owsiaka, w centrum wszystkich działań jest, był i zawsze będzie człowiek – a w tym przypadku człowiek bardzo szczególny: mały pacjent chory na raka. Dlatego z ogromną wdzięcznością za każdy życzliwy gest skierowany do tych dzielnych małych bohaterów gramy razem z WOŚP, bo wierzymy w siłę wspólnoty i moc pomocy” – podsumowuje Monika Dzienyńska-Dyk.

Zapraszamy wszystkich do udziału w licytacji i wsparcia tego niezwykle ważnego celu. W licytacji, która potrwa do poniedziałku 10 lutego, można wziąć udział tutaj: WOŚP

Centrum Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego Narodowego Instytutu Onkologii Rocznie w Polsce nowotwory diagnozuje się u ok. 1300 dzieci i młodzieży. Część z nich wymaga leczenia z wykorzystaniem radioterapii. W Polsce ten rodzaj leczenia u najmłodszych pacjentów realizuje 13 ośrodków. Jednak to właśnie w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie znajduje się jedyne w Polsce, dostosowane do potrzeb pacjenta pediatrycznego, Centrum Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego.

To właśnie tu radioterapii poddawanych jest najwięcej dzieci w skali kraju – ponad 50% wszystkich przypadków. Rodzice, dzieci i pracownicy Centrum nazywają ją ‘leczeniem promyczkami’.

„Leczymy dzieci w każdym wieku. Dużą grupę, ok. 25%, stanowią pacjenci poniżej 4. roku życia, których leczenie jest możliwe dzięki współpracy z wysoko wykwalifikowanym zespołem anestezjologicznym, specjalizującym się w opiece nad dziećmi. Nigdzie indziej w Polsce nie znieczula się do radioterapii tak wielu dzieci jak tutaj. Dla wielu ośrodków to wyzwanie, dlatego najmłodsi pacjenci trafiają do nas z całej Polski” – wyjaśnia dr n. med. Marzanna Chojnacka, koordynator Centrum Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego.

Dzięki ścisłej współpracy Centrum z ośrodkami onkologii dziecięcej w Warszawie i pozostałych częściach kraju leczenie realizowane jest zgodnie z międzynarodowymi protokołami i na podstawie szczegółowych ustaleń wielodyscyplinarnych zespołów.

źródło:NI0 - PIB w Warszawie