Rynek
Wróć do RynekSzczepionka przeciw grypie firmy Viatris, jest już dostępna na zbliżający się sezon grypowy 2023-2024
Viatris, globalna firma zajmująca się opieką zdrowotną, ogłasza, że rozpoczęła dystrybucję dawek czterowalentnej szczepionki przeciw grypie w Polsce, w ramach przygotowań do sezonu 2023-24. Tym samym szczepionka jest już dostępna w hurtowniach farmaceutycznych i aptekach. Umożliwi to środowisku medycznemu efektywnie rozpocząć realizację szczepienia profilaktycznego i już dziś zabezpieczyć pacjenta na sezon grypowy 2023-2024.
Soczewka teleskopowa przywraca wzrok pacjentom z wielochorobowością
Pod koniec lipca okuliści ze Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie wszczepili pacjentce soczewkę teleskopową. Był to pierwszy tego typu zabieg w Polsce, a nawet Europie Wschodniej. Jaki jest jego efekt? Jak czuje się kobieta? I czy planowane są kolejne tego typu zabiegi?
Nie trać głowy dla łupieżu – „złota piątka” zdrowej skóry głowy
Łupież to powszechna choroba skóry głowy, a przy tym uciążliwy problem natury estetycznej, który dotyczy nawet co drugiej osoby.[1] Ze względu na nawrotowy charakter tego schorzenia, krótkookresowe kuracje specjalistycznymi preparatami przeciwłupieżowymi warto wspomóc kilkoma nawykami pielęgnacyjnymi, które ułatwią zachowanie optymalnego zdrowia skóry głowy na co dzień. Skąd bierze się łupież i jak mu skutecznie przeciwdziałać?
Wystartował program transplantacji płuc w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM
11 lipca br. w Klinice Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii UCK WUM specjaliści dokonali udanego przeszczepienia płuca. To kolejny krok w rozwoju strategii tworzenia silnego ośrodka transplantacyjnego w naszym centrum klinicznym. W trakcie konferencji prasowej, eksperci opowiedzieli o szczegółach zabiegu i promowali ideę transplantacji. Była również okazja do porozmawiania z pacjentem po przeszczepieniu, który już szykuje się do powrotu do domu.
Terapie skojarzone i określone w czasie to przyszłość leczenia nowotworów
Po pierwsze zwiększają skuteczność leczenia, a po drugie pozwalają chorym odpocząć od terapii, wrócić do pracy i normalnej aktywności – oceniają eksperci. Przerwa w leczeniu może być również korzystna i mniej kosztowna dla systemu opieki zdrowotnej – podkreślają eksperci.
16 ONKOBIEG w Starachowicach – ostatnie dni rejestracji
Tylko do 15 sierpnia br. (lub do wyczerpania miejsc) prowadzone są zapisy do udziału w starachowickim biegu charytatywnym organizowanym przez Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej. Dyrekcja Szpitala zachęca do udziału w wydarzeniu i wsparcia osób zmagających się z chorobami nowotworowymi. Po raz kolejny bieg charytatywny odbędzie się wokół kompleksu głównego budynków PZOZ. Choć wydarzenie zaplanowane jest na dzień 10 września br. (niedziela) z to rejestracją na to wydarzenie należy się spieszyć.
Jak zadbać o zdrowie przed wyjazdem na wakacje „last minute”?
Przed wyjazdem na wakacje warto zadbać o swoje zdrowie i przygotować się pod względem medycznym. Nawet jedna porada u lekarza medycyny podróży wystarczy, by zaszczepić się np. pierwszą dawką przeciw WZW A i skonsultować się w zakresie profilaktyki.
Mniej niż 20% umierających w Polsce otrzymuje opiekę paliatywną. Co zrobić, by Polacy nie odchodzili w bólu?
Mniej niż 20% umierających w Polsce otrzymuje opiekę paliatywną[1]. Nowotwory, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego, covid-19 czy cukrzyca – to tylko niektóre przyczyny śmierci wielu Polaków, których rocznie umiera około pół miliona. Doświadczają fizycznego cierpienia, którego przeżywać częstokroć by nie musieli – gdyby temat leczenia bólu w terminalnej fazie choroby był priorytetem. Czy odchodzenie w Polsce musi boleć?
Cholesterol nie boli. Dowiedz się kiedy należy rozpocząć leczenie
Podwyższone stężenie cholesterolu to hipercholesterolemia, miażdżyca, a w konsekwencji zawał serca, udar mózgu. Pamiętajmy, że podwyższone stężenie cholesterolu nie boli. Pacjenci nie odczuwają tak naprawdę efektów po włączeniu leczenia hipolipemizującego, czyli obniżającego cholesterol, ale to jest taka długoterminowa lokata dla nich. Obniżając stężenie cholesterolu w wieku 40 lat pracujemy na naczyniowy wiek pacjenta i zmniejszenie ryzyka zawału serca i udaru mózgu za 10, 15, 20 lat. Dlatego tak trudno jest czasami przekonać pacjentów do leczenia zbyt wysokiego cholesterolu, bo stosują leki, ale nie doświadczają choroby. - podkreśla prof. Piotr Dobrowolski, kierownik Samodzielnej Poradni Lipidowej Narodowego Instytutu Kardiologii.
Kliniki mobilne dotrą do mieszkańców wschodniej Ukrainy
Od początku wojny w Ukrainie Polska Misja Medyczna zaangażowała się w pomoc ukraińskim placówkom opieki medycznej. W ramach rozszerzenia działalności ukraińskiego oddziału polskiej organizacji przez kolejnych sześć miesięcy po obwodzie charkowskim będą poruszać się dwie kliniki mobilne, świadczące pomoc mieszkańcom jednego z najbardziej dotkniętych wojną regionów.
Opieka nad seniorem – zawód na cały etat? Praktyczne wskazówki dla opiekunów
Osoby w starszym wieku bardzo często potrzebują nie tylko naszej uwagi i czasu, ale przede wszystkim pomocy i opieki w codziennych czynnościach. Wciąż powszechny w naszym kraju tradycyjny model rodziny sprawia, że w Polsce obowiązek ten najczęściej przypada bliskim seniora – jego dzieciom czy dalszym krewnym. Jednak nie zawsze są oni w stanie zapewnić osobie starszej odpowiednie wsparcie, tym bardziej, że rola opiekuna to w wielu przypadkach praca na cały etat. Jak „z głową” opiekować się seniorem i dlaczego warto korzystać z profesjonalnej pomocy?
Migotanie przedsionków kilkukrotnie zwiększa ryzyko udaru
W Polsce co roku na udar mózgu zapada 80–90 tys. osób. To trzecia przyczyna zgonów na świecie. Choroba zagraża życiu oraz w wielu przypadkach prowadzi do znacznego stopnia niepełnosprawności. U dorosłych jest najczęstszą przyczyną niesprawności. Udar dotyczy głównie osób starszych, ale coraz częściej obserwuje się go u pacjentów poniżej 65. roku życia. Szacuje się, że już około 30 proc. udarów dotyczy osób młodych.