Prof. dr hab. n. med. Rodryg Ramlau, Kierownik Katedry i Kliniki Onkologii, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu mówi o sytuacji w zakresie leczenia pacjentów z rakiem płuca w Polsce w dobie koronawirusa.
Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Przyszłość należy do telefarmacji?
Telemedyczna transformacja zachodzi w różnych dziedzinach ochrony zdrowia. Skoro przez internet możemy zamówić jedzenie, książki, meble, a nawet samochody, czemu nie moglibyśmy w ten sposób realizować recept na leki? Naukowcy z Wydziału Farmacji Uniwersytetu Stanowego New Jersey postanowili przyjrzeć się, w jaki sposób telefarmacja rozwija się w Stanach Zjednoczonych, jakie trudności napotyka się przy jej implementowaniu oraz jakie perspektywy stoją przed tą dziedziną.
Zarządzenie NFZ: zmiany w chemioterapii
Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 116/2020/DGL z dnia 29 lipca 2020 r. zmienia zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie chemioterapia.
Plan finansowy NFZ zakłada wzrost nakładów na leczenie w 2021 r.
Narodowy Fundusz Zdrowia planuje przeznaczyć na leczenie w 2021 roku 102 mld zł, o ponad 11 mld zł więcej, niż ustalono na ten rok - tak wynika z projektu planu finansowego NFZ, o czym informuje w czwartek (30 lipca) "Dziennik Gazeta Prawna".
Sensory w łóżkach pozwalają zdalnie monitorować funkcje życiowe pacjentów
Szpital Covenant HealthCare w amerykańskim stanie Michigan stosuje sensory zamontowane w łóżkach pacjentów. System, który przeszedł chrzest bojowy w czasie szczytu pandemii COVID-19, sprawdził się tak dobrze, że menadżerowie szpitala planują zaimplementować system w innych obszarach opieki nad chorymi.
Stanowisko POLMED w sprawie projektu ustawy o wyrobach medycznych
Zdaniem Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej POLMED projekt nowej polskiej ustawy o wyrobach medycznych ma stanowić wdrożenie wymogów unijnych, niestety zdecydowanie wykracza on poza ramy europejskiego rozporządzenia, nakładając szereg nowych obowiązków i kar, które mogą doprowadzić do przeregulowania systemu i obniżenia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw.
Koalicja Izb Handlowych apeluje o odrzucenie części przepisów projektu ustawy o Funduszu Medycznym oraz tzw. ustawy covidowej
29 lipca 2020 roku Koalicja Izb Handlowych zaapelowała do Marszałków Sejmu i Senatu o odrzucenie części przepisów projektu ustawy o Funduszu Medycznym oraz tzw. ustawy covidowej, które odnoszą się do kwestii refundacji terapii. Izba zwraca uwagę, że ich przyjęcie w dotychczasowo procedowanym kształcie zagraża bezpieczeństwu zdrowotnemu polskich pacjentów i budzi zaniepokojenie inwestorów.
Badania: Jak Polki postrzegają karmienie piersią
Świadomość na temat zalet i korzyści płynących z karmienia piersią rośnie, a kobiety coraz częściej przyznają, że jest to umiejętność, której często muszą się nauczyć zarówno dzieci, jak i one same. W ramach edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia” z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią prezentujemy najnowsze wyniki internetowego badania opinii zrealizowanego wśród kobiet w ciąży i mam małych dzieci, dotyczące karmienia piersią.
Polski pacjent z AZS wydaje 4 razy więcej na leczenie niż statystyczny Europejczyk!
Częste wizyty u specjalistów w ramach opieki prywatnej, do których pacjenci są zmuszeni ze względu na długi czas oczekiwania na wizytę w ramach NFZ, codziennie stosowane w większości nierefundowane leki, maści i dermokosmetyki, czy niezbędna dieta, generują dla pacjenta bardzo duże koszty i znacznie uszczuplają jego budżet domowy.
EMA: pozytywna opinia dla acalabrutynibu w leczeniu PBL
Komisja Europejskiej Agencji Leków wydała pozytywną opinię dotyczącą stosowania acalabrutinibu w monoterapii u pacjentów, którzy wcześniej nie byli leczeni lub otrzymali co najmniej jedną terapię w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej (PBL).
Aktualne trendy w leczeniu raka piersi
Prof. dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, przedstawia aktualne trendy w leczeniu raka piersi, bazujące na doniesieniach naukowych po kongresie ASCO 2020.
Przełom w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca
Prof. dr hab. n. med. Rodryg Ramlau, Kierownik Katedry i Kliniki Onkologii, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prezentuje najnowsze doniesienia dotyczące przełomowych terapii w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) już na wstępnym etapie leczenia choroby dzięki zastosowaniu immunoterapii w połączeniu z chemioterapią.