Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Kiedy wykonać test na koronawirusa?
Test, który ma sprawdzić, czy doszło do zakażenia patogenem, należy wykonać w odpowiednim czasie. Jeśli zostanie przeprowadzony wcześniej lub dużo później niż ten optymalny, otrzymamy niewiarygodny wynik. Warto przy tym pamiętać, że objawy COVID-19 to nie zawsze i nie tylko kaszel, gorączka i zmęczenie.
Choroby zakaźne – sytuacja pacjentów w czasie pandemii
Podczas I Spotkania Rady Ekspertów ds. Chorób Zakaźnych Medycznej Racji Stanu, pt. „Choroby zakaźne – sytuacja pacjentów w czasie pandemii”, które odbyło się 27 lipca br., dyskutowano na temat wyzwań związanych z chorobami zakaźnymi, przewidywanym jesienno-zimowym wzrostem zachorowań na Covid-19 i grypę, oraz leczeniem innych chorób zakaźnych, a także o koniecznych zmianach w zakresie szczepień.
Badania: Nowatorski test krwi wykryje nowotwór wiele lat wcześniej niż tradycyjne metody
Nowe badanie krwi opracowane przez startup z Chin i USA w ramach badania PanSeer może wykryć różne rodzaje raka na wiele lat wcześniej, niż było to wcześniej możliwe przy użyciu tradycyjnych metod wykrywania informowali naukowcy.
Nowe rozporządzenie w sprawie Krajowego Rejestru Hipercholesterolemii Rodzinnej w konsultacjach
W poniedziałek 3 sieprnia 2020 r. Rządowe Centrum Legislacji przekazało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie Rejestru Hipercholesterolemii Rodzinnej.
Projekt nowej ustawy o medycynie laboratoryjnej
Resort zdrowia przygotował projekt nowej ustawy o medycynie laboratoryjnej, której celem to kompleksowe uregulowanie zasad i warunków wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego. Ministerstwo Zdrowia ma przekazać propozycje do konsultacji publicznych.
Tholomeus – zintegrowana opieka nad pacjentem chorym przewlekle
Badacze z Włoskiego Instytutu Telemedycyny przedstawiają doświadczenia z funkcjonowania systemu Tholomeus®. Jest to system telemedyczny przeznaczony do monitorowania chorób przewlekłych pacjentów cechujący się wysoką uniwersalnością i interoperacyjnością.
Światowy Dzień Raka Płuca – pacjenci wzywają do działania
1 sierpnia obchodziliśmy Światowy Dzień Raka Płuca. Nowotwór złośliwy płuca to główny zabójca pacjentów onkologicznych. Jedna na pięciu osób chorych na raka umrze właśnie na ten typ nowotworu. Z tej okazji fundacja Alivia przedstawiła najnowsze dane dotyczące choroby oraz zwróciła się z apelem do działania.
FDA uznała ozymertynib za terapię przełomową
FDA uznała ozymertynib za terapię przełomową w leczeniu uzupełniającym chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca z mutacją w genie EGFR.
Nowa lista leków zagrożonych brakiem dostępności zawiera 301 produktów
Resort Zdrowia podał najnowsze dane dotyczące leków zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 31 lipca 2020 r. Lista zawiera 301 pozycj. W czerwcu wynosiła 298.
Prof. Jarosław Sławek: Potrzeba dialogu, finansowania i reform
Potrzeby w ochronie zdrowia są ogromne. Stabilny wzrost nakładów powinien iść w parze z dialogiem ze środowiskiem ekspertów i reorganizacją ochrony zdrowia. Wtedy zyskamy szansę na lepszy dostęp do świadczeń, zmniejszenie kolejek i oszczędności na inwestycje - uważa prof. Jarosław Sławek, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
WHO: Komitet ds. Sytuacji Nadzwyczajnych zw. z COVID-19 zaleca mobilizację w dalszej walce w Covid-19
Podczas konferencji 1 sieprnia 2020 r. Komitet ds. Sytuacji Nadzwyczajnych COVID-19 zwołany przez Dyrektora Generalnego WHO zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi wyraził „uznanie dla wysiłków podejmowanych przez WHO i Partnerów w odpowiedzi na pandemię COVID-19 i zwrócił uwagę na przewidywany długi czas trwania pandemii COVID-19, zwracając uwagę na znaczenie trwałych wysiłków społecznościowych, krajowych, regionalnych i globalnych”.
Rak jajnika - jak wygląda dostępność do leczenia w Polsce
Prof. dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologi mówi o potrzebie poprawy dostępności do leczenia i badań molekularnych dla chorych na raka jajnika w Polsce.