Tholomeus – zintegrowana opieka nad pacjentem chorym przewlekle

Opublikowane 04 sierpnia 2020
Tholomeus – zintegrowana opieka nad pacjentem chorym przewlekle
Badacze z Włoskiego Instytutu Telemedycyny przedstawiają doświadczenia z funkcjonowania systemu Tholomeus®. Jest to system telemedyczny przeznaczony do monitorowania chorób przewlekłych pacjentów cechujący się wysoką uniwersalnością i interoperacyjnością.
Różnego rodzaju narzędzia telemedyczne stają się integralną częścią opieki nad pacjentami. Zaczynamy doceniać możliwości, jakie daje telemedycyna w monitorowaniu przewlekłych schorzeń naszych pacjentów. Dzięki takim rozwiązaniom możemy poprawić zarówno obecny stan zdrowia, jak i długoterminowe prognozy. Coraz większe zastosowanie ma także Internet Rzeczy Medycznych – the Internet of Medical Things (IoMT) – wszelkiego rodzaju urządzenia noszone, sensory, oraz urządzenia pomiarowe umożliwiające zbieranie dużej ilości danych medycznych dotyczących funkcji życiowych pacjenta, jego funkcjonowania itp. Rosnąca populacja oraz starzenie się społeczeństwa będą powodować zwiększanie liczby chorych przewlekle, z czego duża część będzie się zmagać z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Takie zmiany będą wymagały większej wydajności systemów opieki zdrowotnej, którą można uzyskać między innymi implementując rozwiązania z zakresu telemedycyny i IoMT.

Badacze z Włoskiego Instytutu Telemedycyny przedstawiają doświadczenia z funkcjonowania systemu Tholomeus®. Jest to system telemedyczny przeznaczony do monitorowania chorób przewlekłych pacjentów cechujący się wysoką uniwersalnością i interoperacyjnością.

Jedną z podstawowych funkcjonalności Tholomeusa jest skrining w kierunku chorób układu sercowo-naczyniowego. Pozwala on na większy dostęp do badań przesiewowych pod kontrolą lekarza prowadzącego oraz umożliwia monitorowanie kontroli choroby w czasie follow-upu. System jednak może być stosowany w wielu innych przypadkach, jak badania z zakresu medycyny pracy, medycyny sportowej, czy badania przed zabiegami chirurgicznymi.

System składa się z platformy internetowej stanowiącej jądro całego systemu. Z poziomu przeglądarki internetowej zarówno pacjent, jak i lekarz lub inny pracownik medyczny ma dostęp do danych medycznych oraz wyników badań pacjenta. System integruje wszystkie wyniki badań wprowadzonych do systemu i umożliwia generowanie automatycznych raportów na temat zdrowia pacjenta, które są następnie walidowane i zatwierdzane przez lekarza. Wyniki badań można wprowadzać do systemu poprzez podłączenie do komputera urządzenia medycznego (np. aparat EKG) przy użyciu portu USB.

Dane mogą być także zbierane przez aplikację mobilną lub wprowadzane ręcznie. Aplikacja na urządzenia mobilne (smartfon lub tablet z systemem Android™) umożliwia pozyskiwanie danych z urządzeń komunikujących się ze smartfonem przez Bluetooth (co pozwala na wykorzystanie pełni potencjału Internetu Rzeczy Medycznych). Aplikacja umożliwia także dostęp do danych, raportów, a także zapewnia nadzór na regularnością przyjmowania leków oraz edukację prozdrowotną – funkcjonalności dostępne wyłącznie w aplikacji.

Wszyscy profesjonalni użytkownicy systemu, a więc lekarze, pielęgniarki, farmaceuci, przed rozpoczęciem korzystania przechodzą szkolenie i uzyskują certyfikat. Zapewnia to wysoką jakość usług świadczonych przy użyciu Tholomeusa.  Autorzy artykułu chwalą system za interfejs przyjazny użytkownikowi oraz wysoką interoperacyjność, umożliwiającą połączenie systemu z rożnego rodzaju oprogramowaniem, urządzeniami i platformami, także Elektronicznej Dokumentacji Pacjenta.

Tholomeus był przedmiotem szeregu badań klinicznych oceniających działanie systemu w różnych warunkach i aspektach, udowodniając przydatność w wykrywaniu i monitorowaniu nadciśnienia tętniczego, bezdechu sennego oraz kontroli masy ciała, obwodu talii czy glikemii. Dzięki danym zebranym przy użyciu aplikacji mobilnej można wytypować pacjentów do poradnictwa w zakresie odżywiania i stylu życia.

Wiele rozwiązań telemedycznych poddanych badaniom naukowym oraz dostępnych na rynku cechuje się dużą różnorodnością funkcjonalności oraz kompatybilności z innymi systemami.

W opinii autorów Tholomeus jest narzędziem, które idzie krok dalej, gdyż umożliwia zebranie w jednym miejscu danych z różnorodnym źródeł, zarówno profesjonalnych urządzeń medycznych, jak i personalnych wearables. Tholomeus jjest zaprojektowany do zbierania i analizowania danych medycznych potrzebnych do postawienia trafnej diagnozy i prowadzenia prawidłowego follow-upu pacjenta. Umożliwia on elastyczne łączenie wielu danych i parametrów, pozwalając całkowicie spersonalizować opiekę nad konkretnym pacjentem.

W opinii autorów, dzięki swojej uniwersalności, interoperacyjności i łatwości w obsłudze, Tholomeus jest przykładem dobrze skontruowanego i funkcjonującego narzędzia telemedycznego, dzięki któremu diagnostyka, monitorowanie i leczenie takich schorzeń przewlekłych, jak choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca, przewlekłe choroby płuc jest łatwiejsze, bardziej precyzyjne i przyjazne dla pacjenta. System taki umożliwia ścisły kontakt lekarza z pacjentem, co może wpływać na motywację pacjenta do dbałości o swoje zdrowie i włącza go w centralnym punkcie w proces leczenia. Zdaniem autorów Tholomeus oraz inne systemy skonstruowane podobnie powinny w biegiem lat zajmować coraz większą rolę w działalności leczniczej.

Artykuł partnerski TGR i MedicalPress:
Przegląd Telelmedyczny - Telemedyczna Grupa Robocza



 
Opracowano na podstawie:
Omboni S, Campolo L, Panzeri E. Telehealth in chronic disease management and the role

of the Internet-of-medical-things: the Tholomeus® experience, Expert Review of Medical Devices, 2020, DOI: 10.1080/17434440.2020.1782734
Foto: tholomeus.net