WHO: Komitet ds. Sytuacji Nadzwyczajnych zw. z COVID-19 zaleca mobilizację w dalszej walce w Covid-19

Opublikowane 02 sierpnia 2020
WHO: Komitet ds. Sytuacji Nadzwyczajnych zw. z COVID-19 zaleca mobilizację w dalszej walce w Covid-19
Podczas konferencji 1 sieprnia 2020 r. Komitet ds. Sytuacji Nadzwyczajnych COVID-19 zwołany przez Dyrektora Generalnego WHO zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi wyraził „uznanie dla wysiłków podejmowanych przez WHO i Partnerów w odpowiedzi na pandemię COVID-19 i zwrócił uwagę na przewidywany długi czas trwania pandemii COVID-19, zwracając uwagę na znaczenie trwałych wysiłków społecznościowych, krajowych, regionalnych i globalnych”.
Po pełnej dyskusji i przeglądzie dowodów Komitet jednogłośnie podkreślił, że epidemia nadal stanowi stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.

Dyrektor generalny Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus zaznaczył, że „Pandemia jest kryzysem zdrowotnym stulecia, którego skutki będą odczuwalne przez dziesięciolecia”. 

- „Wiele krajów uważało, że najgorsze mają już za sobą, jednak obecnie zmagają się z nowymi ogniskami epidemii. Niektóre regiony, które były mniej dotknięte w pierwszych tygodniach pandemii, obserwują obecnie rosnącą liczbę przypadków i zgonów. A niektóre, które miały duży kryzys epidemiczny, oanowały już sytuację" - dodał dyrektor.

Komitet przedstawił szereg zaleceń zarówno dla WHO, jak i dla państw-stron. Zalecił WHO, aby nadal mobilizował globalne i regionalne organizacje wielostronne i partnerów w zakresie gotowości i reagowania na COVID-19, aby wspierać państwa członkowskie w utrzymaniu usług zdrowotnych, jednocześnie przyspieszając badania i ostateczny dostęp do diagnostyki, terapii i szczepionek.



Poradził krajom, aby wspierały te wysiłki badawcze, w tym poprzez finansowanie, i włączył się w wysiłki na rzecz sprawiedliwego przydzielania środków diagnostycznych, terapeutycznych i szczepionek, angażując się między innymi w Akcelerator Dostępu do Narzędzi COVID-19 (ACT).

Komitet zalecił również krajom wzmocnienie nadzoru zdrowia publicznego w celu identyfikacji przypadków i śledzenia kontaktów, w tym w środowiskach o niskich zasobach, podatnych na zagrożenia lub o wysokim ryzyku, oraz utrzymania podstawowych usług zdrowotnych przy wystarczającym finansowaniu, zaopatrzeniu i zasobach ludzkich.

Państwom zalecono wdrożenie proporcjonalnych środków i porad i zaleceń dotyczących podróży, opartych na ocenie ryzyka, oraz regularnym przeglądzie wdrożonych rozwiązań.

Szczegółowe rekomendacj i zalecenia Komitetu dostępne tutaj.

Źrodło: WHO