Redakcja
Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Dlaczego biedni są grubi?
Biedni narażeni są na otyłość o połowę częściej niż bogaci. Korelacja między niskim dochodem a nadwagą szczególnie dotyka kobiet. Mechanizmy socjoekonomiczne są równie istotnym czynnikiem otyłości co metabolizm – pisze publicysta ekonomiczny Piotr Wójcik na łamach Krytyki Politycznej. Publikujemy fragmenty artykułu.
Każdy ma prawo do dobrego umierania
Przed nami listopadowe święta – Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Dni, w których wspominamy naszych bliskich zmarłych. Dla części z nas, pozostających w żałobie, to trudny czas. Szczególnie kiedy mamy świadomość, że nie potrafiliśmy wystarczająco dobrze zaopiekować się naszym bliskim w jego ostatnim etapie życia, nie zdążyliśmy się pożegnać, porozmawiać o najważniejszych sprawach, wybaczyć sobie wzajemnie - pisze NGO.pl. Poniżej publikujemy felieton w całości.
Czas znieść bariery w dostępie do żywienia dojelitowego w warunkach domowych
Ponad 11 mln zł w skali roku – taką kwotę według analizy kliniczno-ekonomicznej, przygotowanej przez Instytut Arcana, może zaoszczędzić Narodowy Fundusz Zdrowia w przypadku zniesienia limitów w dostępie do świadczenia żywienia dojelitowego w warunkach domowych.
Hohlmeier: klimat priorytetem budżetu UE na rok 2020
Budżet UE na 2020 r. powinien zawierać większe dofinansowanie dla działań klimatycznych i inwestycji w zrównoważone technologie, mówi sprawozdawczyni PE ds. budżetu Monika Hohlmeier. Parlament przegłosował swoje stanowisko w sprawie przyszłorocznego budżetu podczas sesji plenarnej w Strasburgu 23 października. Teraz rozpocznie rozmowy z Radą, z nadzieją na osiągnięcie porozumienia w sprawie przyszłorocznego budżetu do końca listopada.
GIS: potrzebne jest ograniczenie spożycia cukru w produktach przetworzonych
24 października, w Światowy Dzień Otyłości, Konsultant Krajowy w dziedzinie Zdrowia Publicznego opublikował stanowisko w sprawie podjęcia dyskusji na temat przyjęcia regulacji zmierzających do ograniczenia spożycia produktów wysokosłodzonych, w tym napojów.
Kolejne posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMiT
SM, rak piersi, dystrofia mięśniowa i inne - wiemy, czym zajmie się Rada Przejrzystości AOTMiT podczas ostatniego posiedzenia w październiku.
Ma być łatwiej zatrudnić lekarza z Ukrainy - pisze Dziennik Gazeta Prawna.
Możliwość leczenia bez nostryfikacji dyplomu i egzamin uprawniający do posługiwania się tytułem lekarza chce wprowadzić resort zdrowia. Liczy, że w ten sposób zachęci do pracy w naszym kraju medyków spoza UE. I że zostaną w Polsce - pisze DGP. Publikujemy cały artykuł.
Firmy blokują dostęp do leków. Zachowanie monopolu kosztem pacjentów - pisze Dziennik Gazeta Prawna
Opublikowany 22 października przez DGP artykuł nagłaśnia znany, ale wciąż nierozwiązany problem blokowania przez firmy farmaceutyczne dostępu konkurencji do programów lekowych. Kilka dni temu o procederze na TT wspomniał sam Wiceminister. Kiedy sytuacja się zmieni?
W czwartek w Sejmie posłowie odbiorą zaświadczenia o wyborze
W czwartek 24 października o godz. 12.00 w Sali Kolumnowej odbędzie się uroczystość wręczenia nowym posłom zaświadczeń o wyborze. W wydarzeniu, które organizuje Państwowa Komisja Wyborcza, wezmą udział najwyżsi rangą urzędnicy państwowi. Senatorowie odbiorą swoje zaświadczenia rok później.
20 października obchodziliśmy Światowy Dzień Osteoporozy. Tym razem pacjenci mają wiele powodów do radości.
Refundację denosumabu komentuje dr n. med. Maria Rell-Bakalarska oraz Szymon Chrostowski z Fundacji Wygrajmy Zdrowie.
Od listopada refundacja w przewlekłej białaczce limfocytowej
Kolejną pozytywną decyzję refundacyjną, tym razem w leczeniu PBL, komentuje Katarzyna Lisowska ze Stowarzyszenia Hematoonkologiczni.
Fundusze unijne będą spóźnione. Szykuje się spór w Radzie Europejskiej
Jak pisze Portal Samorządowy, już wiemy, że fundusze unijne na lata 2021-2027 nie tylko dostępne będą z dużym opóźnieniem, ale będą też przyznawane na nowych zasadach: jak podkreślają samorządowcy, nie zawsze sprawiedliwych. Rząd zapowiadają walkę o zmiany w Radzie Europy.