Nowelizacja projektu rozporządzenia MZ w spr. świadczeń gwarantowanych z zakresu AOS

Opublikowane 07 sierpnia 2020
Nowelizacja projektu rozporządzenia MZ w spr. świadczeń gwarantowanych z zakresu AOS
W czwartek 6 sieprnia 2020 na RCL opublikowano nowelizację projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej dotyczącego nowego świadczenia „Diagnostyka i monitorowanie w ramach kompleksowej opieki onkologicznej nad pacjentem z nowotworem jelita grubego”.

W uzasadnieniu projektu czytamy:

Projekt rozporządzenia wprowadza w załączniku nr 5 w lp. 27 nowe świadczenie gwarantowane: „Diagnostyka i monitorowanie w ramach kompleksowej opieki onkologicznej nad pacjentem z nowotworem jelita grubego”. Wprowadzenie warunków realizacji diagnostyki i monitorowania jakości wyników leczenia oraz stanu zdrowia, stanowi element kompleksowej opieki onkologicznej nad pacjentem z nowotworem jelita grubego.

Implementacja powyższego świadczenia jest konsekwencją zmian wprowadzanych w ramach rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 2295, z późn. zm.), polegających na wprowadzeniu warunków realizacji świadczenia: „Kompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem jelita grubego”, oraz zdefiniowaniu struktury podmiotu leczniczego zapewniającej realizację tej opieki.

Konieczność wprowadzenia nowego modelu organizacji diagnostyki i leczenia raka jelita grubego, w tym monitorowania stanu zdrowia pacjenta z nowotworem jelita grubego wynika z faktu, że nowotwory złośliwe jelita grubego stanowią obecnie drugą pozycję (po raku płuca) wśród wszystkich zachorowań na nowotwory w populacji polskiej i drugą w grupie onkologicznych przyczyn zgonów.

Kompleksowa opieka onkologiczna w nowotworze jelita grubego ma stanowić punkt wyjścia do efektywnej, sprawnej i skutecznej diagnostyki oraz leczenia tej choroby w ramach koordynacji działań jednostek zaangażowanych w opiekę nad pacjentem.Koordynacja procesu przez ośrodki wyspecjalizowane w diagnostyce i leczeniu raka jelita grubego powinna przełożyć się na poprawę skuteczności leczenia onkologicznego.

Ze względu na treść upoważnienia ustawowego zawartego w art. 31d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych brak jest możliwości podjęcia alternatywnych w stosunku do wydania rozporządzenia środków umożliwiających osiągnięcie zamierzonego celu. Planowany termin wejścia w życie rozporządzenia to 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: RCL
Foto: freepik