Prof. dr hab. n. med. Rodryg Ramlau, Kierownik Katedry i Kliniki Onkologii, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przedstawia nowości terapeutyczne w leczeniu NDRP (niedrobnokomórkowego raka płuca), które zmieniają oblicze tej choroby.
Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Polskie zakłady PZL Sędziszów uruchomiły linię do produkcji masek klasy KN95
Zakład PZL Sędziszów, znany dotychczas z produkcji filtrów do samochodów oraz maszyn rolniczych, intensyfikuje swoje zaangażowanie w walce z SARS-CoV-2. Spółka poinformowała, że uruchomiła najnowocześniejszą linię do produkcji masek ochronnych klasy KN95, spełniającej standardy europejskiej klasy filtracji FFP. Maski już niedługo trafią do klientów indywidualnych.
Prof. Mariusz Gąsior: Możemy przyspieszyć terapię zawału serca
Dwie trzecie z 1,2 miliona chorych z niewydolnością serca to osoby z chorobą niedokrwienną serca i po zwale serca. Większość z nich za późno trafiła do szpitala. Jak koronawirus wpłynął na sytuację pacjentów i jaką rolę w poprawie rokowań chorych z zawałem serca mają kampanie świadomościowe, mówi prof. Mariusz Gąsior, kierownik III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii SUM.
XXIV Kongres PTK już za miesiąc - zarejestruj się już dziś!
Tegoroczny Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego odbędzie się w formule online w dniach 16-19 września 2020 r. Strona internetowa kongres2020.ptkardio.pl zamieni się w portal telewizyjny z pięcioma równoległymi oknami transmisji. Ponad 250 najwybitniejszych polskich ekspertów wygłosi swoje wykłady, których główną osią będzie motyw przewodni Kongresu 2020: żyć lepiej i dłużej dzięki kardiologii.
Stymulator serca pomaga lepiej żyć
W Polsce wszczepia się około 30 tys. stymulatorów serca rocznie. Urządzenia te mogą poprawić stan zdrowia i jakość życia chorych. O trendach w rozwoju stałej stymulacji serca mówi dr hab. n. med. Maciej Sterliński, prof. Narodowego Instytutu Kardiologii, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
MZ: Sprzedawca może odmówić obsługi klienta, który nie przestrzega obowiązku zakrywania ust i nosa
- Skuteczna walka z rozprzestrzenianiem się wirusa będzie możliwa tylko przy współpracy obywateli, biznesu i administracji. Dlatego aby uniknąć wątpliwości co do egzekwowania obowiązku zakrywania ust i nosa, jasno wskazujemy podstawy do odmowy obsługi klienta, który swoim zachowaniem naraża siebie i innych - mówił wczoraj Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.
FDA: atezolizumab zarejestrowany w leczeniu chorych na czerniaka z obecnością mutacji w genie BRAF
Pod koniec lipca b.r. FDA (Amerykańska Agencja Żywności i Leków)zarejestrowała immunoterapię atezolizumabem w skojarzeniu z kobimetynibem i wemurafenibem do leczenia chorych na nieresekcyjnego lub przerzutowego czerniaka złośliwego z obecnością mutacji V600 w genie BRAF.
J&J: Obiecujące wyniki pojedynczej dawki potencjalnej szczepionki przeciw COVID-19
Pojedyncza dawka kandydata na szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy Johnson & Johnson wykazuje silne działanie ochronne w badaniach przedklinicznych. Badanie opublikowane w „Nature” pokazuje, że opracowywana przez J&J szczepionka SARS-CoV-2 wywołuje silną odpowiedź immunologiczną, która chroni przed późniejszym zakażeniem. Pierwsze badanie kliniczne fazy 1/2a na ludziach prowadzone jest obecnie w Stanach Zjednoczonych i Belgii. Badanie kliniczne fazy 3 ma się rozpocząć we wrześniu.
NFZ: Zmiany w leczeniu szpitalnym w ramach KOSM
NFZ opublikował 7 sierpnia 2020 r. nowelizację zarządzenia ws. programu pilotażowego z zakresu leczenia szpitalnego – świadczenia kompleksowe KOSM dla pacjentów z SM.
Telekonsultacja medyczna na wakacjach? 3 zalety wizyty zdalnej według Polek
Brak kolejek, krótszy czas oczekiwania na wizytę oraz o oszczędność czasu – to najczęściej wymieniane przez Polki korzyści wizyt zdalnych. Ponad 50% z nich korzysta z usług tego samego ginekologa, tak wynika z najnowszych badań Gedeon Richter Polska. Jakie jeszcze korzyści niesie teleporada? Czy jest ona rozwiązaniem problemów zdrowotnych na przykład podczas wakacyjnych wyjazdów?
Protest medyków pod hasłem "Dajcie szansę pacjentom, nie związujcie rąk medykom"
Zgodnie z zapowiedziami, w sobotę 8 sierpnia w Warszawie odbył się protest porozumienia zawodów medycznych pod hasłem "Dajcie szansę pacjentom, nie związujcie rąk medykom", którego celem był sprzeciw wobec planów zaostrzenia przepisów, które mają umożliwić karanie lekarzy więzieniem za niezawiniony błąd lekarski.
Prof. Adam Maciejczyk: projekt funduszu medycznego zakłada długo oczekiwaną nowelizację RDTL
Prof. dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, podczas debaty redakcji MedicalPress pozytywnie ocenił pierwszy projekt funduszu medycznego, podkreślając, że projekt w końcu nowelizuje procedurę RDTL w Polsce.