Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Dziś Światowy Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię
15 września obchodzimy Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię. Schizofrenia to jedna z najbardziej stygmatyzujących i najcięższych chorób przewlekłych z obszaru zdrowia psychicznego. W 2019 roku szacowana liczba osób dorosłych w Polsce, chorych na schizofrenię, wynosiła ok. 250 tys., ze świadczeń medycznych skorzystało 182 tys. osób[1].
Inauguracja ogólnopolskiej kampanii społecznej BADAM SIĘ - BO CHCĘ ŻYĆ! - zaproszenie
W imieniu organizatorów i partnerów ogólnopolskiej kampanii społecznej "Badam Się. Bo Chcę Żyć" zapraszamy do oglądania transmisji konferencji online, która odbędzie się 17 września 2020 r. o godz. 11:00.
100 mln na stworzenie sieci Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Polsce
Agencja Badań Medycznych przeznaczyła 100 mln zł na stworzenie sieci dziesięciu wyspecjalizowanych Centrów Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK). Nowopowstałe Centra pozwolą na lepszą koordynację badań klinicznych w Polsce.
Medycyna nuklearna ratuje życie pomimo pandemii
Zakłady medycyny nuklearnej w dobie pandemii COVID-19 funkcjonują w ograniczonym zakresie z uwagi na obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne, ale nie przerwały realizacji procedur ratujących życie. Te wykonywane są bez zmian - zapewnia prof. Leszek Królicki, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny nuklearnej i członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.
Jak zadbać o zdrowie pacjenta kardiologicznego w czasie pandemii
Czy pacjent kardiologiczny powinien szczególnie dbać o zdrowie w czasie pandemii koronawirusa? Dlaczego zakażenie nowym wirusem jest grożne dla osób z chorobami sercowo-naczyniowymi? - na te pytania odpowiada prof. Maciej Banach, kardiolog, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Prezes Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego.
Pierwsze w Polsce badania dot. zachorowań na Covid-19 wśród dzieci ruszają w Łodzi
Już we wrześniu w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi wystartują pionierskie badania poświęcone szczegółowej diagnostyce dzieci, które chorowały na Covid-19. To pierwsze takie miejsce w Polsce, w którym specjaliści będą oceniać, jak przechorowanie koronawirusa wpływa na zdrowie dzieci i młodzieży.
Pacjentom z AZS potrzebne jest wsparcie, zrozumienie i dostęp do skutecznej terapii
Aż 61% pacjentów z AZS twierdzi, że ich otoczenie nie wie czym jest atopowe zapalenie skóry[1]. Czują się niezrozumiani, samotni, wykluczeni. Ponad 67% obawia się nawiązywania nowych relacji lub tego, że nowo poznane osoby wystraszą się ich choroby. Często spotykają się z odrzuceniem, a czasem by uniknąć oceniających spojrzeń i nieprzyjemnych komentarzy sami się izolują, wycofują z życia społecznego. Jak pokazują badania przeprowadzone w ramach kampanii Zrozumieć AZS ponad 90% pacjentów deklaruje pogorszenie jakości życia, które jest często ważniejszym aspektem niż samo przeżycie.
Antykoncepcja hormonalna w czasach pandemii
Obecna sytuacja związana z pandemią COVID-19 wpłynęła na wszystkie sfery naszego życia, w szczególności na system ochrony zdrowia. Bardzo dużo mówi się o chorobach przewlekłych czy problemach z dostępnością do tradycyjnych wizyt i lekarzy. Tymczasem pandemia nie pozostaje bez wpływu również na obszar poradnictwa w zakresie antykoncepcji hormonalnej. Środowiska naukowe zwracają uwagę na konieczność zmian również w tym obszarze.
Ruszyła akcja społeczna “Bo mi się chce” niewidomego pływaka Wojtka Makowskiego
11 września br. miała miejsce premiera najnowszego utworu i teledysku “Bo mi się chce”, który jest efektem współpracy niewidomego pływaka, a zarazem rapera Wojtka Makowskiego z popularnym chórem Sound’n’Grace. Pełen energii utwór i klip, w którym wzięło udział m.in. wielu utytułowanych sportowców oraz paraolimpijczyków, ma wspomóc w motywacji do aktywnego działania, pomimo trwającej pandemii i wszelkich przeciwności i problemów, z którymi mierzymy się na co dzień.
AstraZeneca zawiesiła prace nad szczepionką na koronawirusa
Koncern farmaceutyczny AstraZeneca wstrzymał trzecią fazę badań klinicznych nad szczepionką na koronawirusa. Powodem jest poważny stan jednego z wolontariuszy, biorącego udział w badaniu. Nie ma pewności, jaka jest przyczyna choroby uczestnika.
Aktualna lista powiatów z obostrzeniami w czasie pandemii - obowiązująca od 12.09.20
Podczas czwartkowej konferencji w Ministerstwie zdrowia Waldemar Kraska przedstawił nową listę powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami. - Po raz pierwszy nie mamy żadnego powiatu w strefie "czerwonej" - powiedział wiceminister Kraska. W strefie "żółtej" znalazły się 3 powiaty: 2 w woj. małopolskim i 1 w woj. wielkopolskim.
Bezpieczna organizacja opieki zdrowotnej w czasie pandemii jest możliwa
Prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Prezes Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego mówi o doświadczeniach i zmianach w organizacji opieki zdrowotnej w czasach pandemii koronawirusa, które zapewniają optymalny poziom opieki i bezpieczeństwa pacjentów oraz personelu medycznego.