Aktualna lista powiatów z obostrzeniami w czasie pandemii - obowiązująca od 12.09.20

Opublikowane 10 września 2020
Aktualna lista powiatów z obostrzeniami w czasie pandemii - obowiązująca od 12.09.20
Podczas czwartkowej konferencji w Ministerstwie zdrowia Waldemar Kraska przedstawił nową listę powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami. - Po raz pierwszy nie mamy żadnego powiatu w strefie "czerwonej" - powiedział wiceminister Kraska. W strefie "żółtej" znalazły się 3 powiaty: 2 w woj. małopolskim i 1 w woj. wielkopolskim.
- Z 10 do 3 spadła liczba powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami. W "żółtej" strefie znalazły się trzy powiaty, w "czerwonej" żaden – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Strefa"żółta" objęła powiaty: limanowski, tatrzański (woj. małopolskie) i gostyński (woj. wielkopolskie).

Na liście ostrzegawczej znalazły się powiaty: kluczborski (woj. opolskie), nowotarski (woj. małopolskie), aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie), głubczycki (woj. opolskie) oraz myślenicki (woj. małopolskie).

Dzisiejszy raport nt. koronawirusa w Polsce:
- 506 nowych zakażeń
(w tym najwięcej: 99 w Małopolsce, 76 w Wielkopolsce, 68 na Mazowszu, 51 na Śląsku)
- 12 kolejnych zgonów
- 72453 potwierdzonych zachorowań
- 2159 osób zmarło
- 58069 osób wyzdrowiało


Resort zdrowia poinformował, że ostatniej doby wystawiono 1700 zleceń na testy na koronawirusa za pomocą portalu gabinet.gov.pl. Przyznał, że w niektórych miejscach są jeszcze problemy, które resort stara się zlikwidować. Wiceminister dodał, że rozpoczęła się wysyłka 500 tys. testów antygenowych do szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) i izb przyjęć.

- W sumie 264 podmioty uzyskają możliwość wykonywania tych szybkich testów. Mają one rekomendację konsultanta chorób zakaźnych, mikrobiologii i epidemiologii – powiedział minister.


Resort zdrowia okresowo aktualizuje listę powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach. Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.


W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.


W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi. 

 

Źródło: MZ