Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Światowy Dzień Hipercholesterolemii Rodzinnej - zbadaj cholesterol
24 września to Światowy Dzień Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej. Szacuje się, że w Polsce obciążonych tym schorzeniem jest ponad 150 tysięcy osób. Hipercholesterolemia rodzinna jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, powodującą przyspieszony rozwój miażdżycy i wczesne występowanie incydentów sercowo-naczyniowych. Rozwija się bezobjawowo już w młodym wieku. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne - poziomu cholesterolu.
Instytut Hematologii i Transfuzjologii rozpoczyna realizację projektu poświęconego leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej
Dzięki finansowaniu ze środków przyznanych przez Agencję Badań Medycznych Instytut Hematologii i Transfuzjologii (IHiT) rozpoczyna realizację projektu badawczego poświęconego nowatorskiemu leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej u dorosłych. Celem projektu jest opracowanie nowych, bardziej skutecznych metod diagnostycznych i terapeutycznych u chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną w okresie nawrotu choroby.
Na Pomorzu rusza program wczesnego wykrywania raka płuca
Ruszył Ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca, którego głównym celem jest zmniejszenie śmiertelności wśród osób dotkniętych tą chorobą. W makroregionie północnym koordynatorem programu jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne.
MZ: Zasady zlecania testów na koronawirusa dla lekarzy rodzinnych
Ministerstwo Zdrowia opracowało schematy postępowania z pacjentami z podejrzeniem koronawirusa dla lekarzy rodzinnych. Schematy dotyczą sytuacji, gdy pacjent jest samodzielny i niesamodzielny oraz gdy ma objawy charakterystyczne dla COVID-19 takie jak: gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu lub smaku lub gdy nie wystąpią wszystkie te objawy naraz, ale ma infekcję.
Priorytety w profilaktyce chorób zakaźnych wśród pracowników ochrony zdrowia podczas pandemii COVID-19
23 września 2020 r. odbyła się debata ekspercka online pt. „Priorytety w profilaktyce chorób zakaźnych w dobie pandemii COVID-19 – praktyczne wskazówki i możliwe rozwiązania”, zrealizowana w ramach projektu edukacyjnego Zdrowie Człowiek Profilaktyka. Podczas wydarzenia przedstawiciele środowiska medycznego i medycyny pracy dyskutowali nad możliwymi rozwiązaniami, zmierzającymi do poprawy ochrony pracowników szpitali i placówek medycznych przed biologicznymi czynnikami ryzyka w miejscu pracy, w tym przez chorobami zakaźnymi.
Zabezpiecz dziecko przed wirusem RS
Wszyscy wciąż żyjemy epidemią koronawirusa – liczbą nowych zakażeń, ich przyrostem i obostrzeniami, które mogą zostać wprowadzone. Tymczasem jesienią aktywny będzie również inny wirus – RS, który jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci urodzonych przedwcześnie. Na szczęście przed wirusem RS można, a nawet należy zabezpieczyć wcześniaki i w ten sposób uniknąć groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Wcześniaki, które urodziły się przed 33. tygodniem ciąży mogą skorzystać z bezpłatnej profilaktyki. Warto o tym pamiętać szczególnie w okresie pandemii – mniej chorób to mniej pobytów w szpitalu i mniej powikłań zdrowotnych.
WHO: palenie tytoniu odpowiada za 20% zgonów z powodu choroby niedokrwiennej serca
Każdego roku 1,9 miliona ludzi umiera z powodu chorób serca wywołanych paleniem tytoniu, zgodnie z nowym raportem opublikowanym dzisiaj przez Światową Organizację Zdrowia, Światową Federację Serca i Uniwersytet w Newcastle w Australii w związku z nadchodzącym Światowym Dniem Serca.
Prof. Leszek Królicki: W medycynie nuklearnej jesteśmy świadkami przełomu
Procedury radioizotopowe już dziś pomagają diagnozować COVID-19, rozpoznawać schorzenia na etapie, zanim zaczną dawać objawy i oceniać skuteczność chemioterapii już po pierwszych dawkach leczenia. Niedaleka przyszłość to dynamiczne badania PET, pozwalające w ultrakrótkim czasie precyzyjnie określić natężenie zmian chorobowych. Na naszych oczach w dziedzinie medycyny nuklearnej dokonuje się prawdziwy przełom – mówi prof. Leszek Królicki, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny nuklearnej, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.
Zrozumieć i wyeliminować arytmię
Niektóre zaburzenia rytmu serca są tak skomplikowane, że trudno je uchwycić, by potem móc skutecznie leczyć. O tym, jak zrozumieć krążące w sercu impulsy elektryczne, zbudować mapę serca w 3D i skutecznie wyeliminować arytmię, mówi dr Grzegorz Karkowski, kardiolog z Oddziału Klinicznego Elektrokardiologii Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Pacjenci onkologiczni nagminnie na własną rękę stosują ponad fizjologiczne dawki witamin i składników mineralnych - ostrzega dietetyk
Specjalne diety, lewatywy, witaminy i zioła. Chory na raka pacjent i jego bliski zwykle szukają wszelkich dostępnych możliwości, które mogłyby wspomóc lub zastąpić leczenie. Sprawdź, co na ten temat możliwości i zagrożeń tego typu środków mówi Agnieszka Surwiłło-Snarska, dietetyczka zajmująca się pacjentami z nowotworami w Dziale Żywienia Klinicznego Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.
Wtórnie Postępująca Postać Stwardnienia Rozsianego - postać SM o której warto rozmawiać by wyprzedzić czas
W momencie rozpoznania aż ok 85% pacjentów z SM ma postać rzutowo remisyjną, która dzięki obecnym metodom leczenia może trwać nawet przez kilkanaście lat lub dłużej. Niestety gdy okresy aktywne choroby tzw. rzuty lub aktywne zmiany widoczne w obrazach rezonansu magnetycznego, stopniowo zanikają, a postęp niepełnosprawności połączony z wystąpieniem zaburzeń funkcji poznawczych ma charakter stały, możemy już mówić o wtórnie postępującej postaci SM. W tej postaci czas ma kluczowe znaczenie.
Nowe technologie w stwardnieniu zanikowym bocznym – czy pandemia przyspiesza rozwój?
Dzięki rozwojowi technologii pacjenci z ALS już teraz korzystają z szeregu urządzeń wspierających zarówno układ ruchu, jak i komunikację, czy to poprzez śledzenie ruchu gałek ocznych, czy interfejsów mózg-komputer. Pandemia COVID-19 przesunęła środek ciężkości na dostarczenie wsparcia pacjentom w sposób jak najbardziej zdalny. Telemedycyna ma szczególne znaczenie dla pacjentów z ograniczeniami ruchowymi oraz tych żyjących z dala od ośrodków leczenia ALS.