Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Stwardnienie Rozsiane nie wyklucza aktywnego życia zawodowego. Startuje druga edycja kampanii edukacyjnej Nie sam na SM

Dostęp do nowoczesnych terapii oraz zmiana w podejściu do choroby sprawiają, że osoby ze stwardnieniem rozsianym (SM) mogą zachować dotychczasowy tryb życia i spełniać się zawodowo. Zmieniający się rynek pracy, który obecnie jest określany mianem ‘rynku pracownika’, wymusza na pracodawcach większą dbałość o sytuację zatrudnionych osób – motywuje też ich do zauważenia potrzeb osób z chorobami przewlekłymi. Jak wynika z przeprowadzonej na potrzeby kampanii ankiety, 80% pracodawców twierdzi, że osoba z chorobą przewlekłą może być efektywnym pracownikiem. Prawie co drugi z nich deklaruje stworzenie dla niej odpowiednich warunków pracy, a 90% potrzebuje wsparcia w tym zakresie, głównie edukacyjnego (61%). Na potrzebie wsparcia pracodawców, jak i osób z SM w procesie zatrudnienia, koncentruje się druga odsłona kampanii edukacyjnej Nie sam na SM.

2020-02-28 13:23

Niedobór alfa-1 antytrypsyny – częsta choroba rzadka. Światowy Dzień Chorób Rzadkich

29 lutego 2020 obchodzimy Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Data ta nie jest przypadkowa, rok przestępny zdarza się raz na cztery lata, co nawiązuje do nieczęstego występownia chorób rzadkich w populacji. W Polsce za chorobę rzadką uznaje się taką, która dotyka nie więcej niż 5 na 10 tys. osób. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika jednak, że cierpi na nie nawet do 3 mln osób. Niektóre z chorób występują jednak częściej od innych. Niedobór alfa-1 antytrypsyny nazywany jest „powszechną chorobą rzadką”. W Europie niedoborem tego białka dotknięta jest jedna na 1,5–3,5 tys. osób, co oznacza, że w Polsce chorych może być nawet kilka tysięcy. Większość z nich nie jest świadoma swojej choroby.

2020-02-27 17:21

Najnowsze doniesienia w sprawie szczepionki na koronawirusa

Trwa wyścig w poszukiwaniu skutecznego leku, który zatrzyma epidemię. Firma biotechnologiczna Moderna dostarczyła pierwsze partie szczepionki przeciw koronawirusowi 2019-nCoV. Testy na ludziach mają się odbyć już w kwietniu. 

2020-02-27 13:03

AZ Scientific Summit: Nowości w kardiologii 2020. Od choroby wieńcowej do niewydolności serca

W dniach 20-21 marca 2020 roku w Warszawie odbędzie się AZ Scientific Summit – konferencja poświęcona nowościom w dziedzinie kardiologii. Przegląd i dyskusja o najświeższych doniesieniach naukowych i możliwościach terapeutycznych z udziałem najwybitniejszych ekspertów z ośrodków polskich i zagranicznych odbędzie się pod hasłem: „Od choroby wieńcowej do niewydolności serca”. Patronat nad konferencją objęło Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

2020-02-27 11:06

Stawką jest zdrowie wcześniaków

Mówią jednym głosem, ściśle ze sobą współpracują. Dzięki temu potrafią przekonać do swoich rozwiązań różnych partnerów, w tym Ministerstwo Zdrowia. Konsultant krajowy i wszyscy konsultanci wojewódzcy tworzą Nadzór Neonatologiczny, który jest w stanie wspólnie rozwiązać każdy problem. Podobno inne specjalizacje im tego zazdroszczą, a mowa o jednym z młodszych towarzystw naukowych – Polskim Towarzystwie Neonatologicznym (PTN). O sukcesach, zadaniach na najbliższe lata i wyzwaniach polskiej neonatologii rozmawiamy z ustępującym prezesem PTN – prof. dr hab. n. med. Marią Katarzyną Borszewską-Kornacką i obecnym prezesem – prof. dr hab.
n. med. Ryszardem Lauterbachem.

2020-02-25 09:29

Prof. Marcin Grabowski: Z wszczepionym urządzeniem można normalnie żyć

Pacjent z wszczepionym urządzeniem kardiologicznym może i powinien żyć jak najbardziej swobodnie. Jednocześnie warto pamiętać o zwiększonym ryzyku, związanym z niektórymi czynnościami. O trzech rodzajach potencjalnych zagrożeń związanych z wykonaniem tatuażu lub piercingiem mówi prof. Marcin Grabowski, kierownik Oddziału Elektrokardiologii I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert elektroterapii Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

2020-02-24 09:16

Zdrowie i Technologie. Ruszyły zapisy na Central European Healthcare Expo

Atrament do drukowania sztucznych jajników, nanowarstwy zwalczające zakażenia szpitalne czy sztuczna inteligencja analizująca wyniki badań lepiej niż doświadczeni lekarze – każdy dzień przynosi informacje o przełomowych rozwiązaniach w medycynie. Technologie i innowacje zmieniające oblicze ochrony zdrowia oraz światowe trendy na rynku usług medycznych będą prezentowane w czasie organizowanego po raz pierwszy w Polsce Central European Healthcare Expo. Ruszyły zapisy.

2020-02-20 08:51

Komunikat w sprawie nowego koronawirusa SARS-CoV-2

Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawił się komunikat dla podróżujących, opracowany na podstawie danych ECDC oraz WHO, oraz aktualne dane dotyczące zachorowań na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane koronawirusem SARS-CoV-2)

2020-02-19 11:44

Pacjent w badaniach klinicznych

Polacy nadal ze sporą rezerwą przystępują do badań klinicznych, co w dużym stopniu wiąże się z brakiem dostatecznej wiedzy dotyczącej korzyści i ryzyka. Coraz więcej osób poszukuje informacji na ten temat. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest realizacja  projektu Pacjent w badaniach klinicznych i stworzenie strony internetowej  https://pacjentwbadaniach.abm.gov.pl/, na której można znaleźć wiele materiałów na temat badań klinicznych i odszukać interesujące nas badania w międzynarodowych bazach.

2020-02-17 12:37

20 faktów na temat serca

Dziś Walentynki. Z tej okazji prezentujemy Państwu 20 ciekawych faktów na temat ludzkiego serca.
2020-02-14 10:00

Czym zajmie się Rada Przejrzystości w lutym?

Już 17 lutego odbędzie się posiedzenie Rady Przejrzystości 7/2020.
2020-02-12 19:49

Nielimitowane wizyty do specjalistów od 1 marca

Od 1 marca br. zostaną zniesione limity na porady pierwszorazowe w czterech specjalnościach: neurologii, ortopedii, endokrynologii i kardiologii. Planowany jest także pierwszy od lat wzrost wyceny tych świadczeń. Docelowo wyniesie prawie 30 procent.

2020-02-11 18:44