Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Chorzy na mukowiscydozę manifestowali pod siedzibą koncernu farmaceutycznego

7 września pod siedzibą firmy farmaceutycznej Vertex Pharmaceuticals chorzy na mukowiscydozę manifestowali o dostęp do leków przyczynowych w leczeniu mukowiscydozy, które ratują życie chorych. Ta rewolucyjna terapia zmienia obraz choroby o sto osiemdziesiąt stopni wydłużając jakość i długość życia nawet dwukrotnie. Niestety leczenie, które chory przyjmuje do końca życia to aż 1 200 000 mln zł rocznie.
2021-09-08 08:53

Radosław Sierpiński: Stawiamy na inwestycje w biotechnologie medyczne w Polsce, aby lepiej służyły pacjentom

Rozpoczęło się Forum Ochrony Zdrowia podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu, podczas trzech dni paneli dyskusyjnych eksperci z różnych dziedzin będą mówić o wyzwaniach związanych z systemem ochrony zdrowia, jakością opieki medycznej, innowacjami w kontekście zarówno zdrowia publicznego, ale również gospodarki i dobrostanu społecznego. Na łamach naszego portalu będziemy w tym tygodniu publikować wywiady z uczestnikami Forum - decydentami, ekspertami i przedstawicielami środowiska pacjentów. Zapraszamy do przeczytania pierwszej rozmowy redakcji z dr n. med. Radosławem Sierpińskim, prezesem Agencji Badań Medycznych (ABM).
2021-09-07 14:58

Posiedzenia Rady Przejrzystości AOTMiT nr 43/2021 - 13 września 2021

Plan posiedzenia Rady Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w dniu 13 września 2021 r. zakłada m.in. przygotowanie stanowiska w sprawie oceny leku Latuda (lurasidonum) we wskazaniu: leczenie schizofrenii u młodzieży w wieku od 13. roku życia.
2021-09-07 11:11

III Forum Serce Pacjenta PTK rusza 8 września 2021

Dni Edukacyjne poświęcone najważniejszym schorzeniom kardiologicznym, debaty Organizacji Pacjentów z ekspertami oraz interaktywne poradniki dla osób ze schorzeniami serca i naczyń złożą się na program III Forum Serce Pacjenta, dorocznego wydarzenia edukacyjno-integracyjnego, towarzyszącego Kongresowi Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Tegoroczna edycja Forum po raz kolejny odbędzie się w internecie, ale niemożność spotkania się na żywo lekarzy i pacjentów zrekompensują nowe wspólne inicjatywy oraz wyjątkowo bogata agenda wydarzenia – zapowiadają eksperci PTK.
2021-09-07 10:38

Liczba chorych na bulimię w Polsce systematycznie rośnie

Osoba, która ma bulimię bardzo rzadko mówi o sobie, że jest chora. Raczej jest przekonana, że to kwestia słabej woli, że gdyby tylko chciała, nie objadałaby się. Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że to jest choroba, i to taka, z którą ciężko jest poradzić sobie samemu – mówi lekarz psychiatra dr Michał Feldman z Centrum Terapii Dialog.
2021-09-07 08:52

Konsekwencje otyłości – nie wszystkie są widoczne gołym okiem

Z badań wynika, że niemal 60% dorosłych Polaków waży za dużo, a odsetek ten w ciągu ostatnich 10 lat wzrósł o 13%. Otyłość ma 21%, a nadwagę 38% mieszkańców naszego kraju. Choroba ta generuje około 200 powikłań, ale mówiąc o skutkach jej występowania należy też wspomnieć o konsekwencjach ekonomicznych. Z raportu Fundacji Republikańskiej ”Otyłość epidemią XXI wieku” wynika, że koszty bezpośrednie otyłości (świadczenia zdrowotne i koszty leków, stosowanych głównie w terapii powikłań otyłości, a także programy profilaktyczne), stanowią około 5 mld złotych rocznie. Koszty pośrednie, choć trudne do oszacowania (wynikające z absencji w pracy, utraconych podatków lub dochodów) wynoszą około 10 mld zł rocznie.
2021-09-06 15:05

Arytmia uwarunkowana genetycznie - niechciany spadek po przodkach

Zaburzenia rytmu serca na tle genetycznym mogą dawać niejednoznaczne, a czasem mylące objawy. O tym, jak ważny w przypadku arytmii dziedzicznych są: rzetelny wywiad lekarski, możliwość kompleksowej opieki nad pacjentem i właściwe algorytmy postępowania, mówi dr n. med. Maria Miszczak-Knecht, konsultant krajowa w dziedzinie kardiologii dziecięcej.
2021-09-06 11:35

O systemie ochrony zdrowia na Forum Ekonomicznym

Nieodłącznym elementem Forum Ekonomicznego, które w dniach 7-9 września 2021 r. odbędzie się w Karpaczu, jest Forum Ochrony Zdrowia. Wśród palących tematów niewątpliwie są zmiany w systemie ochrony zdrowia w odniesieniu m.in. do pandemii COVID-19. Jak wskazuje prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”, Irena Rej, która będzie moderatorką panelu dyskusyjnego na ten temat, nadchodzi czas odpowiedzi na pytania kluczowe dla funkcjonowania całego systemu.
2021-09-06 10:51

Nowe wytyczne diagnostyki i leczenia zaburzeń lipidowych w Polsce

Polskie Towarzystwo Lipidologiczne opublikowało nowe wytyczne diagnostyki i leczenia zaburzeń lipidowych w Polsce, które powstały we współpracy sześciu towarzyst naukowych. Wytyczne zawierają wskazania jak należy postępować z pacjentem o konkretnym ryzyku sercowo-naczyniowym lub z daną chorobą współistniejącą. 
2021-09-06 09:56

70 proc. dorosłych w UE zaszczepionych. Część państw podaje trzecią dawkę

70 proc. w pełni zaszczepionych osób w całej Unii Europejskiej – podała w tym tygodniu Komisja Europejska. W Polsce ten odsetek to 58 proc. Tym samym w UE jest ponad 256 mln dorosłych w pełni zaszczepionych, w tym w Polsce – ponad 18 820 milionów. Eksperci przypominają: pandemia się nie skończyła i warto, by decyzję o szczepieniu podjęli ci, którzy nadal tego nie zrobili. Szczepionek nie zabraknie, a niektórzy mają już wystawione skierowanie na trzecią dawkę.
2021-09-06 09:00

SMA diagnozujemy i leczymy coraz skuteczniej

Sierpień, który od wielu lat jest miesiącem szerzenia świadomości o rdzeniowym zaniku mięśni (SMA), zakończył się międzynarodowym spotkaniem społeczności SMA w Józefowie pod Warszawą. Jednym  z punktów w programie wydarzenia była debata „Nowe perspektywy w leczeniu i opiece nad chorym z SMA”, w której wzięli udział eksperci medyczni oraz eksperci systemu ochrony zdrowia. Dyskutowali o tym, co jeszcze można zrobić, aby opieka nad pacjentem z SMA była jak najbardziej efektywna.
2021-09-03 12:01

Posiedzenia Rady Przejrzystości AOTMiT nr 42/2021 - 6 września 2021

Plan posiedzenia Rady Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w dniu 6 września 2021 r. zakłada m.in. przygotowanie stanowiska w sprawie zasadności wydawania zgody na refundację produktu leczniczego Rythmodan (dyzopiramidum) we wskazaniu arytmie nadkomorowe, arytmir komorowe, kardiomopatia przerostowa.
2021-09-03 09:28