Nowe wytyczne diagnostyki i leczenia zaburzeń lipidowych w Polsce

Opublikowane 06 września 2021
Nowe wytyczne diagnostyki i leczenia zaburzeń lipidowych w Polsce
Polskie Towarzystwo Lipidologiczne opublikowało nowe wytyczne diagnostyki i leczenia zaburzeń lipidowych w Polsce, które powstały we współpracy sześciu towarzyst naukowych. Wytyczne zawierają wskazania jak należy postępować z pacjentem o konkretnym ryzyku sercowo-naczyniowym lub z daną chorobą współistniejącą. 
- Po ponad 1,5 roku ciężkiej pracy jest nam szalenie miło przekazać Państwu najnowsze wytyczne diagnostyki i leczenia zaburzeń lipidowych w Polsce. - informuje prof. Maciej Banach, prezes Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego.

- Ostateczna wersja wytycznych zostanie udostępniona na stronach wszystkich sześciu Towarzystw, które brały udział w powstaniu wytycznych oraz ukaże się aż w 7 czasopismach równolegle, tak by mogła trafić do jak najszerszej rzeszy diagnostów, dietetyków i lekarzy zajmujących się pacjentami z zaburzeniami lipidowymi w Polsce. Jesteśmy pewni, że przyczyni się do poprawy diagnostyki i leczenia zaburzeń lipidowych w Polsce, występującego u prawie 20 mln osób, z których tylko 1/4 jest prawidłowo leczona, w tym tylko 17% pacjentów bardzo wysokiego ryzyka! - przekonuje prof. Banach.
 
- Pod wieloma względami to wytyczne rewolucyjne, które zdecydowanie wychodzą na przeciw oczekiwaniom lekarzy i konsumują wszystkie najnowsze wyniki badań, nowości diagnostyczne i lekowe. To tutaj Państwo znajdziecie nowe rekomendacje co do oznaczania cholesterolu nie-HDL czy Lp(a), rekomendacje dotyczące postępowania niefarmakologicznego, w tym z zastosowaniem produktów pochodzenia naturalnego o potwierdzonych w badaniach skuteczności i bezpieczeństwie; proponujemy także Państwu nową, uproszczoną stratyfikację ryzyka, a także oparte na badaniach uzupełnienie definicji ryzyka ekstremalnego. Po wytycznych ESC/EAS 2019, dajemy Państwu bardzo konkretne rozwiązania jak być w celu terapeutycznym cholesterolu LDL z pacjentami najwyższego ryzyka sercowo-naczyniowego, wskazując m.in. na grupy pacjentów, które mogą odnieść największe korzyści z natychmiastowego leczenia skojarzonego (zwracając szczególną rolę na leki złożone), prezentujemy także pierwsze na świecie rekomendacje dla inklisiranu czy kasy bempediowego, które są już dostępne na rynku polskim, a także informacje o lekach, które są wciąż w fazie badań a pojawią się na rynku w najbliższych kilku latach. Pokazujemy także jak krok po kroku postępować z pacjentem niskiego ryzyka sercowo-naczyniowego, jak z pacjentem z hipertriglicerydemią, uwzględniając najnowsze doniesienia na temat kwasów omega-3, wreszcie jako pierwsi proponujemy rekomendacje na temat zasad leczenia hipolipemizującego u chorych z Covid-19. - czytamy na stronie PTL.

Pełna treść wytycznych - publikacja PTL

źródło: PTL