Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Polscy hematolodzy o przeciwciałach dwuswoistych jako nowych możliwościach leczenia chłoniaków

Przeciwciała dwuswoiste to nowa kategoria leków, które znajdują szerokie zastosowanie w hematoonkologii. Mogą być wykorzystywane m.in. w leczeniu nowotworów układu chłonnego, np. chłoniaku rozlanym z dużych komórek B czy chłoniaku grudkowym. Z okazji obchodzonego 28 maja Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi, prezentujemy wypowiedzi czołowych polskich ekspertów, którzy opowiadają o tym, czym są przeciwciała bispecyficzne i jakie są możliwości ich stosowania w chłoniakach.
2024-05-28 14:06

Rak płuca każdego roku zabija 23 tysiące Polaków. W większości są to nałogowi palacze

Na rzucenie nałogu nigdy nie jest za późno – mówi Elżbieta Kozik z PARS i przypomina, że właśnie palenie tytoniu jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka rozwoju raka płuca. Tymczasem od początku XXI w. liczba palaczy na świecie wzrosła aż o 20 proc[1]. W Polsce regularnie pali co czwarty dorosły i nawet co ósmy nastolatek[2].
2024-05-28 14:01

Każdy pacjent w szpitalu otrzymuje przynajmniej raz płyny infuzyjne. A co gdyby w Polsce ich zabrakło?

Płyny infuzyjne to najczęściej stosowane leki w lecznictwie szpitalnym, a ich zastosowanie jest niezwykle szerokie – od oddziałów pediatrycznych, poprzez internistyczne i chirurgiczne, oddziały anestezjologii i intensywnej terapii, ortopedyczne i wiele innych. W sytuacjach kryzysowych, takich jak pandemia czy konflikt zbrojny, płyny infuzyjne to produkty pierwszej potrzeby. Ich dostępność to wyznacznik bezpieczeństwa lekowego kraju. Jak pod tym względem wygląda sytuacja w Polsce?
2024-05-27 16:23

Prof. Piotr Rutkowski: Polski system ochrony zdrowia radzi sobie z czerniakiem całkiem nieźle

Zwiększa się istotnie świadomość społeczna, coraz więcej czerniaków diagnozowanych jest we wczesnym stopniu, choć nadal wyniki w tym zakresie są gorsze od krajów Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Drugim pozytywnym aspektem opieki chorych na czerniaki w Polsce jest bardzo dobry dostęp do nowoczesnych terapii w naszym kraju zarówno w leczeniu systemowym choroby przerzutowej, jak i w leczeniu uzupełniającym (adjuwantowym). Właściwa organizacja powoduje, że w każdym regionie Polski są wielospecjalistyczne ośrodki (w liczbie obecnie 36), które zapewniają kompleksowe leczenie czerniaka. – wskazuje prof. Piotr Rutkowski.  
2024-05-27 08:56

Rozjechać szpiczaka!

Rajd Po Zdrowie to inicjatywa Fundacji Carita, która powstała w 2010 roku. Jej założycielka Wiesława Adamiec zachorowała na szpiczaka plazmocytowego i uczyła się, jak można żyć z chorobą. Stała się przykładem dla innych chorych, że to życie może wyglądać całkiem normalnie i nie musi się wiązać z ciągłą rezygnacją z rzeczy, które się lubi. Fundacja powstała z myślą wspierania innych osób, które czują się zagubione po usłyszeniu diagnozy, działa także na rzecz wyrównania szans pacjentów, by każdy mógł mieć dostęp do najnowszych metod leczenia. Robi to m.in. poprzez organizację warsztatów i spotkań edukacyjnych w całej Polsce, a od 2019 roku także z pomocą projektu Rajd Po Zdrowie.
2024-05-27 08:41

Potrzebne są zmiany systemowe w leczeniu stwardnienia rozsianego

W stwardnieniu rozsianym nastąpiła w ostatnich latach rewolucja jeśli chodzi o jakość i dostępność leków modyfikujących przebieg choroby. Niestety, funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia powoduje że szansa jaką dał rozwój medycyny, nie jest w pełni wykorzystywana. Potrzebne są zmiany systemowe, na które zwracają uwagę eksperci zajmujący się stwardnieniem rozsianym. 30 maja przypada Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego.
2024-05-27 08:36

Składka zdrowotna i inne podatki zbyt dużym obciążeniem dla przedsiębiorców. Czy będą zmiany?

Rząd chce ulżyć prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą i wprowadzić nowe regulacje poboru i naliczania składki zdrowotnej. Zamierza wprowadzić zmiany, które poprawią sytuację przedsiębiorców, zwiększą pewność rozliczeń i pozwolą na sfinansowanie wydatków systemu ochrony zdrowia. Zdaniem szefa związku zawodowego skupiającego samozatrudnionych w obliczu zmian demograficznych i istniejących obciążeń publicznoprawnych rozwiązań należy szukać w budowaniu na nowo relacji społecznych. W przeciwnym razie powiększą oni szarą strefę i grono wykluczonych.
2024-05-27 08:31

Ruch dla serca - klucz do zdrowia i długowieczności!

Aktywność fizyczna to nieodłączny element zdrowego stylu życia. Regularne ćwiczenia to nie tylko świetny sposób na zrzucenie kilku kilogramów i wyrzeźbienie sylwetki, ale także kluczowy punkt troski o serce. Jakie ćwiczenia są najskuteczniejsze i dlaczego warto je wprowadzić do codziennej rutyny, by zadbać o jeden z najważniejszych organów w ciele? Eksperci Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wyjaśniają!
2024-05-27 08:23

27 maja świętujemy Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

W tym szczególnym dniu, życzenia i słowa podziękowania do wszystkich członków samorządu zawodowego diagnostów laboratoryjnych skierowała prezes KRDL dr Monika Pintal-Ślimak. W liście otwartym prezes KRDL przypomniała, że "priorytetem VI kadencji KRDL jest współpraca z samorządami zawodów medycznych, organizacjami pacjenckimi oraz administracją publiczną, w szczególności przedstawicielami władzy ustawodawczej i wykonawczej. Misją tej kadencji jest też podniesienie rangi zawodu diagnosty laboratoryjnego, a także współpraca i działania na rzecz wzmocnienia roli medycyny laboratoryjnej w systemie ochrony zdrowia". 
2024-05-27 08:18

Współpraca polsko-amerykańska w zakresie opieki zdrowotnej - podsumowanie konferencji Advancing Poland-US Success in Health Care

Maj obfituje w ważne dla Narodowego Instytutu Onkologii wydarzenia. W minionym tygodniu wiele uwagi poświęcono współpracy polsko-amerykańskiej. Podczas trzydniowej konferencji Advancing Poland-US Success in Health Care, organizowanej przez Polsko-Amerykańską Fundację Alliance for Innovation (AFI), która zakończyła się wczoraj rozmowy toczyły się wokół identyfikacji szans jakie w zakresie opieki zdrowotnej daje współpraca obu krajów.
2024-05-27 08:12

List do medyków i medyczek – apel o solidarność w Strefie Gazy

Polska Misja Medyczna jest nierozerwalnie połączona z medykami. Cenimy pracę wszystkich osób związanych ze służbą zdrowia, bo wiemy, że kiedy przy różnych okazjach życzymy sobie w Polsce zdrowia, to dzięki nim właśnie te życzenia mają szansę się spełnić. Nie wszędzie jednak dostęp do opieki medycznej jest tak oczywisty jak w naszym kraju. Takim miejsce jest obecnie Strefa Gazy.

2024-05-27 08:01

To studenci są przyszłością polskiej onkologii. Już jutro rozpoczyna się Studenckie ONKO-FORUM

Nowotwory złośliwe stanowią jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnej medycyny, a sytuacja w Polsce jest szczególnie alarmująca. Według Krajowego Rejestru Nowotworów, liczba nowych zachorowań na raka dynamicznie rośnie. Obecnie, ponad miliom osób żyje w naszym kraju z chorobą nowotworową. Coraz bardziej dotkliwy staje się zatem niedobór kadry medycznej w dziedzinie onkologii. Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej, liczba lekarzy praktykujących ten zawód wynosi 1168 osób. Oznacza to, że średnio na jednego lekarza onkologa przypada rocznie tysiąc pacjentów, z czego 145 to nowo zdiagnozowani chorzy.
2024-05-24 18:28