Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Ograniczenie inicjacji małoletnich z wyrobami nikotynowymi w teorii i praktyce

Minister zdrowia mówi nałogom stanowcze – nie, i zapowiada działania na rzecz zwiększenia akcyzy na papierosy i alkohol. Ponadto resort chce wdrożyć zakaz aromatów w podgrzewaczach tytoniu oraz zakaz sprzedaży jednorazówek e-papierosów. – Bez wątpienia wzrost ceny używek (papierosów i alkoholu) może spowodować ograniczenie dostępu do nich młodych ludzi, którzy z reguły nie dysponują znacznymi środkami finansowymi. W pierwszej kolejności należałoby jednak przede wszystkim egzekwować istniejące przepisy. – ocenia dr Janusz Krupa, prezes Instytutu Człowieka Świadomego, współautor raportu „Palenie tytoniu najważniejszy czynnik ryzyka zdrowotnego w Polsce”.
2024-07-17 12:26

Pacjenci wnioskują o powołanie zespołu Apteka dla Pacjenta przy ministrze zdrowia

Na agendzie publicznej coraz częściej podejmowany jest problem ograniczonej dostępności aptek dla pacjentów, a co za tym idzie – leków i opieki farmaceutycznej. Ostatnia ogólnopolska ekspertyza Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym” i Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej wykazała, czego oczekują pacjenci względem rynku aptecznego. Przez ostatnie 7 lat z mapy Polski zniknęło niemal 3 tysiące aptek. To zjawisko szczególnie dotyka mieszkańców małych miejscowości, osób starszych, przewlekle chorych i często już niesamodzielnych. Koalicja wystosowała wniosek do Izabeli Leszczyny o zwołanie zespołu pod nazwą „Apteka dla Pacjenta” przy Ministrze Zdrowia. Ma on wypracować zmiany służące pacjentom.
2024-07-17 12:10

Problematyczne obchody lekarskie w szpitalach. Prawo do intymności i godności wciąż nie jest respektowane

Prawo do intymności i godności wciąż nie jest respektowane w wielu szpitalach. Widać to podczas obchodów lekarskich. Część pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego, że wówczas dochodzi do nieprawidłowości. Do tego niektórzy hospitalizowani boją się reagować. Do Biura Rzecznika Praw Pacjenta trafiają oczywiście zgłoszenia z tego zakresu. W przeszłości Najwyższa Izba Kontroli też zajmowała się tym problemem, ale on wciąż jest nierozwiązany. Z kolei według Ministerstwa Zdrowia, zapewnienie wysokich standardów nie wymaga obecnie żadnych zmian legislacyjnych. Ale wśród znawców tematu nie brakuje opinii, że pewne wytyczne dotyczące wyposażenia trzeba zastąpić bezwzględnie obowiązującymi nakazami. Eksperci uważają, że to, co teraz się dzieje, jest tylko pozornym leczeniem sytuacji. Potrzeba zdecydowanych działań i edukacji. Inaczej niewiele w tej kwestii się zmieni.
2024-07-17 11:29

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku pierwszym polskim ośrodkiem w międzynarodowej sieci Placówek Referencyjnych Roche

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku jako pierwszy polski ośrodek dołącza do globalnego programu Placówek Referencyjnych Roche. Przystąpienie UCK do międzynarodowej platformy Roche Reference Site Network umożliwi tworzenie i wdrażanie rozwiązań technologicznych służących poprawie opieki nad pacjentami przy jeszcze lepszym zrozumieniu specyfiki pracy oraz potrzeb personelu medycznego i zespołów IT w szpitalach. Współpracę w ramach sieci Placówek Referencyjnych Roche zainaugurowano 16 lipca 2024 r. podpisaniem listu intencyjnego pomiędzy UCK w Gdańsku a Roche Polska.
2024-07-17 09:06

Wkrótce ludzkość będzie potrzebowała 1,75 planety, żeby się wyżywić

39% dorosłych Polaków i 41% matek w imieniu swoich dzieci deklaruje zaangażowanie w ograniczenie zmian klimatycznych[2] – wynika z badania „Talerz Polaka – Nawyki żywieniowe polskiego społeczeństwa” przeprowadzonego przez agencję badawczą Zymetria na potrzeby aktywności zainicjowanego przez grupę spółek DANONE think tanku „Żywność dla Przyszłości”. Ograniczenie zmian klimatycznych jest zaś nierozerwalnie związane z kwestią zapewnienia bezpieczeństwa żywieniowego obecnemu i przyszłym pokoleniom. Obchodzony 11 lipca Światowy Dzień Ludności to dobry moment, aby przypomnieć, że dostęp do dobrej jakości żywności dla populacji, nasze codzienne wybory żywieniowe oraz kondycja planety i środowiska stanowią sieć naczyń połączonych.
2024-07-17 09:01

Kardiologia dziecięca: potrzebna kompleksowa opieka, rehabilitacja i opieka psychologiczna

W dniach 6-8 czerwca 2024 roku w Centrum konferencyjno-szkoleniowym Orientarium w Łodzi odbyła się XXII Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Sekcji Kardiologii Dziecięcej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK). Do Łodzi zaproszono najwyższej klasy specjalistów, aby podzielili się doświadczeniem w zakresie diagnostyki i leczenia serca jednokomorowego. Dwudniowe coroczne spotkanie jest jednym z najważniejszych wydarzeń medycznych w Polsce w zakresie kardiologii dziecięcej i wad wrodzonych serca.
2024-07-12 11:11

Czy polską chirurgię czeka zapaść? Jakie zmiany postulują chirurdzy?

Wieloletnie niedofinansowanie procedur chirurgicznych, mimo licznych apeli przedstawicieli Towarzystwa Chirurgów Polskich, skutkujące pogłębiającym się zadłużeniem szpitali i braki kadrowe to aktualnie główne problemy polskiej chirurgii i przyczyna tego, że w wielu szpitalach oddziały chirurgiczne są zagrożone zamknięciem. A są to odziały wykonujące większość operacji ratujących życie. Średnia wieku chirurga w Polsce to ok 58 lat, przy czym aż 15% stanowią chirurdzy w wieku emerytalnym powyżej 65 roku życia. Tylko w ostatnich 4 latach wiek emerytalny osiągnęło aż 1703 lekarzy[1] a młodych lekarzy wybierających tę specjalizację jest coraz mniej i nic nie wskazuje by było ich więcej. Każdego roku liczba chirurgów w Polsce maleje - w ciągu ostatnich 10 lat aż o 15%. Oznacza to, że za kilka lat pacjenci w stanie zagrożenia życia mogą nie otrzymać potrzebnej pomocy.  Zdaniem Towarzystwa Chirurgów Polskich jedyną szansą by odwróć ten trend jest zwiększenie finansowania dla polskiej chirurgii i modyfikacja systemu edukacyjnego, tak by młodzi lekarze wybierający tą trudną i wymagającą specjalizację mieli większe perspektywy rozwoju.
2024-07-12 09:05

Pula badań realizowanych w ramach medycyny pracy ma być rozszerzona – pracodawca nie poniesie kosztów

Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że program Profilaktyka 40 Plus się nie sprawdził. Jest pomysł, aby po zakończeniu programu zwiększyć panel badań realizowanych w ramach medycyny pracy. Koszty pokryje NFZ. – Kompleksowe wsparcie zdrowia i dobrostanu osób aktywnych zawodowo jest niezwykle ważne – mówią Pracodawcy RP, pozytywnie oceniając projekt.
2024-07-11 11:42

Zdrowe serce przez całe życie - konferencja Prevention & Intervention 2024

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji Prevention & Intervention 2024, która odbędzie się w Warszawie w dniach 11-13 października 2024 roku, w Arche Hotel Krakowska. Tegorocznym tematem przewodnim jest „Zdrowe serce przez całe życie – zarządzanie ryzykiem sercowo-naczyniowym i nowoczesne terapie kardiologiczne A.D. 2024”.
2024-07-11 11:34

Szukaliśmy leku, który pozwoli nam żyć tak, jakby SMA nie było

W marcu 2022 r. w województwie małopolskim został uruchomiony program badań przesiewowych noworodków w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). W maju urodził się Leon i został, jako jedno z pierwszych dzieci, zdiagnozowany, jeszcze zanim pojawiły się u niego objawy tej choroby. Wkrótce okazało się, że Leon na 4 kopie genu SMN2, co oznacza, że teoretycznie objawy SMA powinny wystąpić u niego później i być mniej nasilone. Wbrew bardziej wówczas popularnej opinii, żeby odroczyć rozpoczęcie leczenia SMA do czasu wystąpienia objawów, rodzice Leona, Martyna i Sławek, zdecydowali się nie czekać. Mając dziecko bez oznak choroby, nie chcieli narażać go na hospitalizacje kilka razy w roku, inwazyjne procedury medyczne i częste badania. Szukali leku, który wspierałby poczucie zdrowia, a nie temu zaprzeczał. Dzięki wyjazdowi do Włoch, udało się im rozpocząć leczenie syna lekiem doustnym – risdiplamem. Dziś wiedzą, że była to bardzo dobra decyzja – Leon rozwija się jak zdrowi rówieśnicy, chodzi do żłobka, biega, skacze, i jest wesołym, szczęśliwym dzieckiem.
2024-07-11 11:18

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie się jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu, chroniącym przed przegrzaniem. U osób z chorobą wieńcową, po zawale serca, z wadami zastawkowymi lub nieleczonym nadciśnieniem tętniczym, serce może jednak nie sprostać dodatkowym obciążeniom.
 
2024-07-11 11:01

Ponad 200 mln zł na rozwój usług asystenckich i opiekuńczych na Dolnym Śląsku

Ruszają projekty dotyczące opieki nad osobami niesamodzielnymi. W Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy spotkali się przedstawiciele organizacji, firm i instytucji, których projekty zostały wybrane do realizacji. Spotkanie było okazją do wręczenia certyfikatów potwierdzających przyznanie dofinansowania z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska. W wydarzeniu udział wziął Jarosław Rabczenko, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
2024-07-11 10:54