Redakcja
Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Jak poprawić zdrowie, jakość życia i kreatywność Europejczyków: Strategia Zdrowia Mózgu Europejskiej Akademii Neurologii
Wyniki raportu Barometr WHC #Kobietawkolejce 2024
Raport Barometr WHC „Kobieta w kolejce” skupia się na jednostkach chorobowych, które znacznie częściej występują u kobiet, oraz na problemach zdrowotnych dotyczących wyłącznie kobiet. Właśnie ukazała się jego trzecia edycja. Fundacja Watch Health Care przeanalizowała 80 świadczeń (w tym 31 przeznaczonych wyłącznie dla kobiet) z 14 dziedzin medycyny, poszerzając raport o analizę świadczeń z zakresu leczenia chorób metabolicznych. Niestety jego wyniki, w porównaniu z zeszłym rokiem, nie są optymistyczne.
Musimy chronić dzieci – ich zdrowie i życie są bezcenne!
Życie i zdrowie dziecka są bezcenne i muszą się znaleźć środki na to, aby wprowadzić program, który będzie zabezpieczał je przed groźnym wirusem RS i konsekwencjami zakażenia – tak posłanka Alicja Chybicka podsumowała posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci, które było w całości poświęcone profilaktyce zakażeń RSV u całej populacji najmłodszych. Przedstawiciele Koalicji RSV wzięli udział w spotkaniu. Obecni na posiedzeniu eksperci podkreślili, że środowisko medyczne jest jednomyślne w sprawie wprowadzenia Programu Profilaktyki Zdrowotnej, który zapewni wszystkim dzieciom jednodawkową immunizację bierną chroniącą przed wirusem RS.
Deklaracja Gdańska 2024 w sprawie wdrożenia rozwiązań zwiększających dostępność, jakość i efektywność systemu opieki zdrowia trafiła do Ministra Zdrowia
Deklaracja Gdańska 2024 wzywa do podjęcia prac legislacyjnych , które umożliwią pełne i efektywne wykorzystanie nowych kompetencji, samodzielnych ról zawodowych, umożliwiających zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych, poprawę jakości i bezpieczeństwa pacjentów oraz optymalizacji systemu opieki zdrowotnej.
Prof. Ryszard Gellert: Przewlekła choroba nerek dotyka każdej komórki w organizmie - trzeba ją wykryć i leczyć
Wystawa w Sejmie RP z okazji Światowego Dnia Nieswoistych Zapaleń Jelit
Co roku 19 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelit. Z tej okazji we wtorek 21 maja w Sejmie RP odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej „Nieswoiste zapalenia jelit. Oblicza” oraz posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Chorób Jelit. W wydarzeniu udział wzięli m.in. wiceminister zdrowia prof. Urszula Demkow, przedstawiciele Sejmu RP, eksperci kliniczni oraz przedstawiciele organizacji pacjentów.
Mamy problem z wczesną inicjacją alkoholową dzieci i młodzieży – panuje przyzwolenie społeczne na picie piwa. O wyzwaniach zdrowotnych dla Polski opowiada dr Janusz Krupa
Na ile "sztuczna" będzie medycyna przyszłości – relacja z siedemnastej edycji MEDmeetsTECH
Użyty w tytule zwrot "sztuczna", może nadawać zły wydźwięk temu tytułowi, ale to polskie brzmienie i kontekst częstego używania tego słowa mogą dawać taki efekt. Natomiast chodzi w tym, krótkim artykule jednak o pokazanie dobrego wydźwięku "sztuczności" w medycynie.
Bezpieczniejsza radioterapia w walce z nowotworami - badania polskiej naukowiec dr Magdaleny Zdrowowicz-Żamojć
Raport na temat radioterapii: w 2023 roku promieniami leczona była rekordowa liczba pacjentów!
Konferencja PolEcho 2024 za nami
W dniach 10-11 maja w Krakowie odbyła się XXV Ogólnopolska Konferencja Asocjacji Echokardiografii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego PolEcho 2024. To po Kongresie PTK największa ogólnopolska konferencja kardiologiczna. W tym roku zgromadziła łącznie ponad 1400 uczestników i blisko 100 wykładowców.