Redakcja
Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Dzieci z achondroplazją – jak bezduszne prawo i decyzje biznesowe zabierają szansę na leczenie najmłodszych
Pacjenci z achondroplazją nie mogą doprosić się swojej szansy na leczenie. Bezduszne regulacje zabierają im możliwość dostępu do jedynej skutecznej opcji terapeutycznej, podobnie jak decyzje podejmowane przez producenta. Rodzice dzieci chorych na achondroplazję właśnie wystosowali apel do rządu oraz podmiotu odpowiedzialnego o podjęcie działań zmierzających do niezwłocznego udostępnienia terapii w Polsce.
8 lipca zaczyna działać lądowisko dla śmigłowców ratunkowych przy SOR w Szpitalu w Drawsku Pomorskim. Co to oznacza dla pacjentów?
Lądowisko powstało w celu zapewnienia szybkiego i bezpiecznego transportu pacjentów wymagających natychmiastowej pomocy medycznej. Dzięki temu chorzy w najcięższym stanie będą transportowani śmigłowcem do szpitala w zaledwie kilka minut, co może być decydujące dla ratowania ich zdrowia i życia, zwłaszcza w sytuacjach wymagających natychmiastowej operacji lub zabiegu. Lądowisko dla śmigłowców ratunkowych jest ważnym elementem infrastruktury Szpitala. W maju bieżącego roku przeprowadzono próbne lądowanie, które przebiegło pomyślnie, potwierdzając pełną gotowość lądowiska.
TChP: NFZ zmieniając wyceny procedur chirurgicznych pogłębi dramatyczny stan kadrowy polskiej chirurgii i utrudni dostęp pacjentom do operacji
Towarzystwo Chirurgów Polskich alarmuje od lat o kryzysie kadrowym w polskiej chirurgii, który zagraża bezpieczeństwu zdrowotnemu kraju. Oddziały chirurgiczne w Polsce, miejsca wykonywania większości operacji ratujących życie, borykają się z ogromnymi problemami. Codziennie wykonuje się w nich kilka tysięcy zabiegów, niezbędnych zarówno w codziennej opiece medycznej, jak i w sytuacjach kryzysowych. Dobra wycena procedur chirurgicznych jest kluczowa nie tylko dla prawidłowego funkcjonowania tych oddziałów, ale także dla zapewnienia pacjentom najwyższej jakości opieki medycznej. Właściwe finansowanie przekłada się na lepsze warunki pracy dla chirurgów, co bezpośrednio wpływa na zdrowie i życie pacjentów.
Proacta uruchomiła platformę do analizy badań laboratoryjnych. "Dbam o siebie Smart LAB” już dostępny dla użytkowników
Spółka bioinformatyczna Proacta zgodnie z zapowiedziami uruchomiła autorską platformę "Dbam o siebie Smart LAB”. Rozwiązanie zostało sklasyfikowane jako wyrób medyczny i ma na celu wsparcie pacjentów w analizie wyników badań laboratoryjnych i zarządzaniu swoim zdrowiem. Usługa w pierwszej kolejności dedykowana jest klientom indywidualnym. W kolejnych etapach planowana jest współpraca z placówkami prywatnej opieki zdrowotnej oraz rozszerzenie działalności na sektor publiczny. W ramach trwającej emisji akcji serii N realizowanej z zachowaniem prawa poboru Proacta planuje pozyskać od inwestorów do 2,02 mln zł. Środki przeznaczone zostaną m.in. na promocję platformy „Dbam o siebie Smart LAB” oraz rozwój produktów własnych.
Czas przywrócić w Polsce izby porodowe?
W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci – porodówki świecą pustkami i stają się nieopłacalne. Może zatem warto pomyśleć o przywróceniu izb porodowych? – Taka izba bez wątpienia byłaby odpowiedzią na niż demograficzny. – mówi Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.
Sztuczna Inteligencja w kardiologii interwencyjnej, czyli nadzieje i obawy
Sztuczna inteligencja (SI) staje się nieodłącznym elementem współczesnej medycyny, w tym kardiologii interwencyjnej. O jej roli, korzyściach oraz wyzwaniach opowiada Prof. Robert J. Gil, Dyrektor WCCI, Kierownik Kliniki Kardiologii w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA w Warszawie, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Zmiany w refundacji insulin od 1 lipca
Z dniem 1 lipca br. w życie weszła nowa lista refundacyjna. Dla środowiska osób z cukrzycą w Polsce jest to prawdziwie historyczny dzień: obwieszczenie wprowadza zmiany w refundacji insulin, będące - z perspektywy leczenia cukrzycy w naszym kraju - prawdziwym kamieniem milowym.
Przełomowe badanie nad immunoterapią przedoperacyjną w leczeniu czerniaka. Czy czeka nas rewolucja w onkologii?
Przełomowe badanie nad immunoterapią przedoperacyjną w leczeniu czerniaka, z udziałem naukowców z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie, może zrewolucjonizować onkologię. Badanie, opublikowane w prestiżowym New England Journal of Medicine, wybrano jednym z dwunastu najważniejszych badań klinicznych w onkologii w tym roku na świecie.
Co ma upał do serca? Eksperci Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wyjaśniają
Lato i wysokie temperatury kojarzą się z wakacjami, relaksem i czasem spędzonym na świeżym powietrzu. Jednak upały mogą mieć poważny wpływ na zdrowie, szczególnie na serce i układ krążenia. Jak zminimalizować ryzyko związane z ekstremalnymi warunkami pogodowymi i nie wystawiać na próbę organizmu?
Prof. Krzysztof Strojek konsultantem krajowym w dziedzinie diabetologii
Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek będzie pełnić funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii przez kolejną kadencję.
W Rzeszowie brachyterapia z wykorzystaniem innowacyjnego systemu
Pacjenci Klinicznego Zakładu Brachyterapii w Podkarpackim Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie) mogą już korzystać z aparatu Flexitron HDR (ang. High Dose Rate, tj. z użyciem źródła o wysokiej mocy dawki). Jest to najnowocześniejszy sprzęt wykorzystywany w leczeniu nowotworów. Koszt urządzenia wraz z zestawem, to ponad 3 miliony zł. Zakup został sfinansowany ze środków z Ministerstwa Zdrowia.
Priorytety Pracodawców Medycyny Prywatnej: koncentracja na pacjencie i wzmocnienie partnerstwa publiczno-prywatnego
Rozwiązania tworzone w systemie ochrony zdrowia powinny być zawsze skupione na potrzebach pacjenta, na wynikach leczenia oraz na jakości opieki medycznej. Dlatego w ocenie Zarządu PMP niezwykle ważne i jednocześnie konieczne jest przeprojektowanie systemu ochrony zdrowia, a także poprawa jego funkcjonowania, tak aby system opieki zdrowotnej w Polsce koncentrował się na pacjencie – podkreśla Artur Białkowski, prezes zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej.