Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Aleksandra Wilk: Realne wsparcie i pomoc pacjentom z rakiem płuca to moja misja życiowa

Rak płuca dotyka coraz większą liczbę Polek i Polaków, każdego dnia na ten nowotwór zachorowuje ok. 60 osób. Diagnoza nadal budzi strach i obawę odnośnie rokowań i możliwości leczenia. Choć ostatnie lata przyniosły niewątpliwy przełom w precyzyjnej diagnostyce i terapii tego nowotworu, nadal wiele osób jest rozpoznawanych zbyt późno lub nie ma wykonywanych wszystkich potrzebnych badań, które pozwalają na zastosowanie już refundowanego, innowacyjnego leczenia. O osobistych doświadczeniach, aktualnej sytuacji pacjentów oraz roli i możliwościach wsparcia chorych na raka płuca w przejściu przez ścieżkę diagnostyki i leczenia rozmawiamy z Aleksandrą Wilk, wolontariuszką, koordynatorką Sekcji Raka Płuca, Fundacji To Się Leczy.

2021-06-30 12:14

Telekardiologia dostępna dla pacjentów - dzięki autorskiej technologii polscy kardiolodzy skutecznie leczą na odległość

Nowoczesna metoda rehabilitacji pacjentów kardiologicznych, opracowana przez polskich naukowców w ramach projektu TELEREH-HF, wprowadza możliwość leczenia chorych bez wychodzenia z domu. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii medycznych i telekomunikacyjnych można leczyć nawet kilka razy więcej pacjentów w porównaniu do tradycyjnych metod. Swobodny dostęp chorych do hybrydowej telerehabilitacji oraz korzyści dla krajowego systemu opieki zdrowotnej są oczywiste.
2021-06-30 12:01

Dieta wsparciem dla osób z podwyższonym stężeniem kwasu moczowego

Letnia aura sprzyja także zmianie stylu życia. Mamy dostęp do świeżych sezonowych warzyw i owoców, a pogoda zachęca do większej aktywności fizycznej. Osoby ze schorzeniami przewlekłymi powinny być jednak świadome pewnych ograniczeń związanych z dietą. Nie musi to wcale oznaczać rezygnacji ze smacznych potraw latem. Na co powinny zwracać uwagę osoby z wysokim stężeniem kwasu moczowego?
2021-06-30 11:27

Żywienie medyczne wdrożone na każdym etapie opieki nad pacjentem wspiera w szybszym powrocie do zdrowia

Dostaję wiele telefonów i maili od pacjentów z całego świata, którzy pytają „Gdzie mam szukać wskazówek dotyczących sposobu odżywiania. Wyszedłem ze szpitala kilka miesięcy temu i nic mi się nie poprawia. Nadal jestem bardzo słaby” - mówił podczas swojego wykładu Paul Wischmeyer, profesor anestezjologii i chirurgii z Duke Clinical Research Institute Durham NC podczas kongresu ESPEN w 2018 roku[1]. Wsparcie żywieniowe nie jest już tylko dodatkiem do leczenia, ale powinno stanowić jego integralny element, by chorzy mieli nie tylko większe szanse na powrót do zdrowia, ale także do pracy i życia społecznego.
2021-06-30 11:00

Azacytydyna w tabletkach jako leczenie podtrzymujące u pacjentów z ostrą białaczką szpikową - rejestracja Komisji Europejskiej

Bristol Myers Squibb otrzymała zgodę Komisji Europejskiej na rejestrację doustnej azacytydyny w tabletkach jako pierwszej linii leczenia podtrzymującego u dorosłych z ostrą białaczką szpikową. Doustna Azacytydyna jest pierwszym lekiem przyjmowanym raz na dobę, stosowanym w pierwszej linii leczenia podtrzymującego w Unii Europejskiej (UE) u pacjentów z szerokim spektrum podtypów ostrej białaczki szpikowej (AML).
2021-06-29 14:22

Jak zyskać przewagę nad chorobą zapalną?

- Byłam zdzwiona, ponieważ, żyłam w przeświadczeniu, że reumatoidalne zapalenie stawów to choroba ludzi starszych. Nie sądziłam, że może dotknąć osoby przed 30 r. ż. – to słowa Caroline Woźniacki, która usłyszała taką diagnozę, będąc u szczytu kariery. Dziś tenisistka swoim życiem chce inspirować inne kobiety i dawać im przykład, że pomimo schorzenia można żyć aktywnie.
2021-06-29 13:20

Akromegalia – choroba widoczna gołym okiem, często jednak niedostrzegana!

Akromegalia to choroba rzadka i nadal zbyt rzadko rozpoznawana we wczesnym stadium, choć jej objawy są bardzo charakterystyczne. Zmiany postępują powoli. Sukcesywnie powiększają się dłonie i stopy, a rysy twarzy zaostrzają się – m.in. poszerza się nos, usta stają się pogrubiałe, a żuchwa mocno zarysowana. Akromegalia daje też inne objawy, takie jak m.in. nawracające bóle głowy, bóle stawów, zaburzenia snu, zmiany nastroju, nadmierną potliwość, ale też i zaparcia. Jakie są przyczyny tej choroby i jak prawidłowo ją diagnozować? Na te i inne pytania odpowiada Profesor Wojciech Zgliczyński specjalista endokrynolog.
2021-06-29 11:01

Pacjenci z ciężką postacią AZS nieuwzględnieni w lipcowej liście refundacyjnej

Pacjenci z ciężką postacią atopowego zapalenia skóry nadal pozostają bez dostępu do refundowanej terapii. Jedyny zarejestrowany lek stosowany w najcięższej postaci AZS, nie pojawił się na najnowszej (lipcowej) liście refundacyjnej. – Jesteśmy rozczarowani. Do ostatniej chwili liczyliśmy, że zgodnie z deklarowaną wolą Ministerstwa, dupilumab znajdzie się na lipcowej liście. Tymczasem chorzy pozbawieni dostępu do efektywnego leczenia skazywani są na kolejne miesiące życia w bólu i cierpieniu – alarmuje Hubert Godziątkowski Prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych.
2021-06-29 10:36

Medyk na Medal – konkurs Rzecznika Praw Pacjenta

Od ponad roku obserwujemy wyjątkowe postawy pracowników medycznych, którzy w sytuacji pandemii wykazali się ogromną wrażliwością, zaangażowaniem i poświęceniem – podnosząc tym samym poczucie bezpieczeństwa pacjentów. Wielu z nich pomagało pacjentom po godzinach pracy, czy czuwało przy nich – niejednokrotnie zastępując najbliższych.

2021-06-29 10:27

Nowa szansa dla chorych w diagnostyce chorób rzadkich – rusza Fundacja Saventic

Fundacja Saventic rozpoczyna działalność. Grono ekspertów ds. chorób rzadkich przy wsparciu sztucznej inteligencji łączy siły w celu wspierania pacjentów w szybszej diagnostyce rzadkich schorzeń. To nowa nadzieja dla osób, które pomimo starań lekarzy, od miesięcy lub lat czekają na postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia.
2021-06-29 10:20

Wpływy z opłaty cukrowej powinny dofinansować profilaktykę, edukację oraz refundację nowoczesnych technologii medycznych u pacjentów z cukrzycą

Zastosowanie nowoczesnych systemów ciągłego monitorowania glikemii znacząco poprawia skuteczność, jakość i  bezpieczeństwo opieki nad chorym na cukrzycę. Ponadto, mogą być one finansowane przez NFZ  również z  wykorzystaniem dodatkowych środków z  opłaty cukrowej, wprowadzonej od początku 2021 roku. Jest to zgodne z  celami nowej opłaty i  zapisami ustawy, dzięki której NFZ uzyska nowe środki w wysokości szacowanej na 2,7 mld zł rocznie, oceniają autorzy najnowszego raportu „System ciągłego monitorowania glikemii metodą skanowania w 2021. Dostępność w Polsce – stan obecny i kierunki zmian”.
2021-06-29 09:59

Ruszyły szczepienia w aptekach i galeriach handlowych

Z tej formy szczepień może skorzystać każda osoba, która posiada e-skierowanie – czyli wszyscy uprawnieni. Chcemy, żeby szczepienia były dostępne wszędzie, a galerie są takim miejscem, gdzie spotyka się bardzo dużo osób – odwiedza sklepy czy kina – powiedział odpowiedzialny w rządzie za program szczepień Michał Dworczyk, szef KPRM.
2021-06-25 11:17