Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMIT 29/2021 w dniu 12.07.21
Plan obrad na posiedzeniu Rady Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w dniu 12 lipca 2021 r.
Wariant Delta koronawirusa: fakty i mity
Po raz pierwszy podwójnie zmutowany wariant SARS-CoV-2 (znany jako B.1.617, a obecnie - wariant Delta) zidentyfikowano w marcu bieżącego roku. Trzy miesiące później wariant Delta zaczął dominować - w połowie czerwca "The Guardian" informował, że patogen dotarł do 74 krajów i że rozprzestrzenia się szybciej niż inne warianty.
Nowy test antygenowy SARS-CoV-2 firmy Roche
Firma Roche ogłasza, że test SARS-CoV-2 Antigen Self Test Nasal otrzymał europejski znak CE i został dopuszczony do użytku w krajach Unii Europejskiej. SARS-CoV-2 Antigen Self Test Nasal umożliwia pacjentom szybkie i wygodne badanie w kierunku COVID-19 w warunkach domowych za pomocą prostego wymazu z nosa. Test będzie powszechnie dostępny m.in. w aptekach, a także innych lokalizacjach zgodnych z lokalnymi wytycznymi.
Innowacyjna metoda polskich naukowców przyspieszy proces produkcji leków
Skrócenie czasu produkcji leków przeciwdepresyjnych o 90% , a leków przeciwnowotworowych nawet o 50%, to efekt rozwiązania opracowanego przez zespół badaczy z Politechniki Krakowskiej. Naukowcy szacują, że ceny leków wykorzystujących ich technologię powinny spaść o 20-30 proc.
Przedstawiciele zawodów medycznych domagają się odwołania ministra zdrowia
10 najważniejszych i najbardziej reprezentatywnych organizacji reprezentujących zawody medyczne zwróciło się 1 lipca b.r. z oficjalnym wnioskiem do Premiera Mateusza Morawieckiego o odwołanie ze stanowiska Ministra Zdrowia pana Adama Niedzielskiego.
XXV Jubileuszowy Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego - trwa rejestracja
W imieniu Polskiego Towarzystwo Kardiologicznego zapraszamy Państwa do udziału w jubileuszowym kongresie PTK pn. "Serce nie zaczeka", który odbędzie się w dniach 22 - 25 września 2021 r. w formule online.
Eksperci: konieczne skrócenie czasu diagnozy dla pacjentów z wczesnym zapaleniem stawów
W Polsce opóźnienia diagnostyczne we wczesnym zapaleniu stawów są najwyższe w Europie i sięgają wielu miesięcy, a nawet lat. Poprawie tej sytuacji ma służyć kampania edukacyjna „Wcześniej znaczy lepiej”, która właśnie wystartowała. Jej organizatorami są: Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii oraz Fundacja Eksperci dla Zdrowia.
Jak będzie wyglądała opieka zdrowotna po pandemii? Czy czeka nas rewolucja technologiczna?
Wśród różnych konsekwencji pandemii koronawirusa, szczególnie często wymienia się gwałtowne przyspieszenie rozwoju innowacji technologicznych. Sytuacja epidemiczna spowodowała znaczące zmiany także w sektorze medycznym. W Polsce liczba osób, które skorzystały z przynajmniej jednej e-usługi z różnych obszarów gospodarki, czyli m.in. możliwości cyfrowej opieki zdrowotnej, wzrosła z przed-epidemicznego poziomu 66 proc. do prawie 80 proc., co przekłada się na 6,6 miliona nowych użytkowników[1]. Można przyjąć, że jest to dopiero początek nadchodzących zmian – Krajowy Plan Odbudowy przewiduje bowiem inwestycje o wartości blisko 20 mld PLN w unowocześnienie systemu opieki medycznej, w tym również jego dalszą cyfryzację[2]. Jak zatem będzie wyglądał sektor zdrowotny po pandemii?
Rak jelita grubego - jak zapobiegać i leczyć
Zaawansowany rak jelita grubego chorobą przewlekłą? To się może zdarzyć. Jeszcze 20 lat temu tego rodzaju diagnoza oznaczała zaledwie kilka miesięcy życia. Teraz, dzięki nowym terapiom, są pacjenci, którzy mają możliwość nie tylko znacznego w tym kontekście przedłużenia życia. Często jest to też życie dobrej jakości. Lepiej jednak do rozwoju tego nowotworu nie doprowadzić, a ratunkiem przed nim jest kolonoskopia.
Alior Bank nawiązał współpracę z Narodowym Centrum Krwi
Alior Bank podpisał porozumienie o współpracy z Narodowym Centrum Krwi, w ramach którego utworzone zostało Koło Honorowych Dawców Krwi. W ten sposób pracownicy banku będą wspomagać ratowanie ludzkiego życia. Jest to odpowiedź na potrzeby publicznej służby krwi – w Polsce średnio 1 na 10 hospitalizowanych pacjentów wymaga leczenia krwią, a regularnymi krwiodawcami jest zaledwie 1,5 proc. populacji.
Polityka onkologiczna oparta na danych to polityka skuteczna
Rośnie rola danych medycznych i ich przetwarzania, zarówno w systemach ochrony zdrowia, jak i w medycznym sektorze badań i rozwoju na całym świecie. Szczególnego znaczenia nabiera wykorzystanie wiedzy płynącej z danych do tworzenia i realizacji polityk publicznych, które poprawiają jakość i dostępność opieki medycznej. W tym kierunku powinna podążać również Polska – mówią Maria Libura i dr Magdalena Władysiuk, autorki raportu Fundacji Onkologicznej Alivia pt. „W stronę polityki zdrowotnej opartej na danych. Rekomendacje dla Polski”[1].
Czy pracodawcy są przygotowani, aby wesprzeć ozdrowieńców?
Pandemia, która obecnie jeszcze trwa, wywróciła cały świat do góry nogami. Zasiała spustoszenie w każdym obszarze naszego życia, począwszy od zdrowia, globalnej gospodarki, życia rodzinnego i społecznego, a skończywszy na sferze zawodowej. O tym, że nasza rzeczywistość nie wróci już do stanu pierwotnego, jaki był przed pandemią, słyszymy we wszystkich mediach. Coraz częściej słyszymy też, że rekonwalescencja po odbytym COVID-19 trwa dłużej niż sama choroba, co znacznie utrudnia codzienną pracę. W ramach kampanii społeczno-edukacyjnej #PracujzGłową zostało przeprowadzone badanie na temat powrotu do pracy osób, które przeszły COVID-19.