Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

#CEBioForum2023 – wielkie spotkanie branży biotech już lada dzień

Blisko 200 uczestników z kilkunastu krajów potwierdziło dotychczas udział w 21. edycji CEBioForum 2023, które w dniach 18-19 kwietnia 2023 r. odbędą się w Warszawie. Wydarzenie zostanie oficjalnie otwarte przez 2 ministrów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej: Aušrinė Armonaitė, Minister Gospodarki i Innowacji Republiki Litwy oraz Waldemar Buda, Minister Rozwoju i Technologii Rzeczypospolitej Polskiej.

2023-04-13 16:33

Lęk i depresja u dorosłych chorych na nowotwory: wytyczne ESMO

Zaburzenia lękowe i depresyjne są najczęściej występującymi objawami psychologicznymi u pacjentów onkologicznych, niezależnie od stadium choroby, ogniska pierwotnego nowotworu czy fazy leczenia. Mogą występować w postaci niepatologicznych fluktuacji stanów lękowych lub stanów obniżonego nastroju, które są nieintensywnymi, krótkotrwałymi reakcjami emocjonalnymi na kryzysy i wyzwania życiowe, ale także w postaci specyficznych stanów psychopatologicznych. ESMO podkreśla jak ważne jest odróżnianie przez klinicystów stanów niepatologicznych od tych bardzo poważnie grożących zdrowiu i życiu chorych i podaje rekomendacje w jaki sposób postępować w tej grupie pacjentów. W ICD-11 oraz DSM-5 wyróżnia się  spektrum wysoce współistniejących zespołów.
2023-04-13 15:49

Posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMiT nr 16/2023 w dniu 17.04.2023 r.

W poniedziałek 17 kwietnia, podczas posiedzenia Rady Przejrzystości, AOTMIT przygotuje stanowiska m.in. w sprawie oceny leków Jardiance (empagliflozinum), Detriol (calcitriolum) i Influvac Tetra, a także opinie w sprawie kontynuacji objęcia refundacją leków sirolimusum, budesonidum oraz prednisonum.

2023-04-13 11:55

Jesteś młodą osobą z nadciśnieniem tętniczym - nie bagatelizuj problemu

Nadciśnienie nie boli, ale jest bardzo groźne długofalowo. Mit, że „mam jeszcze czas na lek”, trzeba definitywnie obalić na wizycie lekarskiej młodej osoby z nadciśnieniem tętniczym - podkreśla w wywiadzie prof. dr hab. med. Krzysztof J. Filipiak, kardiolog, internista, hipertensjolog i farmakolog kliniczny, były prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.
2023-04-13 11:19

“Swap to stop” - Wielka Brytania uruchamia program zachęcający palaczy do przejścia na e-papierosy

Brytyjski rząd ma nadzieję zachęcić milion palaczy w Anglii do rzucenia nałogu w ramach nowego programu, który zapewni im darmowe e-papierosy i wsparcie behawioralne. Celem jest uczynienie kraju wolnym od dymu tytoniowego do 2030 roku - ogłosił Departament Zdrowia w Londynie. Określenie "wolny od dymu" oznacza, że odsetek osób palących jest mniejszy niż pięć procent populacji.

2023-04-13 11:19

Nowy program Kompleksowej Opieki nad Pacjentem z Wczesnym Zapaleniem Stawów usprawni diagnostykę i leczenie w nowych specjalistycznych ośrodkach

W 2023 r. rusza pilotaż programu Kompleksowej Opieki nad Pacjentem z Wczesnym Zapaleniem Stawów (KOWZS) - 4,5 tys. pacjentów zostanie objętych diagnostyką, a 2,5 tys. opieką w 15 ośrodkach, w których diagnostyka, leczenie i stała roczna opieka będą prowadzone na poziomie ambulatoryjnym. „Chcemy pomóc pacjentom, którzy chorują krótko, by skrócić opóźnienia diagnostyczne” - mówi prof. Brygida Kwiatkowska, konsultant krajowa w dziedzinie reumatologii.
2023-04-13 10:14

Mleko modyfikowane pod lupą wrocławskich naukowców

Tylko jedna czwarta zamieszczanych na opakowaniach informacji o dobroczynnym wpływie mlek modyfikowanych m.in. na rozwój mózgu czy układu odpornościowego odnosi się do naukowych dowodów, np. badań klinicznych – wykazało międzynarodowe badanie przeprowadzone w 15 krajach. Nawet jeśli mają takie odniesienia, to często okazywało się, że badania te są obarczone ryzykiem błędu statystycznego lub też ich bezstronność budzi wątpliwości. Choć badacze nie negują konieczności wprowadzania do diety mleka modyfikowanego w przypadkach uzasadnionych medycznie, to nierzetelne informacje uznają za chwyt marketingowy skierowany do podatnej grupy odbiorców, jaką są mamy niemowlaków.
2023-04-13 09:34

Nawyki zdrowotne i żywieniowe Polaków w czasach wielkiej inflacji - Raport MyBestPharm 2023

Zespół analityczny MyBestPharm, wziął pod lupę nawyki zdrowotne i żywieniowe Polaków. Przeprowadził badanie ankietowe w 10 największych miastach Polski weryfikując m.in. temat wpływu inflacji na nasze przyzwyczajenia w kwestii dbania o zdrowie.
W toku badań sprawdzono, w których miastach najwięcej mieszkańców musiało ograniczyć wydatki na jedzenie z powodu inflacji oraz w których miastach wydaje się najwięcej na zakupy spożywcze przy dzisiejszych cenach. Zweryfikowano również częstotliwość poddawania się profilaktycznym badaniom zdrowia i wyniki nie są zadowalające. Dodatkowym aspektem badania było sprawdzenie, ilu Polaków i w których miastach najwięcej zmieniło swoje nawyki żywieniowe i zdrowotne po pandemii, w których miastach mieszka najwięcej wegetarian oraz jaka część społeczeństwa w największych miastach stosuję suplementację. 
2023-04-12 17:17

Nowoczesne rozwiązania terapeutyczne – Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego otwiera drzwi do świata wirtualnej rzeczywistości

Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu oferuje unikalne doświadczenia z wirtualną rzeczywistością dla pacjentów. Podczas spotkania z przedstawicielem firmy ZENonVR, która zbudowała pracownię dla Centrum, mieliśmy niepowtarzalną okazję przenieść się do cyfrowego świata i odkryć, jak technologia VR może wspomagać procesy terapeutyczne. Wystrój sal do odbywania podróży w wirtualnej rzeczywistości przygotowała firma Trend TJ Sp. z o.o z Opola.
2023-04-12 15:28

Personalizacja może poprawić skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego

Spersonalizowane dobieranie leku dla pacjentów z nadciśnieniem tętniczym może poprawić efekty ich leczenia – wynika z badania naukowców ze Szwecji. Artykuł na ten temat zamieściło pismo “Journal of the American Medical Association” (JAMA).
2023-04-12 10:14

Prace nad realizacją Planu dla Chorób Rzadkich zostaną ukończone do końca 2024 roku

4 kwietnia w siedzibie PAP przy ul. Brackiej 6/8 w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Choroby rzadkie - wyzwania organizacyjne, diagnostyczne i terapeutyczne” organizowana przez „Puls Medycyny”. Eksperci rozmawiali m.in. na temat harmonogramu realizacji zadań w ramach aktualnego Planu dla Chorób Rzadkich, wyzwań diagnostyki genetycznej w Polsce, organizacji i finansowania Ośrodków Eksperckich Chorób Rzadkich, a także wskazywali, jakie są pilne potrzeby refundacyjne w chorobach rzadkich na przykładzie konkretnych jednostek chorobowych.
2023-04-12 09:31

Pacjent w badaniach klinicznych: świadoma zgoda – warsztaty dla organizacji pacjentów

Wychodząc naprzeciw potrzebom edukacyjnym i wspierając pełnienie nowej roli jako członków zespołu opiniującego badanie przez przedstawicieli pacjentów, Agencja Badań Medycznych zaprasza przedstawicieli organizacji pacjenckich do udziału w warsztatach pt. „Pacjent w badaniach klinicznych – świadoma zgoda”, które odbędą się 20 kwietnia 2023 r. o godz. 10:00 w formie hybrydowej.
2023-04-11 14:46