Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Konferencja Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego 16-17 czerwca
Asocjacja Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zaprasza na kolejną, doroczną Konferencję, która zaplanowana jest w dniach 16-17 czerwca br. w Łodzi. Atrakcyjny program naukowy obejmuje szerokie spektrum zagadnień dotyczących profilaktyki niewydolności serca, diagnostyki, farmakoterapii, elektroterapii, problematyki ostrej i zaawansowanej niewydolności serca, w tym mechanicznego wspomagania krążenia i transplantacji serca oraz nowości.
Część chorych z rakiem prostaty pozostaje wykluczona z innowacyjnej terapii. Onkolodzy i pacjenci apelują o zmiany w programie lekowym
Pacjenci z hormonowrażliwym, przerzutowym rakiem prostaty są w tej chwili jedyną grupą wyłączoną z możliwości innowacyjnego leczenia w ramach programu lekowego B.56. Onkolodzy i organizacje pacjenckie wielokrotnie apelowały do Ministerstwa Zdrowia o zmianę, ale mimo to nie znalazły się one w projekcie wykazu leków refundowanych, który ma obowiązywać od 1 marca br. To oznacza, że ta grupa chorych wciąż musi czekać do osiągnięcia stadium oporności na kastrację, żeby spełniać kryteria włączenia do nowoczesnego leczenia. Organizacje pacjenckie jako przyczynę zaistniałej sytuacji wskazują na niejasny i mało transparentny tryb konsultowania i wprowadzania zmian w tym programie lekowym.
Polska wniosła istotny wkład w program badań przesiewowych w kierunku raka płuca w Europie
Dziecko je i chudnie? Jest ciągle spragnione? To może być cukrzyca typu 1
11 kwietnia – Światowy Dzień Choroby Parkinsona
WHO zaleca dawki przypominające szczepionki przeciw Covid-19 tylko w grupach wysokiego ryzyka
Decyzja o wycofaniu z rynku onkologicznego produktu leczniczego stosowanego u pacjentów z rakiem jelita grubego
Jak zadbać o zdrowie w trakcie Świąt Wielkanocnych
Co powinno znaleźć się w świątecznym menu, aby zmniejszyć ryzyko chorób cywilizacyjnych? Co dzieje się z naszym organizmem, kiedy przechodzimy w leniwy „tryb świąteczny”? Dlaczego warto pamiętać o aktywności fizycznej? Radzi Ewa Glońska-Strączek, pedagog zdrowia i psychodietetyk Grupy American Heart of Poland.
Ponad rok oczekiwania na wizytę u nefrologa a specjalistów nie przybywa
Nawet najlepsza terapia onkologiczna może nie pomóc, jeśli chory nie jest właściwie odżywiony
Światowy Dzień Zdrowia – humanitarne wyzwania
Nowelizacja ustawy o refundacji wyrobów medycznych może negatywnie wpłynąć na dostęp pacjentów do wyrobów medycznych
W ostatnim czasie prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw nabrały tempa. W projekcie ustawy nadal pozostaje bardzo groźny zapis umożliwiający jednostronne objęcie refundacją wyrobów medycznych stosowanych w procedurach szpitalnych. Proponowane zapisy stanowią poważne zagrożenie, ponieważ w rezultacie ich stosowania lekarzom może zostać ograniczona swoboda wyboru wyrobów medycznych dla potrzeb codziennej pracy. Jednostronne ustalanie cen wyrobów medycznych przez Ministerstwo może również doprowadzić do wycofania się niektórych producentów, czy też dystrybutorów z rynku polskiego, a tym samym ograniczyć dostęp do innowacyjnych technologii, zagrażając bezpieczeństwu pacjentów.