Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

Zachodniopomorskie: fantom geriatryczny pomoże w szkoleniu opiekunów osób z niepełnosprawnościami

Nowoczesny fantom geriatryczny będzie wykorzystywany podczas bezpłatnych szkoleń skierowanych do opiekunów i wolontariuszy zajmujących się osobami z niepełnosprawnościami – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Bezpłatne szkolenia są częścią realizowanego przez Urząd Marszałkowski unijnego projektu „Region Dobrego Wsparcia”.
2023-07-14 09:28

E-tatuaż - ultra cienkie urządzenie umożliwi mobilne monitorowanie pracy serca

Elastyczne, nadające się do noszenia urządzenie medyczne może znacznie przyspieszyć walkę z chorobami serca. Zespół kierowany przez naukowców z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin opracował ultracienki, lekki, elektroniczny tatuaż, który po przyczepieniu do klatki piersiowej zapewnia ciągłe, mobilne monitorowanie pracy serca poza środowiskiem klinicznym. Zawiera on dwa czujniki, które razem dostarczają wyraźny obraz stanu serca, dzięki czemu dają klinicystom większą szansę na wczesne wychwycenie objawów nieprawidłowości w działaniu tego narządu.
2023-07-14 09:23

Stanowisko Naczelnej Rady Aptekarskiej w sprawie Apteki dla Aptekarza 2.0

Naczelna Rada Aptekarska wyraża całkowite poparcie dla zmian przepisów, których celem jest zatrzymanie obchodzenia prawa regulującego funkcjonowanie aptek w Polsce. Działania podmiotów, które posługują się firmami słupami, spółkami zarejestrowanymi w rajach podatkowych, przejmujących strategiczny rynek, są zagrożeniem dla bezpieczeństwa lekowego polskich pacjentów.
2023-07-13 14:22

Toruńskie Spotkania Kardio-Onkologiczne 14.10.23

Terapia przeciwnowotworowa jakkolwiek skuteczna w chorobie nowotworowej, może być szkodliwa dla układu sercowo-naczyniowego. Konieczny jest stały nadzór kardiologiczny. Już 14 października 2023 r. w Toruniu odbędą się Toruńskie Spotkania Kardio-Onkologiczne, które będą miejscem spotkania lekarzy, z ekspertami z dziedziny onkologii i kardio-onkologii. Organizatorzy liczą, że staną się one okazją do wzajemnego korzystania z bogatej wiedzy oraz doświadczeń wykładowców i uczestników.
2023-07-13 13:12

Dobre decyzje dla pacjentów z chorobami siatkówki - nAMD i DME

To już rok od czasu wprowadzenia możliwości leczenia zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem oraz cukrzycowego obrzęku plamki w ramach połączonego programu lekowego B.70 Leczenie pacjentów z chorobami siatkówki, dzięki któremu pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnych leków i monitoringu postępu choroby. Cieszy też informacja o możliwości poszerzenia programu o kolejne innowacyjne terapie. - podkreślają przedstawiciele  Stowarzyszenia Retina AMD Polska.
2023-07-13 11:38

Opóźnienia w dostępie do terapii w ramach programów lekowych

Kod pocztowy nie może decydować o tym, czy pacjent otrzyma terapie ratujące życie, ponieważ to łamie jego podstawowe prawa o równym dostępie do leczenia. Nie może też czekać na to leczenie prawie rok, tylko z powodu wydłużających się procedur. - wskazują eksperci.
2023-07-13 11:26

Onkolog: dzięki diagnostyce molekularnej można pomóc coraz większej grupie chorych na raka płuca

W ostatnich latach nastąpił ogromny przełom w leczeniu raka płuca – W niektórych populacjach chorych staje się on chorobą przewlekłą. „Jesteśmy na etapie nie tyle ewolucji, co rewolucji w leczeniu raka płuca – powiedział dr hab. Adam Płużański z Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego.
2023-07-13 10:24

KOS-zawał zmniejsza śmiertelność nie tylko rok po zawale serca! - najnowsze wyniki

Wpływ Programu KOS-zawał, czyli Koordynowanej Opieki nad pacjentem po zawale serca został po raz pierwszy analizowany w trzyletnim okresie obserwacji przez ekspertów Grupa American Heart of Poland. - Wyniki są rewelacyjne. U pacjentów uczestniczących w programie KOS-zawał wskaźnik śmiertelności na skutek powikłań po zawale wyniósł 11%, natomiast u osób nieobjętych programem 20% - mówi dr hab. n. med. prof. KAAF Piotr Buszman, kardiolog inwazyjny.
2023-07-12 12:23

Dzieci z podejrzeniem wrodzonych zaburzeń rozwoju objęte będą nowym programem opieki perinatalnej realizowanym na terenie Dolnego Śląska

Samorząd Województwa Dolnośląskiego uruchamia Program Polityki Zdrowotnej w zakresie wczesnego wykrywania wad rozwojowych u noworodków i niemowląt – poprawa opieki perinatalnej na terenie województwa dolnośląskiego na lata 2023 – 2025. Na jego realizacje przeznaczone zostaną 3 mln zł z budżetu województwa. Realizatorem programu wybranym w konkursie jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu. Program ma na celu ukierunkowanie na odpowiednią diagnostykę i terapię u dzieci, które urodziły się z wrodzonymi zaburzeniami rozwoju lub mają podejrzenie takiego zaburzenia. Cały proces opieki będzie starannie skoordynowany, aby zapewnić wsparcie i leczenie w najlepszy możliwy sposób. Do programu włączonych zostanie 3000 noworodków i niemowląt i ich rodzin (lata 2023 – 2025).
2023-07-12 12:17

Nowa ustawa refundacyjna ograniczy także dostępność leków dla zwierząt?

W Sejmie trwają właśnie kolejne czytania projektu ustawy o zmianie ustawy refundacyjnej, który określa m.in. to, na jakich zasadach będą ustalane ceny leków podlegających refundacji. Pomimo braku refundacji na leki weterynaryjne (opiekunowie płacą 100% wartości) nowela proponuje istotną zmianę, która może znacząco ograniczyć dostępność leków dla zwierząt.
2023-07-12 09:34

Rośnie rola telemedycyny. Skorzystało z niej 8 na 10 Polaków

W Polsce działa kilkadziesiąt serwisów internetowych oraz aplikacji oferujących konsultacje telemedyczne. Z danych SimilarWeb wynika, że tylko w lipcu odnotowały one ponad 3,2 mln wizyt. [1] Z usług telemedycznych skorzystało już 83 proc. Polaków.[2] Telemedycyna jest popularna, bo pomaga znosić bariery w dostępie do opieki medycznej. Tę popularność widać szczególnie wśród pacjentów z gmin do 50 tys. mieszkańców.
 
2023-07-12 09:26

Senior na wakacjach – jak zatroszczyć się o osoby starsze latem. 5 praktycznych porad farmaceuty

Wysokie temperatury i palące słońce mogą być niebezpieczne dla osób w każdym wieku, jednak upalne dni są szczególnym wyzwaniem dla osób powyżej 60. roku życia. Jak zadbać o zdrowie seniorów by mogli się oni cieszyć  wakacyjną pogodą? Jak uniknąć odwodnienia, jakie posiłki zaplanować i co zapakować ze sobą w podróż? Skorzystaj z praktycznych porad farmaceuty!
2023-07-11 16:15