Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
ABM ogłasza konkurs na opracowanie i realizację autorskiego programu studiów podyplomowych z zakresu nauk biomedycznych
Celem konkursu jest dofinansowanie opracowania i realizacji autorskiego, innowacyjnego programu rocznych studiów podyplomowych z zakresu nauk biomedycznych (w trybie stacjonarnym, zdalnym lub hybrydowym) jako narzędzia do poprawy efektywności kształcenia kadr medycznych i pokrewnych, w tym rozwijania umiejętności pracy twórczej, rozwiązywania problemów, stosowania w praktyce uzyskanej wiedzy dzięki zajęciom praktycznym, innowacyjność rozumiana jest jako innowacja w metodologii i zakresie tematycznym prowadzonych Studiów podyplomowych.
Marka SENSUM MARE i Stowarzyszenie Sarcoma wspólnie na rzecz pacjentów chorujących na nowotwory skóry
Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów, na czerniaka w Polsce w 2020 roku zachorowało blisko 3 300 osób, a u prawie 10 800 zdiagnozowano inne nowotwory złośliwe skóry, w tym raka podstawnokomórkowego i kolczystokomórkowego1. Eksperci biją na alarm: liczby te są niedoszacowane, pacjentów przybywa, chorują osoby coraz młodsze, a odsetek śmiertelności jest bardzo wysoki (wynosi od 40 do nawet 60 proc.2). Marka SENSUM MARE i Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma podjęli wspólne działania, których celem jest zwiększenie świadomości i bezpieczeństwa Polaków w zakresie nowotworów skóry oraz wsparcie działań statutowych Stowarzyszenia, czyli pomoc chorym. Firma zaangażowała się w organizację bezpłatnych badań i przekazuje 5 proc. ze sprzedaży najnowszego produktu SPF 50+ na rzecz pacjentów.
Pracodawcy sektora farmaceutycznego apelują o wykreślenie z projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej przepisu umożliwiającego ministrowi zdrowia obejmowanie refundacją i regulowanie cen leków dostępnych bez recepty
6 lipca 2023 roku projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie. Kolejnym etapem prac jest drugie czytanie zaplanowane najpewniej na 11 lipca br. Pracodawcy sektora farmaceutycznego apelują o wykreślenie z projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej przepisu umożliwiającego ministrowi zdrowia obejmowanie refundacją i regulowanie cen leków dostępnych bez recepty.
Zwiększa się liczba zachorowań i zgonów z powodu większości nowotworów przewodu pokarmowego - ostrzega prof. Jarosław Reguła
Zwiększa się liczba zachorowań i zgonów z powodu większości nowotworów przewodu pokarmowego - ostrzega prof. Jarosław Reguła, konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii. Aż trzy tego typu nowotwory należą do najbardziej śmiertelnych.
Nadchodzą dobre zmiany dla kobiet w ciąży z cukrzycą dot. systemów monitorowania glikemii
W czerwcu ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, który trafił do konsultacji publicznych. Zgodnie z opublikowanym dokumentem, nastąpią zmiany w warunkach przyznawania systemu monitorowania glikemii metodą skanowania (FGM - Flash Glucose Monitoring), tj.: poszerzenie wskazań do ich refundacji o kobiety w ciąży i w okresie połogu z cukrzycą niestosujące insulinoterapii. Do refundacji tego systemu włączono także chorobę rzadką - glikogenozę. Obniżona zostanie również odpłatność za sensory do systemu monitorowania glikemii FGM dla osób niewidomych z 30% do 20% (z obecnych 76,50 zł na 51,00 zł). Dodano także możliwość wystawiania zleceń na system FGM oraz systemy ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym (rt- GM) przez lekarzy chorób wewnętrznych.
Nowe dane kliniczne dotyczące leku nusinersen w terapii SMA
Nowe dane zaprezentowane podczas tegorocznego kongresu medycznego Cure SMA podkreślają potencjalne korzyści ze stosowania leku nusinersen u niemowląt i małych dzieci z niezaspokojonymi potrzebami klinicznymi po uprzednim zastosowaniu terapii genowej onasemnogene abeparvovec.
Chorował na chłoniaka Hodgkina - dziś sam jest lekarzem
Historia Wojtka Wiese to materiał na film. Najpierw czarno - biały, w konwencji niemych filmów grozy, potem kolorowy, z happy endem. Po drodze jest cierpienie, bunt, rozczarowanie życiem, utrata wiary. Wszystko przez chłoniaka Hodgkina, nazywanego też ziarnicą złośliwą, limfogranulomatozą.
Polacy chcą zmian w ochronie zdrowia - 80 proc. uważa, że powinno w nim być więcej pieniędzy na leczenie pacjentów
Trzy czwarte Polek i Polaków źle ocenia funkcjonowanie polskiego systemu ochrony zdrowia, a 80 proc. uważa, że powinno w nim być więcej pieniędzy na leczenie pacjentów. Co ciekawe, połowa badanych zgodziłaby się jednak zapłacić wyższą składkę zdrowotną pod warunkiem, że środki te byłyby przeznaczone na konkretny cel. Zdaniem zdecydowanej większości (86,8 proc.) partie polityczne powinny przedstawić propozycje zdrowotne na przyszłe lata – wynika z badania opinii publicznej SW Research realizowanego na zlecenie Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zadbaj o serce podczas leczenia onkologicznego. Nabór do programu „Twoje serce w naszych rękach” w Szczecinie
Program bezpłatnych badań serca, skierowany do pacjentów onkologicznych zakłada pakiet badań i opiekę kardiologiczną dla pacjentów będących w trakcie lub mających zaplanowane leczenie onkologiczne. Właśnie uruchomiono nowy nabór zgłoszeń dla pacjentów w Szczecinie.
Dzieci z alergią na roztocza kurzu domowego będą mogły się odczulać w domu. Refundacja doustnej immunoterapii to krok milowy dla alergików Polsce
– Podjęliśmy decyzję o objęciu refundacją kolejnej grupy leków, w tym terapii podjęzykowej dla pacjentów z alergią wziewną na roztocza kurzu domowego, która może być przyjmowana w domu. Kierowaliśmy się m.in. tym, że jest to forma zdecydowanie bardziej przyjazna dla pacjentów, ponieważ wszystkie dotychczasowe terapie były podawane w ramach porady bądź hospitalizacji – mówi agencji Newseria Biznes Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia. –Na początku refundacja obejmie pacjentów w wieku 12–17 lat, ponieważ jest to najbardziej potrzebująca grupa. I ta pierwsza decyzja jest dwuletnia, a co będzie później – zobaczymy.
Rola prerehabilitacji i opieki w trakcie radioterapii onkologicznej
Ok. 90 proc. chorych onkologicznie przejdzie napromienianie. W żadnym razie nie należy bać się radioterapii - ratuje życie, choć nie da się ukryć, że miewa skutki uboczne. Ale mogą być lżejsze, gdy pacjent wie, co go czeka, oraz to, że na napromienioną skórę nie stosuje się przeżytków jak np. rywanol czy spirytus salicylowy. Ważna jest też odpowiednia dieta!
Sejmowa Komisja Zdrowia za nowelizacją ustawy refundacyjnej
W czwartek, 6 lipca 2023 r., posłowie sejmowej Komisji Zdrowia przyjęli projekt nowelizacji ustaw refundacyjnej, odrzucając jednocześnie większość poprawek opozycji. Projekt będzie dalej procedowany przez Sejm.