Redakcja

Redakcja MedicalPress
Wszystkie artykuły autora
Polacy mocno podzieleni pod względem zadowolenia z wyglądu i ze stanu swojego uzębienia
Obecnie 47,8% Polaków jest zadowolonych z wyglądu i ze stanu swojego uzębienia. Z kolei 46,2% jest przeciwnego zdania. Natomiast 6% nie potrafi tego ocenić. Zatem widać, że rodacy są mocno podzieleni w tej kwestii.
Fundacja K.I.D.S. współorganizatorem międzynarodowej konferencji Pediatric Innovation Day
Postęp medycyny przyniósł liczne innowacje, które zrewolucjonizowały opiekę zdrowotną wśród najmłodszych pacjentów. Dzięki coraz większemu zaangażowaniu i współpracy różnych instytucji, takich jak Fundacja K.I.D.S., innowacje pediatryczne w Polce stają się rzeczywistością. W ramach dążenia do doskonałości, Fundacja K.I.D.S. wspólnie z organizacją I4KIDS Europe, organizuje międzynarodową konferencję Pediatric Innovation Day, która ma na celu promowanie idei, wymianę wiedzy i inspirację do dalszych badań. Kongres odbędzie się 27 października 2023 roku.
Nowe problemy pacjentów z chorobami skóry
- Procedowane od kilkunastu dni zmiany w ustawie refundacyjnej boleśnie dotkną pacjentów, którzy korzystają z leków robionych. W szczególności dotyczy to osób z chorobami dermatologicznymi, dla których lek recepturowy jest najlepszym wyborem, bo możliwie najbardziej dopasowanym do potrzeb zdrowotnych. - oceniają eksperci Zakładu Farmaceutycznego AMARA.
Aspiryna na co dzień? Czasami tak, ale…
Kwas acetylosalicylowy, czyli lek popularnie nazywany aspiryną, często jest zalecany pacjentom po udarach. Wskazań do codziennego przyjmowania niewielkich dawek jest więcej. Niemniej jednak kwas acetylosalicylowy to lek, a zatem może mieć również działania uboczne. Warto być tego świadomym, kiedy na własną rękę chcemy rozpocząć kurację.
Słuchamy – Wspieramy: ogólnopolski telefon wsparcia dla seniorów, którzy czują się samotni
Kto cierpliwie i z empatią porozmawia z samotnym seniorem? Kto lepiej zrozumie starszą osobę niż ta w podobnym wieku i w podobnej sytuacji życiowej? DOZ Fundacja uruchomiła ogólnopolski telefon życzliwości i wsparcia dla seniorów. Pod numerem +42 200 60 50 wolontariusze-seniorzy przez sześć dni tygodniu czekają na telefon od tych, którzy potrzebują kontaktu z innym człowiekiem. Dzwonić można w każdej sprawie.
FPP: Nadal rośnie liczba przypadków raka prostaty w Polsce
Spośród wszystkich chorób nowotworowych dotykających mężczyzn w Polsce, rak prostaty jest jedynym, który wyróżnia się znaczącą dynamiką wzrostu zachorowalności przy jednoczesnym wzroście śmiertelności. Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz eksperci przypominają, iż wczesna diagnostyka i innowacyjne terapie wdrażane na najwcześniejszych etapach leczenia poprawiają rokowania pacjentów i mogą wydłużyć ich życie.
Czy Polska ograniczy dostęp do papierosów? GIS zapowiada zmiany w strategii walki z paleniem tytoniu
Do 2030 roku Polska miała być krajem całkowicie wolnym od tytoniu. Wszystko za sprawą deklaracji o wprowadzeniu strategii end game. Rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego wyjaśnił szczegóły dotyczące projektu.
Skuteczność działania implantu iTind u pacjentów z objawami przerostu gruczołu krokowego
Olympus Corporation, globalna firma działająca w sektorze technologii medycznych, informuje o opublikowaniu danych z badania, które dowiodło, że minimalnie inwazyjna terapia z zastosowaniem implantu iTind™ zapewnia długotrwałą, ponad czteroletnią ulgę, osobom cierpiącym na objawy przerostu gruczołu krokowego.
Omdlenia – jak uchwycić ich przyczynę? O roli implantowanych rejestratorów EKG
Omdlenie może być objawem wielu różnych nieprawidłowości lub chorób, często będących na styku kardiologii i neurologii. Najpełniejszą diagnozę umożliwia zarejestrowanie EKG w czasie spontanicznego epizodu, co często bywa trudne. Implantowane rejestratory EKG są niezwykle skuteczne w rejestrowaniu takich zdarzeń. Jakie jest miejsce tej technologii w praktyce klinicznej, wyjaśnia dr n. med. Szymon Budrejko z Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Pielęgniarki i położne nie odpuszczają! Doprowadziły do pierwszego czytania wnioskowanej ustawy obywatelskiej w Sejmie
Postulaty pielęgniarek i położnych z majowego protestu, wczoraj ponownie usłyszeli posłowie i posłanki. 13 lipca br. w Sejmie RP, dzięki staraniom Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej oraz Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych, odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych z 5 i 6 grupy. Przemówienie wygłoszone przez przewodniczącą OZZPiP Krystynę Ptok, spotkało się z salwą braw. Postulowane wnioski poparły także kluby i koła poselskie.
Czas na zmianę polityki antytytoniowej w Polsce? O strategiach opartych na dowodach naukowych i doświadczeniach krajów europejskich rozmawiano w Sejmie
W dniu 10 lipca podczas kolejnego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego posłowie i eksperci dyskutowali w Sejmie o dobrych rozwiązaniach i narzędziach wspierających profilaktykę i programy ograniczenia dostępu do papierosów w Polsce. Przedmiotem spotkania były doświadczenia innych krajów europejskich, takich jak Czechy, Szwecja i Wielka Brytania w walce z uzależnieniem od palenia tytoniu i możliwości ich adaptacji do warunków krajowych.
Stanowisko Pracodawców RP odnośnie zmian w prawie farmaceutycznym
Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej stanowczo protestują przeciw łamaniu standardów stanowienia prawa w Polsce. Za niedopuszczalne i wysoce szkodliwe dla polskiego porządku prawnego uznajemy wniesienie poprawki poselskiej, która wprowadza regulacje w zakresie działania rynku aptecznego do ustawy niemającej związku z tą tematyką. Jest to daleko idące łamanie standardów dobrej legislacji, a co za tym idzie – działanie szkodliwe dla Polski i jej obywateli. - czytamy w stanowisku Pracodawcó RP.