Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

UCRAID projekt wspierający obywateli z Ukrainy i uchodźców w dobrym zarządzaniu chorobami alergicznymi

Szacuje się, że ponad 1 milion ukraińskich uchodźców cierpi na objawy astmy, nieżytu nosa i/lub pokrzywki, a ponad 100 000 cierpi na ciężką postać tych chorób. Dzięki aplikacjom MASK-air i CRUSE, które w ramach projektu UCRAID zostały przetłumaczone i udostępnione obywatelom z Ukrainy, możliwy jest powrót do - tak bardzo utrudnionego przez panującą sytuację geopolityczną – kontrolowania i monitorowania przez pacjentów wspomnianych jednostek chorobowych. Polskie Towarzystwo Alergologiczne jest partnerem projektu UCRAID.
2023-10-09 10:54

Żywienie dojelitowe w warunkach domowych jest refundowane, jednak pacjenci i ich rodziny o tym nie wiedzą

Każdego roku liczba osób żywionych dojelitowo w warunkach domowych dynamicznie wzrasta. Szacuje się, że obecnie w Polsce z żywienia dojelitowego w warunkach domowych korzysta ponad 12 000 osób[1]. W związku z obchodzonym 15 października Światowym Dniem Żywienia Dojelitowego i Pozajelitowego, wspólnie z ekspertami z Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego (PTŻK) i Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN), przypominamy o znaczeniu tej terapii dla wielu Polaków i podpowiadamy, jakie formalności należy spełnić, by skorzystać z refundacji.
2023-10-09 10:45

Wyjątkowy projekt edukacyjny „Różowy Patrol” – marka Gliss wspiera nową odsłonę programu profilaktyki raka piersi

4 października na konferencji prasowej w Warszawie Fundacja OnkoCafe-Razem Lepiej oraz marka Gliss ogłosiły start nowej odsłony programu poświęconego profilaktyce raka piersi. „Różowy Patrol”, wcześniej działający jako Kluby Ambasadorek, będzie szeroko edukował na temat profilaktyki tej choroby. Po trzech latach od inauguracji inicjatywy OnkoCafe w 36 Klubach działa już ponad 100 Ambasadorek. Dzięki wsparciu marki Gliss, której misją jest również dbanie o zdrowie kobiet, powstanie 10 nowych Klubów – tym samym znacząco powiększy się liczba kobiet, które nauczą się prawidłowego samobadania piersi. W działania promocyjne kampanii zaangażowana jest ambasadorka marki Gliss, Małgorzata Rozenek-Majdan. Więcej informacji na www.rozowypatrol.pl.
2023-10-09 10:32

OnkoCafe rozpoczyna 4. edycję kampanii #ThinkPink

Fundacja OnkoCafe razem firmą Foodwell i Ewą Chodakowską rozpoczyna coroczną, październikową akcję #ThinkPink. Wpisuje się ona „Breast Cancer Awarensess Month”, którego nadrzędnym celem jest propagowanie profilaktyki nowotworów piersi, wsparcie pacjentek i zapobieganie rozwojowi choroby.
2023-10-06 10:39

Piątka nefrologiczna – opieka koordynowana nad pacjentami z chorobami nerek coraz pilniej potrzebna

Od 9 do 11 osób w ciągu godziny – szacuje się, że tylu Polaków umiera przedwcześnie z powodu przewlekłej choroby nerek (PChN). Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki i DaVita Polska apelują o natychmiastowe zmiany w opiece nefrologicznej. Organizacje przygotowały listę pięciu zmian, które są konieczne w nefrologii i dializoterapii, by poprawić jakość leczenia pacjentów z przewlekłą chorobą nerek. Standard opieki koordynowanej w nefrologii mógłby pomóc uratować wiele ludzkich istnień.
2023-10-06 09:49

Interdyscyplinarne spojrzenie na szczepienia dla osób dorosłych na przykładzie półpaśca

Zagadnienie szczepień ochronnych dla osób dorosłych ma interdyscyplinarny charakter. Dotyczy różnych grup pacjentów, ale także osób zdrowych. O tym, jak istotne są szczepienia z różnych perspektyw opowiadali eksperci kliniczni uczestniczący w debacie pt. „Interdyscyplinarne spojrzenie na szczepienia dla osób dorosłych na przykładzie półpaśca” podczas VII Kongresu Wizja Zdrowia – Diagnoza i Przyszłość.
2023-10-06 09:45

Beskidzka Akademia Kardiologii i Innowacji Medycznych BesdKard już 9-10 listopada

9-10 listopada w Bystrej k. Bielska-Białej odbędzie się „Beskidzka Akademia Kardiologii i Innowacji Medycznych BesdKard”, organizowana przez Grupę American Heart of Poland. Będzie to największa konferencja naukowa w regionie, skierowana do lekarzy, pielęgniarek, techników medycznych, ratowników medycznych, inżynierów biomedycznych, a także managerów zdrowia. Omówione zostaną najnowsze innowacje medyczne oraz istotne obszary medycyny, takie jak badania kliniczne w dziedzinie sercowo-naczyniowej, diagnostyka obrazowa serca i naczyń, nowoczesne metody leczenia wad strukturalnych i chirurgii naczyniowej.
2023-10-06 09:37

Immunotoksyny – leczenie celowane poprawiające skuteczność terapii chłoniaków

Czym są immunotoksyny? Jaki jest ich mechanizm działania? W jakich schorzeniach mogą być stosowane? O nowoczesnym leczeniu celowanym wybranych typów chłoniaków opowiada prof. dr hab. n. med. Krzysztof Giannopoulos, prezes Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów.
2023-10-06 08:38

Rehabilitacja kardiologiczna w ramach programu KOS-zawał

Kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna jest jednym z głównych czynników decydujących o szybkim powrocie do zdrowia po przebytym zawale serca, operacjach kardiochirurgicznych oraz przy niewydolności serca. Odgrywa znaczącą rolę w uzupełnieniu leczenia szpitalnego i poszpitalnego, równocześnie pomagając choremu w szybszym powrocie do sprawności psychofizycznej. Na czym polega rehabilitacja kardiologiczna, jak przebiega i jakie daje korzyści pacjentowi – o tym opowie Kinga Ekiert, fizjoterapeutka Uzdrowiska Ustroń z Grupy American Heart of Poland.
2023-10-05 14:00

Stabilne zatrudnienie – to szansa na samodzielność finansową, samorealizację i integrację społeczną osób z niepełnosprawnościami. To się opłaca!

Aktywizacja zawodowa dla osób z niepełnosprawnościami (OzN) pełni wiele ważnych funkcji i ma głębokie znaczenie zarówno dla jednostki, jak i dla społeczeństwa jako całości. Integracja OzN w życiu zawodowym przynosi wiele korzyści, takich jak zwiększenie różnorodności w miejscu pracy, promowanie kultury inkluzji oraz wykorzystanie pełnego potencjału wszystkich obywateli. O tym jak w praktyce zapewnić równe szanse na rynku pracy osobom z niepełnosprawnościami rozmawiamy z Iwoną Pikosz-Nuñez, Dyrektor Zarządzającą Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych i CSI Projekty.
2023-10-05 12:01

Choroba otyłościowa a seksualność – z czym mierzą się chorzy?

Czy chorzy na otyłość mają takie same potrzeby seksualne jak osoby, których otyłość nie dotyczy? Skąd często powielane założenie, że osoby z otyłością są aseksualne, a ich libido jest dużo mniejsze niż u osób o prawidłowej masie ciała? Czy wynika to z błędnego przekonania, że osoby, których dotyczy otyłość są w percepcji społecznej postrzegane jako mniej aktywne? A może z  trendu fatfobii, który przyczynia się do wielu uprzedzeń wobec osób z nadmierną masą ciała?
2023-10-05 11:50

Rewolucja w polskiej diabetologii za sprawą dostępu do nowoczesnych leków i technologii

W ostatnich latach w leczeniu cukrzycy nastąpiła prawdziwa rewolucja. Dzięki nowym refundowanym lekom oraz dostępowi do nowoczesnych technologii jakość życia chorych na cukrzycę znacząco się poprawiła. O skutecznych metodach leczenia i monitorowania cukrzycy, profilaktyce, potrzebach oraz kosztach leczenia rozmawiali uczestnicy 3. edycji „Healthcare Policy Roundtable” pt. „Diabetologia - stan obecny i perspektywy rozwoju w Polsce na tle Unii Europejskiej”. Podczas debaty zorganizowanej przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych po raz pierwszy zostały upublicznione dane ZUS-u pokazujące zależność pomiędzy nowymi metodami leczenia i monitorowania cukrzycy, a wydatkami na świadczenia związane z niezdolnością do pracy spowodowaną otyłością.
2023-10-05 11:02