Redakcja

Redakcja MedicalPress

Redakcja MedicalPress

Wszystkie artykuły autora

AstraZeneca otwiera Forum – pierwszą w Warszawie przestrzeń do rozwoju innowacji z obszaru zdrowia i medycyny

AstraZeneca, lider w dziedzinie innowacji w branży biofarmaceutycznej w Polsce, zainicjowała działalność Forum – wyjątkowej przestrzeni specjalnie zaprojektowanej do opracowywania i promowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych z różnych, istotnych społecznie obszarów.
2023-10-13 09:20

16% osób z diagnozą „HIV” nie podejmuje leczenia mimo dostępności terapii

W Polsce z wirusem HIV żyje około 20 tys. osób, z czego od 16 do 20% nie wie o swoim zakażeniu. Jednocześnie 16% osób, które odebrały pozytywny wynik testu, nie podejmuje leczenia, mimo że w Polsce dostępne są wszystkie najnowsze metody terapeutyczne. Przedstawiciele inicjatywy Buddy Polska wskazują, że optymalne leczenie HIV i system wsparcia pacjentów umożliwiają zachowanie aktywności społecznej i zawodowej wielu tysięcy osób zakażonych, co ma istotne znaczenie gospodarcze i społeczne.
2023-10-12 11:12

Od roku 2018 liczba potencjalnych dawców wzrosła w Polsce o ponad 56%! Mimo to, co piąty pacjent nie znajduje odpowiedniego dawcy

Tylko 25% pacjentów znajduje dawcę wśród swoich bliskich, 75% z nich zdanych jest na poszukiwanie swojego genetycznego bliźniaka. Dlatego mimo tego, że mamy w Polsce już ponad 2 miliony zarejestrowanych dawców - nasze potrzeby są znacznie większe.
2023-10-12 11:04

Na szczepienia przeciw grypie decyduje się niewielu Polaków. Eksperci apelują o skrócenie procedur i jak najszersze włączenie w cały proces farmaceutów i pielęgniarek

Około miliona Polaków zaszczepiło się w tym sezonie przeciw grypie. Zwykle we wrześniu, u progu sezonu zachorowań, odsetek osób szczepiących się był znacznie wyższy. W tym roku pacjentów mogła zniechęcać ciepła pogoda, ale też wciąż długa ścieżka do uzyskania preparatu. Statystyki mogłoby poprawić ułatwienie i skrócenie procedur, możliwość przyjęcia szczepionki w każdej aptece czy możliwość kwalifikacji do szczepienia nie tylko przez lekarza, ale i pielęgniarkę. System jest stale usprawniany, ale eksperci apelują o kolejne zmiany i jak najszersze włączenie w cały proces szczepień farmaceutów, pielęgniarki i położne. Kluczowa jest jednak edukacja pacjentów.
2023-10-11 13:05

Kardiochirurgia dziecięca - jak operacje wad wrodzonych serca ratują zdrowie najmłodszych dzieci

Na operacyjny stół trafił pacjent mały, bo półtoraroczny. W samej operacji uczestniczyło 20 osób, ale w całym przedsięwzięciu - aż 80. Zabieg zajął osiem godzin - tyle czasu trzeba było na całkowitą przebudowę serca małego pacjenta. O tym wyczynie i innych operacjach opowiada prof. Tomasz Mroczek, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej USDK, nauczyciel akademicki UJ CM, konsultant krajowy w dziedzinie intensywnej terapii, który operuje nie tylko w Polsce, ale i w... Tanzanii.
2023-10-11 09:18

WHO chce największych od dziesięcioleci zmian w międzynarodowym prawie medycznym

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) kończy prace nad najszerszymi od dziesięcioleci zmianami w międzynarodowym prawie medycznym. Obok przyjęcia „traktatu antypandemicznego” planowane są szerokie modyfikacje Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych (IHR) oraz Ramowej Konwencji na rzecz Ograniczenia Użycia Tytoniu (FCTC). Kontrowersje budzi zakres planowanej ingerencji traktatowej w politykę zdrowotną państw członkowskich oraz tryb pracy nad dokumentami, których projekty opracowują nietransparentne grupy eksperckie.
2023-10-10 12:36

2/3 Polaków uważa, że pracodawca nie dba o ich well-being

Zaburzenia psychiczne to jedno z największych wyzwań naszych czasów. Współczesny styl życia, charakteryzujący się szybkim tempem, nadmiernym stresem oraz naciskiem na osiągnięcia zawodowe, sprzyja ich rozwojowi. Jak pokazują wyniki badania „Dobrostan psychiczny w pracy”, przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden, ponad trzy czwarte ankietowanych uważa, że problemy mentalne często są powiązane ze stresującą pracą. Osoby wykonujące obowiązki zawodowe w złej atmosferze lub pod dużą presją są bardziej na nie narażone – w konsekwencji już co trzeci pracownik chciałby zmienić z tego powodu miejsce zatrudnienia. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, przypadający na 10 października, jest dobrą okazją, aby przyjrzeć się bliżej tym wynikom. 

 

2023-10-10 10:55

Skuteczna opieka nad chorymi na niewydolność serca wymaga współpracy międzyśrodowiskowej i wsparcia systemowego

Niewydolność serca jest rosnącym wyzwaniem dla zdrowia publicznego i systemów opieki zdrowotnej, w Polsce jak i na świecie, głównie za sprawą epidemii chorób serca i starzenia się społeczeństw. Jest ona przyczyną częstych hospitalizacji, konieczności długotrwałego leczenia i stałej opieki specjalistycznej. Generuje znaczne koszty społeczne, zdrowotne i gospodarcze. Jak sprostać tym wyzwaniom? Najważniejsze kierunki działań w tym obszarze wskazuje prof. dr hab. n. med. Agnieszka Pawlak, nowa przewodnicząca Asocjacji Niewydolności Serca PTK.
2023-10-10 09:39

"Książka Na Receptę. Recepta na Sukces" - wpływ głośnego czytania na zdrowie i rozwój dzieci

Ruszają bezprecedensowe szkolenia dla lekarzy. Już w listopadzie po raz pierwszy w Polsce odbędzie się konferencja i warsztaty o wpływie głośnego czytania na rozwój dzieci. Certyfikacja Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i partnerstwo z Medycyną Praktyczną wskazują, że to nietuzinkowe szkolenie obejmuje ważne zalecenia zawarte w aktualnych wytycznych opartych na danych naukowych.
2023-10-10 08:40

Nowe stacjonarne pracownie mammograficzne w powiatach trzebnickim i strzelińskim

Samorząd Województwa Dolnośląskiego wspólnie z marszałkowskim szpitalem - Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii realizuje projekt rozwijający opiekę onkologiczną nad kobietami w zakresie leczenia raka piersi. Celem projektu jest ułatwienie dostępności do badań profilaktycznych w powiatach, w których do tej pory nie było możliwości wykonywania badań w stacjonarnych pracowniach mammograficznych. Pracownie zostaną uruchomione w powiatach: trzebnickim, strzelińskim, lwóweckim oraz lubańskim. Inwestycja obejmowała dostosowanie pomieszczeń oraz zakup nowoczesnych mammografów cyfrowych za 4,7 mln złotych.  Środki pochodziły ze środków unijnych REACT-EU.
2023-10-10 08:33

Organizacje pacjentów apelują do Minister Zdrowia o poprawę systemu opieki nad pacjentkami z mięśniakami macicy

13 organizacji pacjentów podpisało się pod wspólnym apelem do Minister Zdrowia Katarzyny Sójki o nowelizację schematu leczenia refundowanego mięśniaków macicy. Sygnatariusze pisma wnioskują m.in. o podjęcie działań na rzecz rozszerzenia dostępu do metod leczenia objawów mięśniaków macicy o skuteczną i bezpieczną farmakoterapię. Inicjatorem i koordynatorem apelu jest Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi MAGNOLIA.
2023-10-09 15:28

Nowy oddział kardiochirurgiczny w Żywcu

Szpital Żywiec uruchamia oddział kardiochirurgiczny, w którym przeprowadzona została już pierwsza operacja. Na jego wyposażeniu znajdą się między innymi specjalistyczne łóżka od Famed Żywiec z funkcją bardzo wczesnej mobilizacji pacjenta. Wsparcie rekonwalescencji po zabiegach kardiochirurgicznych przyspieszy powrót chorych do pełnej sprawności. Szpital zarządzany przez InterHealth Canada, jest pierwszym w Polsce wybudowanym w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
2023-10-09 11:01