Legislacja
NRL: stanowisko w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach POZ
W dniu 5 sierpnia 2020 r. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło stanowisko w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.
Nowelizacja projektu rozporządzenia MZ w spr. świadczeń gwarantowanych z zakresu AOS
W czwartek 6 sieprnia 2020 na RCL opublikowano nowelizację projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej dotyczącego nowego świadczenia „Diagnostyka i monitorowanie w ramach kompleksowej opieki onkologicznej nad pacjentem z nowotworem jelita grubego”.
Nowe rozporządzenie w sprawie Krajowego Rejestru Hipercholesterolemii Rodzinnej w konsultacjach
W poniedziałek 3 sieprnia 2020 r. Rządowe Centrum Legislacji przekazało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie Rejestru Hipercholesterolemii Rodzinnej.
Projekt nowej ustawy o medycynie laboratoryjnej
Resort zdrowia przygotował projekt nowej ustawy o medycynie laboratoryjnej, której celem to kompleksowe uregulowanie zasad i warunków wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego. Ministerstwo Zdrowia ma przekazać propozycje do konsultacji publicznych.
Zarządzenie NFZ: zmiany w chemioterapii
Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 116/2020/DGL z dnia 29 lipca 2020 r. zmienia zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie chemioterapia.
Stanowisko POLMED w sprawie projektu ustawy o wyrobach medycznych
Zdaniem Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej POLMED projekt nowej polskiej ustawy o wyrobach medycznych ma stanowić wdrożenie wymogów unijnych, niestety zdecydowanie wykracza on poza ramy europejskiego rozporządzenia, nakładając szereg nowych obowiązków i kar, które mogą doprowadzić do przeregulowania systemu i obniżenia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw.
Koalicja Izb Handlowych apeluje o odrzucenie części przepisów projektu ustawy o Funduszu Medycznym oraz tzw. ustawy covidowej
29 lipca 2020 roku Koalicja Izb Handlowych zaapelowała do Marszałków Sejmu i Senatu o odrzucenie części przepisów projektu ustawy o Funduszu Medycznym oraz tzw. ustawy covidowej, które odnoszą się do kwestii refundacji terapii. Izba zwraca uwagę, że ich przyjęcie w dotychczasowo procedowanym kształcie zagraża bezpieczeństwu zdrowotnemu polskich pacjentów i budzi zaniepokojenie inwestorów.
Zarządzenie NFZ dot. kompleksowych świadczeń po zawale serca
Centrala NFZ opublikował w dniu 27 lipca 2020 r. projekt zarządzenia w sprawie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne – świadczenia kompleksowe po zawale mięśnia sercowego.
Wątpliwości wokół nowych zapisów ustawy o funduszu medycznym
W Sejmie RP trwają prace nad zmianami przepisów dot. procedowanego projektu ustawy o tzw. funduszu medycznym. Jak alarmują eksperci przyjęcie przepisów zgłoszonych wczoraj w formie niezapowiedzianej poprawki sprawi, że rośnie prawdopodobieństwo pojedynczych lub rozległych delistacji (nieprzedłużenia decyzji refundacyjnych) dla leków udostępnionych polskim pacjentom poprzez programy lekowe.
NFZ: powołał zespół ekspertów, który opracuje plan przywrócenia pełnego dostępu do świadczeń po pandemii COVID-19
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia powołał grupę ekspertów, która zajmie się opracowaniem mapy drogowej powrotu do pełnej dostępności świadczeń medycznych dla pacjentów, po czasie epidemii.
NFZ: zarządzenie w spr. zmian w udzielaniu świadczeń kompleksowych w onkologii
Narodowy Fundusz Zdrowia wydał zarządzenie wprowadzające zmiany w sprawie warunków umów o udzielanie onkologicznych świadczeń kompleksowych realizowanych w ramach Breast Cancer Units.
NRL: proponuje zmiany do tzw. specustawy covidowskiej
W dniu 24 czerwca 2020 r. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja przekazał Ministrowi Sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze projekt zmiany ustawy z dnia 2 marca 2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, przewidujący ograniczenie odpowiedzialności cywilnej, karnej i zawodowej osób wykonujących zawody medyczne za działania pozostające w związku z udzielaniem świadczeń opieki zdrowotnej w ramach zapobiegania, przeciwdziałania lub zwalczania COVID-19. Projekt został przygotowany przez Prezydium NRL.