XXV Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego - Kardiologia nadal najwyższym priorytetem

Opublikowane 17 września 2021
XXV Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego - Kardiologia nadal najwyższym priorytetem
Polskie Towarzystwa Kardiologiczne od 25 lat organizuje międzynarodowy Kongres, który w całości poświęcony jest kardiologii. W tym roku wydarzenie będzie miało wyjątkowy, jubileuszowy charakter – Spotykamy się już po raz 25, za każdym razem mierząc się z wyzwaniami medycyny, podejmując najważniejsze tematy z zakresu kardiologii, dyskutując o najnowszych badaniach naukowych, wytycznych, zaleceniach, metodach diagnostycznych i terapeutycznych  – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, którego kadencja upływa we wrześniu br.
Motywem przewodnim XXV Międzynarodowego Kongresu PTK jest hasło „Kardiologia nadal najwyższym priorytetem”, zaś jego mottem „Serce nie zaczeka”.

Czerpiąc z doświadczeń z historii rozwiązujemy problemy teraźniejszości oraz tworzymy wizję przyszłości. Jestem przekonany, że udział w Kongresie przyniesie każdemu z nas wymierne korzyści i przyczyni się do poprawy opieki kardiologicznej w Polsce w sensie rozwiązań medycznych oraz organizacyjnych – podkreśla prof. dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, współprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego XXV Międzynarodowego Kongresu PTK.

– Będzie około 100 sesji naukowych oraz edukacyjnych. Poświęcone będą m. in. najnowszym wytycznym, ale także innym ważnym zagadnieniom istotnym w codziennej praktyce klinicznej w dziedzinach kardiologii i kardiochirurgii. W programie znajdą się także sesje systemowe, organizowane wspólnie z Narodowym Funduszem Zdrowia, Ministerstwem Zdrowia i Agencją Badań Medycznych. Będą także panele poświęcone sytuacji chorych kardiologicznie w dobie pandemii COVID-19 – zapowiada prof. Adam Witkowski.

Profesor Zbigniew Gąsior, przewodniczący Komitetu Naukowego Kongresów PTK zauważa, że największym zainteresowaniem cieszą się sesje, w których przedstawia się najnowsze wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. W bieżącym roku będą to wytyczne dotyczące postępowania w wadach zastawkowych serca, w ostrej i przewlekłej niewydolności serca, kwalifikacji do stymulacji serca oraz terapii resynchronizującej, a także nowe wytyczne profilaktyki chorób sercowonaczyniowych

– Wiemy, że wielu chorych czeka ze zgłoszeniem się do lekarza, czeka na przyjęcie do szpitala, zwleka z telefonem na pogotowie i to powoduje, że chorzy umierają lub trafiają z opóźnieniem do szpitala. Dlatego chcemy, aby nasze motto „Serce nie zaczeka” mobilizowało Pacjentów, aby ten kontakt był możliwie jak najszybszy w sytuacjach nagłych – zwraca uwagę prof. Gąsior.

Ubiegły rok – rok pod znakiem walki z koronawirusem SARS-CoV-2 – zmienił wiele, jednak z całą mocą należ podkreślić fakt, iż kardiologia w pandemii nadal jest priorytetem. Liczymy więc, że również w tym roku – bez względu na formułę spotkania – będą Państwo z nami, by w gronie wybitnych klinicystów dyskutować o optymalnych decyzjach diagnostycznych i terapeutycznych podejmowanych u pacjentów z chorobami układu krążenia.

Ponadto podczas wydarzenia wybrane zostaną nowe władze Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Tegoroczna edycja Kongresu PTK jest objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Członkami komitetu honorowego są: Prezes Agencji Badań Medycznych, Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Prezydent Miasta Poznania, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, JM Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Patronami medialnymi Kongresu PTK są: Puls Medycyny, Świat Lekarza, Terapia, Konsylium24, MedicalPress, Rynek Zdrowia, Gabinet Prywatny, Świat Medycyny i Farmacji, Kurier Medyczny, Medonet, Medexpress, Medycyna Praktyczna, Esculap, Via Medica i Gazeta Lekarska.

XXV Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego będzie odbywał się w dniach 22 września – 2 października br. w formule online.

Zapraszamy do rejestracji na wydarzenie:
https://kongres2021.ptkardio.pl