SOWIM OKIEM - interdyscyplinarne warsztaty diagnostyki PET-CT w chłoniaku Hodgkina

Opublikowane 08 stycznia 2021
SOWIM OKIEM - interdyscyplinarne warsztaty diagnostyki PET-CT w chłoniaku Hodgkina
21 stycznia 2021 roku odbędą się Interdyscyplinarne warsztaty diagnostyki PET-CT w chłoniaku Hodgkina. Specjaliści medycyny nuklearnej i hematologii podyskutują o tym, jak lepiej interpretować informacje diagnostyczno-terapeutyczne, by terapia pacjentów przynosiła lepsze efekty kliniczne. Warsztaty odbędą się w formule online i będą pierwszym z cyklu spotkaniem poświęconym nowotworowi krwi jeszcze zaledwie kilkanaście lat temu uznawanemu za nieuleczalny.
Jak potwierdzają eksperci, chłoniak Hodgkina jest stosunkowo rzadko występującym nowotworem krwi. Najczęściej występuje u 30-latków i później, w drugim szczycie zachorowań, u 50-latków. Choroba najczęściej rozwija się w węzłach chłonnych i początkowo szerzy się na pobliskie okolice i do kolejnych najbliższych węzłów chłonnych. Z czasem dochodzi do przerzutów do odległych węzłów chłonnych, a także do narządów pozawęzłowych, takich jak: płuca, wątroba, kości i szpik.

Jeszcze zaledwie kilkanaście lat temu chłoniak Hodgkina był uznawany za chorobę nieuleczalną. Jak twierdzą eksperci, dziś dzięki rozwojowi nowoczesnych procedur i terapii skuteczne leczenie jest możliwe. Zdaniem klinicystów, ponieważ w procesie diagnostyczno-terapeutycznym biorą udział specjaliści różnych dziedzin medycyny, kluczowe jest doskonalenie współpracy i komunikacji pomiędzy nimi. Temu właśnie aspektowi ma być poświęcone spotkanie pt. „Interdyscyplinarne warsztaty diagnostyki PET-CT w chłoniaku Hodgkina”, które odbędzie się w czwartek 21 stycznia 2021 online.

Naukowe spotkanie klinicystów z obszaru medycyny nuklearnej i hematologii będzie dotyczyło interpretacji niektórych wyników badań PET i PET-CT w chłoniaku Hodgkina przy specyficznym układzie leczniczym. Okazuje się, że wysoko oceniana skala Deauville z kryteriami Lugano nie zawsze bezpośrednio opisuje to, co rzeczywiście dzieje się w organizmie pacjenta po rozpoczęciu leczenia. Co za tym idzie, bywa, że przy arbitralnym zastosowaniu skali Deauville część pacjentów jest odsuwana z terapii. Wydaje się, że można temu zapobiec. Odpowiednia interpretacja i dyskusja specjalisty medycyny nuklearnej z hematologiem może przynieść korzyści nawet temu pacjentowi, któremu dotychczas z powodów niedoskonałych kryteriów diagnostycznych nie byliśmy w stanie skutecznie pomóc – mówi dr hab. n. med. Bogdan Małkowski, prof. UMK, kierownik Zakładu Medycy Nuklearnej w Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

Jak zaznacza Prof. Bogdan Małkowski, po raku płuca to właśnie hematologia była pierwszym obszarem, w którym potwierdzono, że badania molekularne, w tym procedury takie jak badanie PET, mogą przynieść znacząco większe korzyści diagnostyczne niż badania morfologiczne.

Możliwości, jakie daje badanie PET, zostały przyjęte przez środowisko hematologów entuzjastycznie. Na dzisiejszym etapie wiedzy skupiamy się przez wszystkim na wyjaśnianiu, jakie kryteria muszą być spełnione, by procedury takie jak PET i PET-CT przyniosły największe korzyści. Obecnie możliwa jest interpretacja bardzo drobnych zmian, rozpatrywanych w kontekście ogólnego stanu pacjenta. Mówiąc inaczej, w interpretacji bierzemy pod uwagę zarówno to, co widzimy w obrazie metabolicznym, jak i informacje przekazane nam przez hematologa. Kluczowa jest w tym kontekście dobra komunikacja i wzajemne zrozumienie specjalistów różnych dziedzin. Czy dla obu stron określone sformułowania na pewno zawsze oznaczają to samo? Między innymi o tym podyskutujemy już 21 stycznia. Wszystkich specjalistów zainteresowanych diagnostyką PET-CT w chłoniaku Hodgkina serdecznie zapraszam – mówi prof. Bogdan Małkowski.

W trakcie warsztatów prof. Bogdan Małkowski omówi trudności w interpretacji badania PET/CT w diagnostyce chłoniaka Hodgkina, a prof. dr hab. Jan Maciej Zaucha, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przedstawi wykład pt. „Kluczowe momenty leczenia chorych na chłoniaka Hodgkina uwzględniające wynik badania PET/TK”.

Wydarzenie jest skierowane do lekarzy. Udział w nim jest bezpłatny.
 
Link do rejestracji

Źródło: materiały prasowe