Nowa lista refundacyjna: Ministerstwo Zdrowia ogłasza 17 leków onkologicznych o ugruntowanej skuteczności

Opublikowane 09 maja 2025
Nowa lista refundacyjna: Ministerstwo Zdrowia ogłasza 17 leków onkologicznych o ugruntowanej skuteczności
W Polsce trwa wdrażanie nowego podejścia do refundacji leków – opierającego się na analizie ich potwierdzonej skuteczności klinicznej. Po październikowej liście kardiologicznej, Ministerstwo Zdrowia opublikowało właśnie drugą listę leków o ugruntowanej skuteczności – tym razem dedykowaną onkologii. Nowe propozycje refundacyjne dotyczą 17 substancji czynnych wykorzystywanych w terapii nowotworów takich jak rak piersi, płuc, jelita grubego czy białaczki. Celem jest przyspieszenie ścieżki refundacyjnej i ułatwienie dostępu do sprawdzonych terapii.
Druga lista obejmuje 17 substancji czynnych – z czego 13 to leki stosowane w chemioterapii, a 4 dostępne będą w aptekach na receptę.

Zestawienie zostało przygotowane przez Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) na podstawie trzech kryteriów:
  • efektu terapeutycznego,

  • niezaspokojonej potrzeby zdrowotnej,

  • wpływu na budżet płatnika.

Wiceminister zdrowia Marek Kos podczas ogłoszenia listy podkreślił:

„Leki, które znalazły się na liście, zostały wybrane według kryteriów: efekt terapeutyczny, niezaspokojona potrzeba zdrowotna pacjentów i wpływ na budżet płatnika.”

Nowe terapie obejmują m.in. leczenie:
  • raka piersi: anastrozol, eksemestan, letrozol, erybulina, nab-paklitaksel,

  • nowotworów płuc: etopozyd, topotekan, nab-paklitaksel,

  • raka jelita grubego: regorafenib,

  • białaczki: dazatinib, tretynoina,

  • raka wątroby: ramucyrumab, regorafenib,

  • raka pęcherza: winblastyna, winflunina,

  • chorób rzadkich: defibrotyd w VOD/SOS, deferazyroks w przeładowaniu żelazem.

Wpływ na budżet i system

Ministerstwo Zdrowia szacuje, że rocznie z nowych terapii skorzysta 7760 pacjentów, a łączna kwota refundacji wyniesie 134,78 mln zł. Część leków wymaga jeszcze formalnych procedur, ponieważ 2 substancje nie są obecnie dopuszczone do obrotu w Polsce, a inne nie znajdują się w Rejestrze Produktów Leczniczych (np. winblastyna, etopozyd w postaci doustnej).

Nowa lista to kolejny krok w ramach systemowego podejścia MZ do usprawnienia refundacji. Przypomnijmy, że:

  • Pierwsza lista, ogłoszona w październiku 2024 r., dotyczyła leków kardiologicznych,

  • Jeszcze w tym roku planowane są kolejne wykazy – dotyczące leków ginekologicznych, endokrynologicznych oraz gastroenterologicznych.

Ministerstwo chce w ten sposób tworzyć szybkie ścieżki refundacyjne dla sprawdzonych leków, które są potrzebne dużym grupom pacjentów, a przy tym mają możliwie korzystny profil kosztowy.

Włączenie do refundacji leków onkologicznych o potwierdzonej skuteczności to krok we właściwym kierunku. Nadal jednak duża część leków z nowej listy – mimo pozytywnej oceny – pozostaje poza zakresem faktycznej refundacji. Warto obserwować, czy firmy farmaceutyczne złożą wnioski refundacyjne, a także jak szybko AOTMiT i Ministerstwo przeprowadzą kolejne etapy oceny. Dla pacjentów walczących z nowotworami liczy się bowiem nie tylko decyzja – ale realny dostęp do terapii.

Link do pełnej listy

Źródło: Ministerstwo Zdrowia