Aktualności
Wróć do AktualnościOd listopada refundacja w przewlekłej białaczce limfocytowej
Kolejną pozytywną decyzję refundacyjną, tym razem w leczeniu PBL, komentuje Katarzyna Lisowska ze Stowarzyszenia Hematoonkologiczni.
Fundusze unijne będą spóźnione. Szykuje się spór w Radzie Europejskiej
Jak pisze Portal Samorządowy, już wiemy, że fundusze unijne na lata 2021-2027 nie tylko dostępne będą z dużym opóźnieniem, ale będą też przyznawane na nowych zasadach: jak podkreślają samorządowcy, nie zawsze sprawiedliwych. Rząd zapowiadają walkę o zmiany w Radzie Europy.
„Polityka Wieloletnia Państwa na rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce” uchwalona
Rada Ministrów zaakceptowała uchwałę w sprawie przyjęcia dokumentu „Polityka Wieloletnia Państwa na rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce” (z uwzględnieniem etapów prac zainicjowanych w 2018 r.), przedłożoną przez Ministra Zdrowia - czytamy na stronach resortu zdrowia.
Minister Zdrowia oraz Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej idą na wojnę z antyszczepionkowcami
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski oraz Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja stanowczo o działaniach antyszczepionkowców: to próba bezpardonowego, karygodnego szkalowania lekarzy i straszenia pacjentów.
Choroby cywilizacyjne to niekończące się wyzwanie dla systemu
Rozmawiamy o wyzwaniach, jakie stoją jeszcze przed polskim systemem w zakresie opieki nad pacjentami ze schorzeniami cywilizacyjnymi. Odpowiadają Wiceminister Maciej Miłkowski i Beata Ambroziewicz z Polskiej Unii Organizacji Pacjentów.
Komisja Europejska przyznała nagrody w dziedzinie walki z otyłością u dzieci i młodzieży
Unijny Komisarz ds. Zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis ogłosił 17 października br. zwycięzców nagrody UE w dziedzinie zdrowia w 2019 r. Nagroda przyznawana jest miastom, NGO i szkołom za działania służące zapobieganiu otyłości u dzieci i młodzieży. Wg. WHO od 1975 r. ilość osób otyłych na świecie wzrosła aż trzykrotnie.
Prof. Czauderna o roli Agencji Badań Medycznych
"Niekomercyjne badania kliniczne, które będzie prowadzić Agencja Badań Medycznych, są szansą dla polskich pacjentów na dostęp do najnowszych technologii, pozwolą też polskim naukowcom na udział w światowych badaniach" - powiedział PAP prof. Czauderna. Publikujemy całość rozmowy.
Nowe terapie refundowane w chorobie Leśniowskiego-Crohna
Rozmowa z Markiem Lichotą ze stowarzyszenia "Apetyt na życie" o nowych lekach w refundacji odnośnie choroby Leśniowskiego-Crohna.
Kolejny lek w refundacji od listopada
Wiemy już, jaki preparat także będzie objęty refundacją ze środków publicznych od 1.11. Do szeregu leków na cukrzycę, hipercholesterolemię oraz stwardnienie rozsiane dołącza lek dla pacjentów z ciężką postacią choroby Leśniewskiego-Crohna. Projekt listy refundacyjnej oficjalnie ma być opublikowany jeszcze w tym tygodniu.
O cyfryzacji ochrony zdrowia u progu nowej kadencji
15 października weszło w życie Zarządzenie Ministra Zdrowia w sprawie Centrum Systemów Informatycznych w Ochronie Zdrowia. Porządkuje ono cele i sposób funkcjonowania Centrum. Podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy rozmawialiśmy z Waldemarem Kraską, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Zdrowia a wcześniej Przewodniczącym Sejmowej Komisji Zdrowia. Teraz przypominamy tę rozmowę u progu nowej kadencji.
Walka ze smogiem poprawi zdrowie publiczne, produktywność i zahamuje zmiany klimatyczne
Z najnowszego raportu EEA (Europejskiej Agencji Środowiska) wynika, że zanieczyszczone powietrze powoduje ok. 400 tysięcy przedwczesnych zgonów. Polska wciąż w niechlubnej czołówce złej jakości powietrza, także jeśli chodzi o wskaźnik pyłów zawieszonych 2,5 - a zatem tych najgroźniejszych, które przedostają się do krwioobiegu. Czy decydenci u progu nowej kadencji wreszcie potraktują temat smogu poważnie?
Kto dostał się do Sejmu i Senatu?
Poddaliśmy analizie wyniki podane przez Państwową Komisję Wyborczą i wiemy już, kto z kandydatów zainteresowanych zdrowotnymi kwestiami dostał się do obu izb parlamentarnych.