2000 szans na szczęśliwe życie efektem współpracy pomiędzy Fundacją DKMS, Centrum Medycznym Damiana i Polskim Bankiem Komórek Macierzystych

Co 27 sekund ktoś na świecie słyszy diagnozę: nowotwór krwi. To moment rozpoczęcia dramatycznego wyścigu z czasem, gdzie szanse na przeżycie to 1: 20 000- bo tyle wynosi prawdopodobieństwo znalezienia zgodnego dawcy szpiku. 1 do kilku milionów w przypadku rzadkiego genotypu. Statystyki są nieubłagane, tym bardziej cieszy fakt, że w ramach współpracy Fundacją DKMS, Centrum Medycznym Damiana i Laboratorium PBKM miało miejsce 2000 procedur przeszczepień krwiotwórczych komórek macierzystych, dających szansę ciężko chorym pacjentom na normalne życie.
2021-09-13 15:52

Prof. Maciej Banach: Musimy zrobić wszystko, aby dostęp do innowacji medycznych był możliwie jak najszybszy

Mając na myśli innowacje w medycynie, najczęściej myślimy o innowacjach lekowych, które są nieodzowne z punktu widzenia dobrego prowadzenia pacjentów, a w ostatnich latach bardzo zwiększyła się ich liczba. Patrząc z punktu widzenia mojego obszaru ekspertyzy, a więc hipercholesterolemii i zaburzeń lipidowych czy też kardiologii prewencyjnej, to nowe leki takie jak przeciwciała monoklonalne, terapia antysensowna, terapia wektorowa, małe interferujące RNA i wiele innych. Co ważne, są to leki coraz bardziej bezpieczne i niezwykle skuteczne. - mówi prof. dr hab. n. med. Maciej Banach, prezes Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego. Zapraszamy do lektury całego wywiadu.
2021-09-13 13:35

Prof. Jolanta Kunikowska: Czas uwolnić badania PET!

Pozytonowa tomografia emisyjna jest techniką obrazowania wykorzystywaną w diagnostyce różnych chorób, przede wszystkim nowotworowych. – Bez badania PET nie zostanie zaplanowane praktycznie żadne postępowanie onkologiczne. Mamy coraz większe potrzeby a jednocześnie ograniczenia w zakresie stosowania tej procedury są istotne. Czas zwiększyć dostępność do badań PET, rak nie poczeka w kolejce – mówi prof. Jolanta Kunikowska z Zakładu Medycyny Nuklearnej CSK UCK WUM, prezydent Europejskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.
2021-09-13 09:23

Światowy Dzień Sepsy - 13 września - coraz więcej przypadków sepsy na świecie

Sepsa jest zespołem objawów, spowodowanym niewłaściwą reakcją organizmu na zakażenie, może ona prowadzić do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu septycznego oraz - jeśli nie zostanie wcześnie rozpoznana oraz leczona – do zgonu. Sepsa stanowi coraz większe wyzwanie dla współczesnej medycyny nie tylko z uwagi na wysoką skalę śmiertelności, ale przede wszystkim trudności w odpowiednim jej diagnozowaniu. Z inicjatywy Globalnego Sojuszu do Walki z Sepsą (Global Sepsis Alliance) 13 września został ustanowiony Światowym Dniem Sepsy, którego celem jest skierowanie uwagi świata na problematykę ciężkich zakażeń.
2021-09-13 09:13

Dyrektorzy szpitali za podwyżkami wynagrodzeń dla medyków. Sami mają związane ręce

Na 11 września zaplanowany jest wielki protest pracowników ochrony zdrowia i ich manifestacja w Warszawie. Jednym z głównych postulatów jest podwyżka wynagrodzeń do średniej unijnej. W wielu miejscach w kraju od kilku dni protestują już ratownicy medyczni. Wielką akcję protestacyjną popierają m.in. organizacje szpitalne. – Dyrektorzy szpitali są za wzrostem inwestycji w ochronę zdrowia, za poprawą koordynacji, natomiast jest to trudne, gdy większość instrumentów płacowych jest odbierana dyrektorom i regulowana w inny sposób – mówi Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.
2021-09-10 13:03

10 września - Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię

Schizofrenia jest schorzeniem stygmatyzującym. Wynika to z błędnych przekonań oraz mitów o chorobie, utrzymujących się w świadomości społecznej. Podejmując walkę ze stereotypami, 10 września obchodzimy Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię.
2021-09-10 12:04

Anna Śliwińska: Pacjent z cukrzycą ma coraz więcej opcji terapeutycznych. Wielu chorych trafia jednak do lekarza z poważnymi powikłaniami z powodu pandemii

Diabetologia rozwija się coraz prężniej i osiąga spore sukcesy, w ciągu ostatnich lat wiele pozytywnych zmian zaszło dla polskich pacjentów, szczególnie dzięki działalności organizacji pacjentów. Ten temat był przedmiotem dyskusji podczas tegorocznego Forum Ekonomikcznego w Krynicy. O dostępności do nowych terapii i wyrobów medycznych, rozwiązaniach systemowych, losach opłaty cukrowej oraz wpływie pandemii i potrzebach pacjentów rozmawiamy z Anną Śliwińską, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
2021-09-10 11:19

Jak zapewnić Polsce bezpieczeństwo lekowe?

Polska nie będzie bezpieczna, jeśli nie zwiększy się produkcja leków w kraju – podkreślali uczestnicy debaty „Ile kosztuje nasze bezpieczeństwo zdrowotne?” podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Kryzys zdrowotny związany z COVID 19 uwypuklił rosnące uzależnienie Europy od Chin i Indii. 40% leków sprzedawanych w UE pochodzi z Azji, a 80% aktywnych składników farmaceutycznych jest produkowanych w Chinach i Indiach. Pandemia udowodniła, że bezpieczeństwo lekowe może zagwarantować tylko produkcja w kraju podstawowych leków.
2021-09-10 08:56

Badania przesiewowe noworodków i dostęp do nowoczesnej terapii zmieniają SMA z choroby śmiertelnej w przewlekłą

Na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) choruje w Polsce ok. 1000 osób. W leczeniu tej rzadkiej choroby w ostatnich miesiącach dokonały się kolejne przełomy. W ramach prowadzonego od 2019 roku programu lekowego lek nusinersen otrzymuje już ponad 700 chorych! W lutym tego roku rozpoczął się program badań przesiewowych w kierunku SMA, który wdrażany jest sukcesywnie w kolejnych województwach. Dzięki temu dzieci, u których zostaną wykryte zmiany genetyczne, dostaną lek w pierwszych dnia życia, zanim jeszcze wystąpią objawy choroby.
2021-09-09 09:44

Badania: Statyny poprawiają przeżywalność pacjentek z najbardziej agresywnym rakiem piersi

Badanie prowadzone było przez naukowców z University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston, we współpracy z Baylor College of Medicine (także w Houston), gdzie na co dzień pracuje Małgorzata Nowakowska. Jest to pierwszy duży eksperyment analizujący związek między wspomnianą grupą leków a agresywnymi podtypami raka piersi.
2021-09-09 09:03

Nowe rekomendacje dotyczące organizacji odwiedzin pacjentów przebywających na oddziałach szpitalnych

W związku z realizacją Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, w tym zaszczepieniem znaczącej części osób z grup ryzyka poważnych skutków zachorowania na COVID-19, Ministerstwo Zdrowia wraz z Głownym Inspektorem Sanitarnym opracowało rekomendacje dotyczące organizacji odwiedzin pacjentów przebywających na oddziałach szpitalnych, z zachowaniem odpowiednich środków zapobiegania i kontroli zakażeń w tych jednostkach.
2021-09-08 15:35

Wiele startów, jedna meta. Razem biegniemy po zdrowie w 14. Onkobiegu

Już po raz 14. Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma jest organizatorem największego biegu charytatywnego, dedykowanego całej społeczności onkologicznej: „Onkobieg – Razem po zdrowie!”. Jest to wyraz solidarności z pacjentami w trakcie terapii onkologicznych. Mocniejsi o doświadczenia zeszłego roku organizatorzy postanowili powtórzyć formułę biegu online i 12 września 2021 r. każdy pobiegnie z dowolnego miejsca jakie sobie wyznaczy czyniąc ten bieg biegiem wirtualnym.
2021-09-08 15:03