Aktualności
Wróć do Aktualności2000 szans na szczęśliwe życie efektem współpracy pomiędzy Fundacją DKMS, Centrum Medycznym Damiana i Polskim Bankiem Komórek Macierzystych
Co 27 sekund ktoś na świecie słyszy diagnozę: nowotwór krwi. To moment rozpoczęcia dramatycznego wyścigu z czasem, gdzie szanse na przeżycie to 1: 20 000- bo tyle wynosi prawdopodobieństwo znalezienia zgodnego dawcy szpiku. 1 do kilku milionów w przypadku rzadkiego genotypu. Statystyki są nieubłagane, tym bardziej cieszy fakt, że w ramach współpracy Fundacją DKMS, Centrum Medycznym Damiana i Laboratorium PBKM miało miejsce 2000 procedur przeszczepień krwiotwórczych komórek macierzystych, dających szansę ciężko chorym pacjentom na normalne życie.
Prof. Maciej Banach: Musimy zrobić wszystko, aby dostęp do innowacji medycznych był możliwie jak najszybszy
Mając na myśli innowacje w medycynie, najczęściej myślimy o innowacjach lekowych, które są nieodzowne z punktu widzenia dobrego prowadzenia pacjentów, a w ostatnich latach bardzo zwiększyła się ich liczba. Patrząc z punktu widzenia mojego obszaru ekspertyzy, a więc hipercholesterolemii i zaburzeń lipidowych czy też kardiologii prewencyjnej, to nowe leki takie jak przeciwciała monoklonalne, terapia antysensowna, terapia wektorowa, małe interferujące RNA i wiele innych. Co ważne, są to leki coraz bardziej bezpieczne i niezwykle skuteczne. - mówi prof. dr hab. n. med. Maciej Banach, prezes Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego. Zapraszamy do lektury całego wywiadu.
Prof. Jolanta Kunikowska: Czas uwolnić badania PET!
Pozytonowa tomografia emisyjna jest techniką obrazowania wykorzystywaną w diagnostyce różnych chorób, przede wszystkim nowotworowych. – Bez badania PET nie zostanie zaplanowane praktycznie żadne postępowanie onkologiczne. Mamy coraz większe potrzeby a jednocześnie ograniczenia w zakresie stosowania tej procedury są istotne. Czas zwiększyć dostępność do badań PET, rak nie poczeka w kolejce – mówi prof. Jolanta Kunikowska z Zakładu Medycyny Nuklearnej CSK UCK WUM, prezydent Europejskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.
Światowy Dzień Sepsy - 13 września - coraz więcej przypadków sepsy na świecie
Sepsa jest zespołem objawów, spowodowanym niewłaściwą reakcją organizmu na zakażenie, może ona prowadzić do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu septycznego oraz - jeśli nie zostanie wcześnie rozpoznana oraz leczona – do zgonu. Sepsa stanowi coraz większe wyzwanie dla współczesnej medycyny nie tylko z uwagi na wysoką skalę śmiertelności, ale przede wszystkim trudności w odpowiednim jej diagnozowaniu. Z inicjatywy Globalnego Sojuszu do Walki z Sepsą (Global Sepsis Alliance) 13 września został ustanowiony Światowym Dniem Sepsy, którego celem jest skierowanie uwagi świata na problematykę ciężkich zakażeń.
Dyrektorzy szpitali za podwyżkami wynagrodzeń dla medyków. Sami mają związane ręce
Na 11 września zaplanowany jest wielki protest pracowników ochrony zdrowia i ich manifestacja w Warszawie. Jednym z głównych postulatów jest podwyżka wynagrodzeń do średniej unijnej. W wielu miejscach w kraju od kilku dni protestują już ratownicy medyczni. Wielką akcję protestacyjną popierają m.in. organizacje szpitalne. – Dyrektorzy szpitali są za wzrostem inwestycji w ochronę zdrowia, za poprawą koordynacji, natomiast jest to trudne, gdy większość instrumentów płacowych jest odbierana dyrektorom i regulowana w inny sposób – mówi Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.
10 września - Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię
Schizofrenia jest schorzeniem stygmatyzującym. Wynika to z błędnych przekonań oraz mitów o chorobie, utrzymujących się w świadomości społecznej. Podejmując walkę ze stereotypami, 10 września obchodzimy Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię.
Anna Śliwińska: Pacjent z cukrzycą ma coraz więcej opcji terapeutycznych. Wielu chorych trafia jednak do lekarza z poważnymi powikłaniami z powodu pandemii
Diabetologia rozwija się coraz prężniej i osiąga spore sukcesy, w ciągu ostatnich lat wiele pozytywnych zmian zaszło dla polskich pacjentów, szczególnie dzięki działalności organizacji pacjentów. Ten temat był przedmiotem dyskusji podczas tegorocznego Forum Ekonomikcznego w Krynicy. O dostępności do nowych terapii i wyrobów medycznych, rozwiązaniach systemowych, losach opłaty cukrowej oraz wpływie pandemii i potrzebach pacjentów rozmawiamy z Anną Śliwińską, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
Jak zapewnić Polsce bezpieczeństwo lekowe?
Polska nie będzie bezpieczna, jeśli nie zwiększy się produkcja leków w kraju – podkreślali uczestnicy debaty „Ile kosztuje nasze bezpieczeństwo zdrowotne?” podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Kryzys zdrowotny związany z COVID 19 uwypuklił rosnące uzależnienie Europy od Chin i Indii. 40% leków sprzedawanych w UE pochodzi z Azji, a 80% aktywnych składników farmaceutycznych jest produkowanych w Chinach i Indiach. Pandemia udowodniła, że bezpieczeństwo lekowe może zagwarantować tylko produkcja w kraju podstawowych leków.
Badania przesiewowe noworodków i dostęp do nowoczesnej terapii zmieniają SMA z choroby śmiertelnej w przewlekłą
Na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) choruje w Polsce ok. 1000 osób. W leczeniu tej rzadkiej choroby w ostatnich miesiącach dokonały się kolejne przełomy. W ramach prowadzonego od 2019 roku programu lekowego lek nusinersen otrzymuje już ponad 700 chorych! W lutym tego roku rozpoczął się program badań przesiewowych w kierunku SMA, który wdrażany jest sukcesywnie w kolejnych województwach. Dzięki temu dzieci, u których zostaną wykryte zmiany genetyczne, dostaną lek w pierwszych dnia życia, zanim jeszcze wystąpią objawy choroby.
Badania: Statyny poprawiają przeżywalność pacjentek z najbardziej agresywnym rakiem piersi
Badanie prowadzone było przez naukowców z University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston, we współpracy z Baylor College of Medicine (także w Houston), gdzie na co dzień pracuje Małgorzata Nowakowska. Jest to pierwszy duży eksperyment analizujący związek między wspomnianą grupą leków a agresywnymi podtypami raka piersi.
Nowe rekomendacje dotyczące organizacji odwiedzin pacjentów przebywających na oddziałach szpitalnych
W związku z realizacją Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, w tym zaszczepieniem znaczącej części osób z grup ryzyka poważnych skutków zachorowania na COVID-19, Ministerstwo Zdrowia wraz z Głownym Inspektorem Sanitarnym opracowało rekomendacje dotyczące organizacji odwiedzin pacjentów przebywających na oddziałach szpitalnych, z zachowaniem odpowiednich środków zapobiegania i kontroli zakażeń w tych jednostkach.
Wiele startów, jedna meta. Razem biegniemy po zdrowie w 14. Onkobiegu
Już po raz 14. Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma jest organizatorem największego biegu charytatywnego, dedykowanego całej społeczności onkologicznej: „Onkobieg – Razem po zdrowie!”. Jest to wyraz solidarności z pacjentami w trakcie terapii onkologicznych. Mocniejsi o doświadczenia zeszłego roku organizatorzy postanowili powtórzyć formułę biegu online i 12 września 2021 r. każdy pobiegnie z dowolnego miejsca jakie sobie wyznaczy czyniąc ten bieg biegiem wirtualnym.