TChP: NFZ zmieniając wyceny procedur chirurgicznych pogłębi dramatyczny stan kadrowy polskiej chirurgii i utrudni dostęp pacjentom do operacji

Opublikowane 05 lipca 2024
TChP: NFZ zmieniając wyceny procedur chirurgicznych pogłębi dramatyczny stan kadrowy polskiej chirurgii i utrudni dostęp pacjentom do operacji
Towarzystwo Chirurgów Polskich alarmuje od lat o kryzysie kadrowym w polskiej chirurgii, który zagraża bezpieczeństwu zdrowotnemu kraju. Oddziały chirurgiczne w Polsce, miejsca wykonywania większości operacji ratujących życie, borykają się z ogromnymi problemami. Codziennie wykonuje się w nich kilka tysięcy zabiegów, niezbędnych zarówno w codziennej opiece medycznej, jak i w sytuacjach kryzysowych. Dobra wycena procedur chirurgicznych jest kluczowa nie tylko dla prawidłowego funkcjonowania tych oddziałów, ale także dla zapewnienia pacjentom najwyższej jakości opieki medycznej. Właściwe finansowanie przekłada się na lepsze warunki pracy dla chirurgów, co bezpośrednio wpływa na zdrowie i życie pacjentów.
Problemy kadrowe i finansowe
Od lat postępuje marginalizowanie roli chirurgii w systemie ochrony zdrowia. Wyceny procedur chirurgicznych są często poniżej realnych kosztów ich wykonania, co sprawia, że oddziały chirurgiczne stają się jednymi z najbardziej deficytowych jednostek w szpitalach. Praca chirurgów jest niedoszacowana i słabo opłacana, co powoduje frustrację i zniechęcenie wśród lekarzy.

Dane są alarmujące:
  • Coraz mniej aktywnych chirurgów.
  • Wzrost średniego wieku chirurgów do prawie 60 lat.
  • Połowa miejsc dla młodych lekarzy chcących specjalizować się w chirurgii pozostaje nieobsadzona.
Brak zainteresowania młodych lekarzy specjalizacją w chirurgii to sygnał ostrzegawczy. Oznacza to, że za kilka lat pacjenci w stanie zagrożenia życia mogą nie otrzymać potrzebnej pomocy.

Działania TCHP
Towarzystwo Chirurgów Polskich podejmuje liczne działania, aby przeciwdziałać tej katastrofalnej sytuacji. Pisma do Ministerstwa Zdrowia (MZ) wciąż nie przynoszą rezultatów. Na początku tego roku przedstawiciele władz Towarzystwa na spotkaniu w MZ przedstawili swoje postulaty licząc na zrozumienie nowych władz.

Kontrowersyjna propozycja NFZ
Ogromnym zaskoczeniem okazała się jednak ostatnia propozycja NFZ dotycząca wyceny procedur chirurgicznych, która zamiast poprawić, jeszcze bardziej pogorszy sytuację finansową oddziałów chirurgicznych. Co więcej, NFZ przedstawiło propozycję 28 czerwca, dając tylko 7 dni na zgłaszanie uwag. To jawne lekceważenie środowiska medycznego i zdrowia pacjentów.

Apel do władz i społeczeństwa
Po raz kolejny Towarzystwo Chirurgów Polskich wzywa NFZ i MZ do rzetelnych, realnych rozmów oraz pilnej reakcji na pogarszający się dostęp do opieki chirurgicznej. Zagrożone jest zdrowie i życie Polaków. Braki kadrowe i źle wycenione procedury chirurgiczne bezpośrednio przekładają się na dostępność i jakość opieki zdrowotnej. W sytuacji zagrożenia życia, każdy może potrzebować natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Jeśli liczba chirurgów będzie niewystarczająca, a procedury będą niedofinansowane, czas oczekiwania na operację może się wydłużyć, co zagraża zdrowiu i życiu pacjentów. Każdy dzień zwłoki w rozwiązaniu tych problemów zwiększa ryzyko, że pacjenci nie otrzymają na czas niezbędnej pomocy.  

- Obniżenie wyceny procedur chirurgicznych oraz narastające braki kadrowe stawiają polską chirurgię w krytycznej sytuacji. Konieczne jest natychmiastowe podjęcie działań mających na celu wsparcie finansowe i kadrowe, aby zapewnić pacjentom dostęp do niezbędnych zabiegów na najwyższym poziomie. Bez tego, bezpieczeństwo zdrowotne naszych obywateli jest poważnie zagrożone – mówi Prof. Krzysztof Zieniewicz, Prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich.

źródło: TChP