Stabilność finansowa – fundament ochrony zdrowia?
Opublikowane 14 marca 2025
Stabilne finanse to klucz do wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych. Działamy w rzeczywistości ograniczonego budżetu. Powinniśmy wszyscy przyjrzeć się rzeczywistości, w której obecnie się znajdujemy, i najbliższej przyszłości – podkreśla Adam Szlachta, prezes Zarządu i dyrektor finansowy Grupy American Heart of Poland oraz Grupy Scanmed. Wśród kluczowych wyzwań systemu ochrony zdrowia znajdują się infrastruktura, kadry oraz cyberbezpieczeństwo, a ich rozwój wymaga odpowiedzialnego zarządzania finansami.
Jako jeden z przykładów przedstawił Szpital w Drawsku Pomorskim, American Heart of Poland. - Zarządzamy szpitalem m.in. w Drawsku Pomorskim, to właśnie tam znajduje się jeden z największych poligonów w Europie i największy w Polsce, na którym stacjonują wojska NATO. W kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej temat ten wydaje się wyjątkowo aktualny. Jako Grupa modernizujemy ten szpital powiatowy i realizujemy kompleksowy proces jego unowocześnienia. Dlatego, mając na uwadze nie tylko potrzeby lokalnej społeczności, ale także rolę szpitala w kontekście poligonu i przyszłych wyzwań, podjęliśmy decyzję o budowie lądowiska. Co istotne, lądowisko to zostało zaprojektowane w taki sposób, aby spełniać wymagania umożliwiające lądowanie śmigłowców wojskowych, takich jak Black Hawk – podkreśla Adam Szlachta.
- Konieczna jest analiza regulacji generujących zbędne koszty i obniżających efektywność systemu. - Jednym z największych wyzwań, przed którymi stoimy, jest eliminacja przepisów prowadzących do niepotrzebnych wydatków. Efektywność finansowa musi stać się priorytetem – zaznacza Adam Szlachta.
Nowe inicjatywy w ochronie zdrowia – Kongres Wyzwań Zdrowotnych
Podczas kongresu HCC2025 Izabela Leszczyna, ministra zdrowia, ogłosiła start nowego programu profilaktycznego "Moje zdrowie", który ruszy w maju. Podkreśliła, że jego realizacja będzie możliwa tylko przy współpracy szpitali i personelu medycznego.
Z kolei Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych 2025 zwrócił uwagę na konieczność wyznaczenia jasnych priorytetów w finansowaniu świadczeń zdrowotnych: - Musimy skupić się na realnych działaniach i określić, które świadczenia jesteśmy w stanie finansować w ramach dostępnych środków – powiedział.
Długofalowa strategia dla ochrony zdrowia
Stabilność finansowa jest fundamentem wszelkich działań rozwojowych w sektorze.
- Musimy dostosować strategie do realnych warunków. Stabilność finansowa to nie wybór, ale konieczność – bez niej nie zbudujemy efektywnego systemu ochrony zdrowia – podsumował.
Przyszłość ochrony zdrowia wymaga strategicznych inwestycji oraz odpowiedzialnego zarządzania środkami finansowymi.
źródło: AHP
Autor:
Redakcja MedicalPress
Powiązane hasła:
#ochronazdrowia
#finansowanie
#opiekazdrowotna
#komentarz
#stabilność
#medicalpress