Rekomendacje zmian w opiece diabetologicznej

Opublikowane 27 marca 2024
Rekomendacje zmian w opiece diabetologicznej
Forum Ekspertów ds. Cukrzycy – grupa ekspertów działająca na rzecz usprawniania opieki diabetologicznej w Polsce – z dużą radością zaobserwowała pozytywne zmiany, jakie w ostatnich latach zachodziły w obszarze opieki nad pacjentem z cukrzycą. Nie wolno jednak osiadać na laurach i ogłaszać sukcesu w tej kwestii, z 3 milionami chorych w Polsce, cukrzyca nadal będzie znaczącym problemem. Dlatego też, będąc świadomi licznych wyzwań i potrzeb, z jakimi mierzy się polski system ochrony zdrowia, Forum Ekspertów apeluje, aby diabetologia pozostała jednym z priorytetów zdrowotnych w naszym kraju dla Ministerstwa Zdrowia oraz parlamentarzystów nowej kadencji.
Deklarując swoją otwartość do dialogu i wspierania dalszych zmian w obszarze diabetologii, Forum Ekspertów ds. Cukrzycy prezentuje najważniejsze zadania, których realizacja pozwoli na konsekwentne usprawnianie opieki nad pacjentem z cukrzycą.
OBSZAR I. ZMIANY SYSTEMOWE
1. Poprawa zarządzania środkami z opłaty cukrowej – usystematyzowane alokowanie i ewidencjonowanie wydatków z tego tytułu oraz przeznaczenie części wpływów na zapobieganie i leczenie cukrzycy w Polsce w tym przede wszystkim:
a. na wczesne interwencje – ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki chorób cywilizacyjnych oraz edukacji zdrowotnej;
b. zapewnianie dostępu – zgodnie z aktualnymi wytycznymi klinicznymi - do nowoczesnych terapii, wyrobów medycznych oraz profilaktyki powikłań cukrzycy wraz z zapewnieniem dostępu do ich właściwego leczenia – ze szczególnym
uwzględnieniem stopy cukrzycowej oraz powikłań sercowo-naczyniowych i nerkowych.
2. Opracowanie kryteriów kierowania pacjentów do POZ, AOS i szpitali w celu umocnienia roli ambulatoryjnej opieki diabetologicznej.
3. Poprawa wyceny świadczeń w diabetologii.
OBSZAR II. PROFILAKTYKA I EDUKACJA NA POZIOMIE SZKOŁY
4. Włączanie edukacji zdrowotnej w całościowy program szkolny poprzez m.in. wprowadzenie lekcji o zdrowiu.
5. Rozważanie koncepcji wdrożenia medycyny szkolnej.
OBSZAR III. EFEKTYWNE WYKORZYSTYWANIE ZASOBÓW SYSTEMU OCHRONY ZDROWIA W OPIECE DIABETOLOGICZNEJ
6. Zwiększenie zaangażowania pielęgniarek diabetologicznych w opiece nad pacjentem z cukrzycą z jednoczesnym opracowaniem kryteriów kwalifikacji i wytycznych kształcenia koordynatora/edukatora zdrowotnego.
7. Wykorzystanie elementów opieki farmaceutycznej na rzecz wsparcia pacjentów z cukrzycą.
8. Dalszy rozwój opieki koordynowanej w cukrzycy wraz z zaleceniem prowadzenia opieki diabetologicznej na poziomie POZ i opracowaniem standardów w tym zakresie.
9. Promocja i realizacja programów profilaktycznych, ze szczególnym uwzględnieniem populacyjnych badań przesiewowych takich jak bilans zdrowia, na rzecz wcześniejszej diagnostyki cukrzycy.

do pobrania: Rekomendacje_Forum_Ekspertow_ds_Cukrzycy

źródło: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków