Prof. Sebastian Szmit: Wdrożenie najnowszych wytycznych w kardioonkologii może być trudne, ale jest możliwe

Opublikowane 21 marca 2023
Prof. Sebastian Szmit: Wdrożenie najnowszych wytycznych w kardioonkologii może być trudne, ale jest możliwe
Nowe wytyczne w kardioonkologii ESC (Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego) były przedmiotem dyskusji podczas 86. Wiosennej Konferencji PTK/XV Konferencji „Kardiologii Polskiej” (17-18 marca 2023 r.). - Mamy nowe wytyczne, bardzo nowoczesne, nowatorskie, które proponują nam szereg bardzo praktycznych rozwiązań, których jednak wdrożenie może nie być łatwe w polskich warunkach, ale jest możliwe, zapewniam. - podkreśla prof. Sebastian Szmit, kardiolog z CMKP w Warszawie. Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia rozmowy.


Pierwszy punkt to na pewno włączenie definicji kardiotoksyczności, czyli mówiąc ogólnie toksyczności sercowo-naczyniowej związanej z leczeniem onkologicznym, leczeniem przeciwnowotworowym, do naszej codziennej diagnostyki. I tu jeśli chcemy to oczywiście zrobić w aspekcie dysfunkcji serca, musimy oceniać też GLS, czyli odkształcenie podłużne lewej komory i zapewniam jest to możliwe, bo 4 moich doktorantów robi to w różnych szpitalach na co dzień - w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, w Narodowym Instytucie Onkologii, w szpitalu w Ciechanowie i w Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym. - mówi profesor Szmit.

Drugi punkt to jest oczywiście ratyfikacja ryzyka i tutaj ona jest po stronie onkologów i hematologów. To oni decydują kiedy pacjent jest obciążony kardiologiczne, rozpoznają, i wtedy proszą o konsultację kardiologa, aby optymalizował postępowanie i planował odpowiednio intensywne monitorowanie takiego chorego. - kontynuuje.

Kolejny bardzo istotny punkt to jest monitorowanie odległe, czyli nie tylko podczas aktywnego leczenia przeciwnowotworowego, ale również po zakończonym leczeniu. Mając pacjenta z dobrym rokowaniem odległym onkologicznym, nie zapominajmy, że może mieć on przyspieszony proces np. miażdżycy czy przyspieszoną dysfunkcję różnych zastawek, czy wreszcie dysfunkcję serca, czyli może rozwinąć niewydolność krążenia. I ważne, żebyśmy tworzyli programy monitorowania odległego. - dodaje.

Te wytyczne mają wiele zaleceń z poziomem wiarygodności C, czyli jako opinie ekspertów. To jest ogromne pole do badań naukowych. Na swoim wykładzie pokazywałem możliwości tych badań i zachęcam Państwa, aby zajmować się chorymi na nowotwory, jako kardiolodzy, w sposób praktyczny, pomagając im bezpośrednio, ale też planując badania naukowe - co jeszcze możemy robić lepiej dla tych chorych. - puentuje prof. Szmit.

Rozmawiała: Maria Miłkowska, Alicja Skrobucha

SKN Kardiologii przy I Katedrze i Klinice WUM



źródło: redakacja Medicalpress