Prof. Maciej Banach kandydatem na Sekretarza Generalnego Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego (EAS)
Opublikowane 09 września 2020Z wielką przyjmnością informujemy, że prof. dr hab. n. med. Maciej Banach, Dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Prezes Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego, został oficjalnie nominowany kandydatem na stanowisko Sekretarza Generalnego Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego (EAS), jako jedyny kandydat z Europy Środkowo-Wschodniej.
Na kandydaturę Profesora Macieja Banacha można głosować do 30 września br. Mogą to zrobić członkowie Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego - pod linkiem.
Udział w tym głosowaniu mogą wziąć także osoby, które zdecydują się zarejestrować i zostać członkami EAS do końca września br. Rejestracja i wystąpienie o członkostwo jest dostępne pod następującym linkiem:
https://www.eas-society.org/page/regoptions
Udział w tym głosowaniu mogą wziąć także osoby, które zdecydują się zarejestrować i zostać członkami EAS do końca września br. Rejestracja i wystąpienie o członkostwo jest dostępne pod następującym linkiem:
https://www.eas-society.org/page/regoptions
O KANDYDACIE:
Prof. Maciej Banach pełnił funkcję Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w latach 2010-2012. Od lutego 2014r. jest dyrektorem Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi (ICZMP), Kierownikiem Zakładu Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Kierownikiem Ośrodka Badań Serca i Naczyń na Uniwersytecie Zielonogórskim, profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz ICZMP. Jest członkiem Zarządu Głównego Europejskiego Towarzystwa Miażdżycy (EAS) jako doradca ds. relacji/kontaktów z Unią Europejską oraz członkiem zarządu na Europę Międzynarodowego Towarzystwa Miażdżycowego (IAS). Jest założycielem i przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Lipidowego (2011) – oficjalnego partnera National Lipid Association (NLA, USA) oraz przewodniczącym Oddziału łódzkiego Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (2009-). Jest założycielem i przewodniczącym grupy Lipid and Blood Pressure Meta-analysis Collaboration (LBPMC) (2012-) – jednej z największych grup badawczych na świecie skupiającej obecnie ponad 150 światowych ekspertów mających na celu zbadanie najważniejszych problemów z zakresu zaburzeń lipidowych, nadciśnienia, żywienia i analizy ryzyka sercowo-naczyniowego, a także Międzynarodowego Panelu Ekspertów Lipidowych (ILEP) (2015-), który powstał w celu przygotowania rekomendacji z zakresu kardiologii prewencyjnej w najbardziej dyskusyjnych kwestiach, które nie zostały uwzględnione w istniejących wytycznych. Jest członkiem 2 największych światowych baz danych – Global Burden of Disease (GDB) (Seattle, WA, USA) i Non-Communicable Disease Risk Factor Collaboration (NCD-RisC, Londyn, Wielka Brytania). Jest także założycielem i prezesem fundacji – Think-Tank „Innowacja dla zdrowia”, która skupia sześć głównych instytutów badawczych działających w systemie ochrony zdrowia w Polsce i ponad 40 przedstawicieli biznesu działających na rynku medycznym w Polsce, których głównym celem jest wprowadzanie innowacji w dziedzinie medycyny w Polsce. Jest profesorem wizytującym University of Alabama w Birmingham (UAB) oraz University of Medicine and Pharmacy Victor Babes w Timisoarze w Rumunii (2014-).
Prof. Banach opublikował prawie 700 prac z zakresu nadciśnienia, dyslipidemii, kardiologii, kardiochirurgii i stratyfikacji ryzyka (562 wg PubMed, 522 wg Web of Knowledge, 495 wg. do SCOPUS, 695 wg ResearchGate – wynik RG: 51,42 i 847 wg Google Scholar). Jego łączne IF (dla prac pełnotekstowych) wynosi ponad 5500 pkt., liczba cytowań: 7784 (wg Web of Science Core Collection), 9046 (wg SCOPUS), 8953 (wg ResearchGate) i 12,585 (wg Google Scholar), Indeks Hirscha = 40 (WoS), 43 (SCOPUS), 45 (ResearchGate) i 53 (i10-index: 277) (Google Scholar). Prof. Banach znajduje się w grupie 1% najbardziej cytowanych naukowców na świecie (w obszar badań Medycyny Klinicznej oraz Farmakologii i Toksykologii) według wskaźników Essential Science Indicators by Clarivate (z 23 pracami ocenianymi jako TOP Papers). Prof. Banach jest również w grupie 15 najlepszych światowych ekspertów według ExpertScape w dziedzinie statyn / cholesterolu LDL / lipoproteiny i cholesterolu / lipoproteiny HDL.
Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym: doktoratów Honoris Causa na Uniwersytecie Medycyny i Farmacji Victor Babes w Timisoarze (2017) oraz Instytutu Kardiologii w Kijowie (2018); Menedżerem Roku 2016 dla podmiotów publicznych działających w ochronie zdrowia (2017), Innowatorem Roku tygodnika Wprost, Wyróżnienia „Złoty Skalpel” w 2016 r. za innowacje; Osobowość Roku 2013 w Polsce dla rozwoju nauki w dziedzinie opieki zdrowotnej – ufundowanej przez czasopismo Menedżer Zdrowia (wydawnictwo Termedia), nagrody Super-Talent w medycynie 2012 – konkursu dla młodych naukowców w dziedzinie medycyny (do 40 rż) ufundowanego przez czasopismo Puls Medycyny; a także nagród naukowych Ministerstwa Zdrowia za cykl publikacji (2009, 2011), 23 indywidualnych i grupowych nagród naukowych Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (2009-2016); i wielu innych.
Źródło: ICZMP, Uniwersytet Zielonogórski
Foto: by prof. Keler, ICZMP
Autor:
Redakcja MedicalPress