Priorytety polskiej prezydencji w obszarze zdrowia
Opublikowane 18 grudnia 2024Żyjemy w czasach, kiedy nadzwyczaj ważne jest bezpieczeństwo i to w wielu wymiarach. Ze względu na poważne wyzwania, przed którymi stoi Unia Europejska, polska prezydencja skupi się właśnie na tym zagadnieniu.
Minister Izabela Leszczyna i wiceminister Katarzyna Kacperczyk przedstawiły główne priorytety dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego. Wskazały wyzwania, przed którymi stoi Unia Europejska i przybliżyły kierunki, w których planujemy kształtować politykę europejską. Polska, obejmując przewodnictwo w Radzie UE, będzie dążyć do wzmocnienia współpracy i wzmocnienia bezpieczeństwa zdrowotnego w całej Europie.
- Podczas polskiej prezydencji będziemy mówić o 7 filarach bezpieczeństwa. Dotyczą one różnych obszarów życia Polaków i Europejczyków. Cieszę się, że jednym z nich jest bezpieczeństwo zdrowotne – powiedziała minister Izabela Leszczyna. – Zdrowie po raz pierwszy zostało uznane za tak istotną kwestię, żeby znaleźć się w agendzie Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Co do zasady Unia nie ingeruje w systemy zdrowotne państw członkowskich, ale doświadczenie pandemii i konsekwencje wojny poza granicami Unii spowodowały, że zdrowie jest jednym z najważniejszych obszarów współpracy państw członkowskich.
Priorytety zdrowotne
Nasz główny cel podczas polskiej prezydencji to postawienie bezpieczeństwa i dobra pacjenta w centrum wszystkich działań. - Pomimo konieczności realizacji wielu technicznych i regulacyjnych zadań, pacjent będzie zawsze na pierwszym miejscu – zapewniła wiceminister Katarzyna Kacperczyk.
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieżyWażnym obszarem jest zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w kontekście rozwoju technologii cyfrowych i social mediów. O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży rozmawiamy z Unią już od stycznia tego roku. Dzięki temu udało nam się zakorzenić ten temat w najważniejszych instytucjach unijnych.
- Możemy pochwalić się pierwszym sukcesem – ten temat będzie obecny w Unii Europejskiej przez 4 lata – nie zniknie po zakończeniu naszej prezydencji - poinformowała wiceminister Kacperczyk.
Wszystkie państwa członkowskie poszukują rozwiązań wspierających zdrowie psychiczne – to pokazuje wagę tego priorytetu.
- Na podsumowanie prezydencji przedstawimy rekomendacje i zalecenia dla państw członkowskich w tym obszarze. We współpracy z WHO opracujemy raport, który w pogłębiony sposób przeanalizuje wpływ technologii na zdrowie dzieci – zapowiedziała wiceminister.
Cyfrowa transformacja opieki zdrowotnejRozpoczyna się budowa architektury regulacyjnej i instytucjonalnej, powstaną nowe standardy i zasady e-zdrowia w Unii Europejskiej.
-To bardzo ważny moment, jeśli chodzi o priorytet cyfrowej transformacji opieki zdrowotnej – podkreśliła wiceminister Kacperczyk.
Do elementów cyberbezpieczeństwa szpitali będziemy chcieli dołączyć kwestie cyberbezpieczeństwa wyrobów medycznych. Rezultatem będą kolejne kroki w postaci aktów delegowanych i standardy, które będą wdrażać architekturę EHDS.
Promocja zdrowia i profilaktyka chorób- Profilaktyka to cel, z którym przyszłam do Ministerstwa Zdrowia. Pragnę, aby nie było ono ciągle ministerstwem choroby, a prawdziwie włączyło promocję i zachowanie zdrowia jako swoje cele – przypomniała minister Izabela Leszczyna.
Główne zadania w tym obszarze to:
- ocena skuteczności działań w walce z głównymi zagrożeniami zdrowotnymi
- opracowanie katalogu dobrych praktyk i propozycji działań
- zintegrowane podejście do profilaktyki i edukacji (m.in. promocja interdyscyplinarnej edukacji zdrowotnej).
- Bezpieczeństwo pacjentów opiera się na zaufaniu do lekarzy i na wiedzy personelu medycznego. Dlatego w systemie ochrony zdrowia szczególnie niebezpieczna jest dezinformacja. Zdarza się, że podważa to zaufanie, przez co pacjenci czują się zagubieni. Będziemy z tymi negatywnymi zjawiskami walczyć, naszym priorytetem jest bezpieczeństwo zdrowotne – zapewniła minister Leszczyna.
Bezpieczeństwo lekoweBezpieczeństwo lekowe to nie tylko kwestia rewizji legislacji farmaceutycznej. Dlatego podczas pierwszych 100 dni prezydencji chcemy przedstawić założenie do dokumentu Akt o Lekach Krytycznych – Critical Medicines Act.
- Rewizja legislacji farmaceutycznej ma zapewnić innowacyjność, konkurencyjność, rozwój sektora generycznego, a Akt o Lekach Krytycznych ma wzmocnić zdolność produkcyjną, zabezpieczyć w krytyczne substancje czynne i wesprzeć produkcję leków w Unii Europejskiej, również w Polsce - żeby zadbać o faktyczne bezpieczeństwo pacjentów – wyjaśniła wiceminister Katarzyna Kacperczyk.
źródło: MZ