Sejm: PTK krytycznie o Krajowej Sieci Kardiologicznej

Opublikowane 24 lutego 2021
Sejm: PTK krytycznie o Krajowej Sieci Kardiologicznej
24 lutego 2021 r. w Sejmie RP odbyło sie posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia poświęcone kardiologii. W dyskusji nie zabrakło krytycznych głosów pod adresem zapowiedzianej niedawno Krajowej Sieci Kardiologicznej. Kardiologidzy obecni na spotkaniu negatywnie odnieśli się do sposobu procedowania projektu, braku konsultacji ze środowiskiem ekspertów i pacjentów, podkreślając potrzebę wdrożenia już gotowych rozwiązań takich jak KONS.
Dość szybki tryb wprowadzenia pilotażu sieci kardiologicznej powoduje, że projekt nie jest wg PTK precyzyjnie przygotowany - mówił podczas posiedzenia prof. Adam Witkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Eksperci PTK pytali dlaczego tak ważny program jak pilotaż sieci kardiologicznej nie został poddany pre-konsultacjom ze środowiskiem kardiologów, kardiochirurgów, specjalistów zdrowia publicznego, krajowym nadzorem kardiologicznym i organizacjami pacjentów kardiologicznych, jakie są źrodła finansowania KSK oraz czy ucierpi na tym budżet Narodowego Instytutu Kardiologii oraz dlaczego pilotaż obejmie tylko jedno województwo (mazowieckie).

- Program KONS który, co chciałbym podkreślić, jest już w pełni przygotowany i dedykowany wyłącznie dla pacjentów niewydolnością serca, zapewni lepszą, skoordynowaną opiekę dla chorych, co pozwoli na zmniejszenie liczby niepotrzebnych hospitalizacji i zmniejszenia śmiertelności - dodał prof. Witkowski. Jak podkreślił Prezes PTK - Program KONS jest niezwykle potrzebny pomimo ujęcia w rozporządzeniu o pilotażu sieci kardiologicznej niewydolności serca jako jednej z 4 jednostek chorobowych.

Podobne zdanie wyraził prof. Przemysław Mitkowski, prezes elekt PTK - Polskie Towarzystwo Kardiologiczne i eksperci doskonale opracowali program KOS-Zawał. Mamy gotowy program KONS, kolejny przygotowany program to opieka nad chorymi z migotaniem przedsionków. Może warto wprowadzać szybko to co zostało już przygotowane.

Eksperci PTK podkreślili także potrzebę systematycznego wprowadzania innowacji w kradiologii - Ważne jest wprowadzanie do systemu nowych technologii do kardiologii interwencyjnej. Od lat czekamy na niektóre technologie tj. OCT czy telemonitoring - zaznaczył prof. Jacek Legutko, sekretarz PTK.

Przypominamy, że wprowadzenie Krajowej Sieci Kardiologicznej zapowiedział Premier Morawiecki w dniu 11 lutego b.r. w pierwszej kolejnosci w formie pilotażu w woj. mazowieckim.

Krajowa Sieć Krardiologiczna zakłada:
- przyspieszenie diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia
- wprowadzenie poziomów referencyjnych w kardiologii ambulatoryjnej i hospitalizacji
- preferowana diagnostyka w poradni przyszpitalnej
- pilotaż założeń programu na Mazowszu

Krajowa Sieć kardiologiczna ma spowodować:
- wzrost wyceny świadczeń w ośrodkach szpitalnych
- zwiększenie limitu finansowego dla wskazanych procedur
- zniesienie limitu konsultacji ambulatoryjnych i hospitalizacji
- premiowanie POZ za uzasadnione skierowanie pacjenta

Relacja z posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia, 24.02.21



Źrodło: Sejm RP, twitter @PTKardio, KPRM