Wiedza to zdrowie – koalicja Serce dla Cukrzycy kontynuuje cykl warsztatów edukacyjnych
Opublikowane 25 listopada 2019Jak wynika z raportu Serce dla Cukrzycy opublikowanego w lipcu b.r. wiedza na temat cukrzycy i jej powikłań wśród pacjentów i ich opiekunów jest nadal niewystarczająca, co przekłada się na efekty leczenia i jakość życia chorych – wskazuje na to aż 85% respondentów badania. Dlatego wśród priorytetowych działań koalicji jest właśnie edukacja społeczeństwa i samych pacjentów, od zapobiegania, przez diagnostykę, skuteczne leczenie i zmianę nawyków oraz stylu życia.
W mijającym tygodniu koalicja Serce dla Cukrzycy działająca w ramach Polskiej Unii Organizacji Pacjentów zorganizowała wykłady i warsztaty w Warszawie, w których wzięło udział ponad 300 słuchaczy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku Woli i Bemowa w Warszawie. Tematem przewodnim spotkania była"Cukrzyca oraz jej powikłania sercowo-naczyniowe – jak skutecznie leczyć i zapobiegać?". Prelekcje poprowadzili dr Paweł Balsam z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Marek Kustosz z Instytutu Człowieka Świadomego i Szymon Chrostowski, prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie.
Cukrzyca to problem nie tylko pacjentów, powinna być rozpatrywana także przez pryzmat społeczny. Postęp cywilizacji, niezdrowy, siedzący tryb życia, brak zbilansowanej diety i aktywności fizycznej oraz nadmierne spożycie cukru powodują, że zachorowalność na cukrzycę w Polsce z roku na rok wzrasta. W zastraszającym tempie rośnie też grupa osób z nadwagą i otyłością, wśród dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, co zwiększa ryzyko zachorowania na choroby serca i naczyń.
–Dlatego też wśród priorytetów, nie tylko organizacji pacjentów, ale też resortów i instytucji odpowiedzialnych za zdrowie, powinno być podjęcie skutecznych działań, które pozwolą zatrzymać te negatywne trendy, zapobiegać rozwojowi chorób cywilizacyjnych oraz skutecznie leczyć, co zminimalizuje ilość i ciężar powikłań kardiologicznych, naczyniowych, które są najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów i skrócenia życia chorych – komentuje Marek Kustosz, z koalicji Serce dla Cukrzycy.
Warto przypomnieć, że w Polsce z cukrzycą żyje ok. 3 mln Polaków, w tym8 na 10 pacjentów z cukrzycą typu 2 ma powikłania sercowo-naczyniowe. Co więcej, prognozy dotyczące przyczyn umieralności zakładają do 2030 r. zwiększenie umieralności z powodu cukrzycy, w tym również z powodu powikłań kardiologicznych, nawet o 100%.[1]Dlatego też koalicja Serce dla Cukrzycy razem z ekspertamiklinicznymi i systemowymi wskazała najważniejsze rekomendacje zmian w opiece nad chorymi na cukrzycę typu 2, takie jak: systematycznepodnoszenie świadomości społeczeństwa i pacjentów w zakresie zapobiegania i leczenia powikłań choroby, edukacja zdrowotna, która powinna zaczynać się już w szkole, poprawa dostępu do nowoczesnych terapii, wdrożenie koordynowanej opieki i współpraca specjalistów z różnych dziedzin w zakresie leczenia pacjenta z cukrzycą.
–Cukrzyca jest chorobą, w której kluczową rolęodgrywa edukacja pacjenta, w szerszym zakresie niż w większości innych chorób. Mówi się,że pacjent samodzielnie podejmuje nawet 95%codziennych, mniejszych i większych decyzjiterapeutycznych. Nie może jednak podejmowaćwłaściwych decyzji, jeśli nie wie wystarczającodużo o swojej chorobie i mechanizmach niąrządzących – podkreśla dr Alicja Milczarczykz Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii MSWiA.
Więcej informacji na temat koalicji Serce dla Cukrzycy można znaleźć na stronie internetowej Polskiej Unii Organizacji Pacjentówwww.obywateledlazdrowia.pl oraz na dedykowanym akcji Fanpage’u www.facebook.com/SerceDlaCukrzycy.
#3milionypowodów
#SercedlaCukrzycy
[1] Poznańska A., Wojtyniak B., Seroka W. Najważniejsze przyczyny zgonów Polaków w 2030 roku; Przegląd Epidemiologiczny 2011; 65: 483–489
Autor:
Redakcja MedicalPress