Ruszyła akcja bezpłatnych badań spirometrycznych dla mieszkańców Warszawy

Opublikowane 01 września 2021
Ruszyła akcja bezpłatnych badań spirometrycznych dla mieszkańców Warszawy
30 sierpnia ruszają zapisy dla warszawiaków na bezpłatne badania spirometryczne. Do zbadania stanu płuc zachęca innogy Polska. Badania profilaktyczne to finał akcji prowadzonej w ramach oferty Warszawska Eko Energia.

Akcja badania płuc warszawiaków sfinansowana została ze środków Fundacji innogy w Polsce oraz z promocji „Wspieramy warszawskie powietrze”, będącej częścią oferty Warszawska Eko Energia. Klienci, którzy skorzystali z promocji, otrzymywali przez pół roku 25 procent rabatu od jednostkowej ceny energii elektrycznej. W ramach oferty innogy Polska przekazywało na fundusz co miesiąc złotówkę od każdej umowy na warunkach usługi Warszawska Eko Energia. Zebrana kwota umożliwia przeprowadzenie bezpłatnej spirometrii dla kilkuset osób.  


- Spirometria to proste i nieinwazyjne badanie pozwalające zdiagnozować stan płuc. Mimo to wiele osób nie robi go nigdy w życiu lub bada się zdecydowanie za rzadko i za późno. Od wielu miesięcy jesteśmy zagrożeni koronawirusem, który atakuje przede wszystkim płuca. Naszemu układowi oddechowemu szkodzi też zanieczyszczone powietrze oraz niska aktywność fizyczna. Osoby mieszkające w Warszawie są wyjątkowo narażone na wszystkie te czynniki. Dlatego zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie w stolicy tego profilaktycznego badania. Pozwala ono wykryć wiele chorób układu oddechowego i zapobiec ich rozwojowi – mówi dr Aleksandra Smyczyńska, szefowa komunikacji i public affairs w innogy Polska. – Warto też przypomnieć, że osoby, które skorzystały z usługi Warszawska Eko Energia i promocji „Wspieramy warszawskie powietrze”, przyczyniły się też do rozwoju odnawialnych źródeł energii. W ramach tej oferty część comiesięcznej opłaty była przeznaczana na zakup przez innogy Polska energii elektrycznej z gwarancją pochodzenia z OZE – dodaje.


Zapisy i badanie

W akcji innogy może wziąć każdy, kto ukończył 18 lat. Organizatorzy zapraszają szczególnie osoby po przebyciu Covid-19 (co najmniej trzy miesiące po chorobie) oraz odczuwające duszności wysiłkowe. Zapisy na badanie spirometryczne będzie prowadzić od 30 sierpnia Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Choroby Alergiczne i Przewlekłe Obturacyjne Choroby Płuc. Przy zapisach należy podać  imię, nazwisko i numer PESEL. Rejestratorzy nie będą pytać o inne dane i informacje, np. przebyte choroby, wiek, ubezpieczenie zdrowotne. Rejestracja będzie prowadzona pod nr tel. 22 119 66 66 w godzinach 9.00-16.00 lub poprzez formularz rejestracyjny dostępny na stronie www.astma-alergia-pochp.pl.


Badania będą realizowane od 6 września w gabinetach Centrum Medycznego Wilno w Warszawie przy ul. Ponarskiej 11. Wykonywane będą zgodnie z zaleceniami European Respiratory Society (ERS) i Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc (PTCHP). Oznacza to, że części osprzętu mające kontakt z jamą ustną pacjenta będą jednorazowe, zabezpieczone specjalnym filtrem przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym. Osoby prowadzące badanie będą w maseczkach FFP2, rękawiczkach i  jednorazowych fartuchach ochronnych, a sprzęt każdorazowo dezynfekowany. Pomieszczenie w którym będzie wykonywane badanie, posiada wyciąg odprowadzający powietrze na zewnątrz, a dodatkowo gabinet po przyjęciu każdego pacjenta będzie wietrzony.   

Wszyscy badani otrzymają wydruki z analizą wyników spirometrii, które będą mogli skonsultować z lekarzem.


Na czym polega spirometria?

Badanie spirometryczne pozwala określić objętość i pojemność płuc, a także przepływ powietrza w różnych fazach cyklu oddechowego. Dzięki badaniu można wykryć wiele chorób układu oddechowego we wczesnym stadium, m.in. astmę i chorobę obturacyjną płuc, oraz wskazać metody leczenia. Badanie trwa kilka minut. W jego trakcie mierzy się spokojny oddech oraz głęboki wdech i długi maksymalny wydech (trwający co najmniej 6 sekund). Dla osiągnięcia miarodajnego wyniku badanie wszystkich faz powtarza się co najmniej trzy razy.


Źródło: Innogy