Przewlekła Choroba Nerek: Cicha epidemia dotykająca też Polaków i Ukraińców. Potrzebne natychmiastowe działania
Opublikowane 10 marca 2022W drugi czwartek marca tradycyjnie na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Nerek (ŚDN). Tegoroczne obchody poświęcone są dobrostanowi pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (PChN). Jednak w obliczu wydarzeń w Ukrainie, jako Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych (OSOD) chcemy zwrócić uwagę na kilka bardziej podstawowych kwestii związanych z chorymi na PChN, które są naszym zdaniem palące.
Czym jest przewlekła choroba nerek?
Przewlekła choroba nerek dotyka na całym świecie ponad 600 mln ludzi. W Polsce choruje na nią ponad 4,5 mln osób i szacuje się, że rocznie z powodu niewykrycia PChN umiera około 80 tys. osób. W ostatniej z pięciu faz choroby wymaga ona leczenia, które zastępuje funkcję nerek: przeszczepienia albo dializy. Są to zabiegi ratujące życie. Z dializ korzysta codziennie ponad 22 tysiące osób w Polsce. W Ukrainie statystyki związane z zachorowalnością, leczeniem i umieralnością są na podobnym poziomie.
Korytarze życia dla pacjentów przewlekle chorych na granicy
„Z związku z wojną w Ukrainie priorytetem jest zabezpieczenie leczenia pacjentów dializowanych albo w Polsce, albo w Ukrainie. Do Polski przedostało się już wiele chorych osób, które znalazły leczenie w stacjach na terenie całego kraju. I wszystkie sieci stacji dializ deklarują, że mogą przyjąć kolejnych. Docierają do nas jednak sygnały, że część chorych na granicy zawraca, ponieważ kolejki są zbyt duże, a oni nie mogą przerywać leczenia. I choć zdaję sobie sprawę, że de facto w korytarzach życia znajdują się teraz setki tysięcy osób, to jednak niektórzy z nich nie mogą czekać tyle, co inni.
Inną kwestią jest teraz pomoc stacjom, które dalej działają w Ukrainie – tutaj zaopatrzenie w materiały medyczne zaczyna być problematyczne. Dlatego też coraz więcej osób zapewne będzie decydować się na opuszczenie Ukrainy, nawet, jeśli w ich rejonie bezpośrednio nie toczą się działania wojenne” – mówi Iwona Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych.
Adekwatne wsparcie opieki nad pacjentami nefrologicznymi w Polsce
„PChN to dosłownie cicha epidemia. Co roku tracimy około 80 tys. niezdiagnozowanych osób. O 4% rok do roku rośnie liczba osób wymagających leczenia nerkozastępczego i prognozuje się, że ta dynamika przyspieszy, bo do dotychczasowych czynników ryzyka (inne choroby, szczególnie: cukrzyca oraz choroba wieńcowa oraz starzenie się społeczeństw), dochodzą skutki epidemii COVID-19, o czym już donoszą badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych. Tymczasem polski system opieki zdrowotnej od ponad dekady zdaje się nie dostrzegać tych problemów. Brakuje koordynacji działań i środków na edukację, profilaktykę i jakościowe leczenie zakładające pomoc nie tylko nefrologa, ale też: diabetologa, kardiologa czy psychologa” – uzupełnia Iwona Mazur.
Stowarzyszenie, takie jak nasze, może bardzo wesprzeć system zdrowia w zakresie edukacji, niemniej w pozostałych kwestiach bez rozwiązań odgórnych będzie coraz ciężej. Będą zamykane następne ośrodki w kolejnych miejscowościach i o ile w dużych miastach może nie być to tak duży problem, to w mniejszych doprowadzi do „medycznego wykluczenia” wielu potrzebujących. W innych Państwach Europy zabiegi dializ wyceniane są na poziome kilkakrotnie wyższym, nawet – 6-krotnym, niż w Polsce.
Działania dla pacjentów z okazji Światowego Dnia Nerek
Oprócz powyższych apeli przy okazji Światowego Dnia Nerek OSOD zaprasza na bezpłatne badania profilaktyczne w Krakowie, Warszawie oraz Poznaniu. Zaprasza też na swoje kanały:, gdzie przez cały rok prowadzi akcję edukacyjną „Moje nerki” która szerzy świadomość na temat PChN.
Linki:
https://osod.info - strona Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych
https://www.facebook.com/OSOD.INFO - profil OSOD na Facebooku
https://moje-nerki.pl/ - strona internetowa Moje Nerki
https://www.facebook.com/Moje-nerki-100297058569882 - profil Moje Nerki na Facebooku
Autor:
Redakcja MedicalPress