RPP: rodzina ma prawo do ostatniego pożegnania chorego w szpitalu

W związku z napływającymi sygnałami od rodzin pacjentów dotyczących uniemożliwienia im ostatniego pożegnania z członkiem rodziny albo zakazem stawiennictwa w szpitalu celem identyfikacji zwłok, wystąpił do dyrektorów podmiotów medycznych o respektowanie prawa pacjenta do poszanowania godności, które obejmuje także prawo do umierania w spokoju i godności.
2020-05-26 14:25

Prof. Marcin Grabowski: Z wszczepionym urządzeniem można normalnie żyć

Pacjent z wszczepionym urządzeniem kardiologicznym może i powinien żyć jak najbardziej swobodnie. Jednocześnie warto pamiętać o zwiększonym ryzyku, związanym z niektórymi czynnościami. O trzech rodzajach potencjalnych zagrożeń związanych z wykonaniem tatuażu lub piercingiem mówi prof. Marcin Grabowski, kierownik Oddziału Elektrokardiologii I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert elektroterapii Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

2020-02-24 09:16

Pacjent w badaniach klinicznych

Polacy nadal ze sporą rezerwą przystępują do badań klinicznych, co w dużym stopniu wiąże się z brakiem dostatecznej wiedzy dotyczącej korzyści i ryzyka. Coraz więcej osób poszukuje informacji na ten temat. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest realizacja  projektu Pacjent w badaniach klinicznych i stworzenie strony internetowej  https://pacjentwbadaniach.abm.gov.pl/, na której można znaleźć wiele materiałów na temat badań klinicznych i odszukać interesujące nas badania w międzynarodowych bazach.

2020-02-17 12:37

Nielimitowane wizyty do specjalistów od 1 marca

Od 1 marca br. zostaną zniesione limity na porady pierwszorazowe w czterech specjalnościach: neurologii, ortopedii, endokrynologii i kardiologii. Planowany jest także pierwszy od lat wzrost wyceny tych świadczeń. Docelowo wyniesie prawie 30 procent.

2020-02-11 18:44

6 lutego na konferencji prasowej zostanie przedstawiony raport dotyczący sytuacji pacjentów z nowotworem płuca

Raport "Sytuacja Pacjenta z nowotworem płuca - aktualne wyzwania" został przygotowany we współpracy z przedstawicielami środowiska pacjentów onkologicznych oraz ekspertami w dziedzinie ochrony zdrowia. Dokument porusza tematykę aktualnego dostępu do profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorych na raka płuca, postępu w tym zakresie oraz kluczowych rekomendacji zmian niezbędnych do poprawy sytuacji chorych na raka płuca w Polsce.

2020-02-05 15:58

E-recepta – Jak z niej korzystać?

E-recepta to duża wygoda. Leki z e-recept można wykupić w różnych aptekach. Jest to duże ułatwienie, jeśli pacjentowi zależy na niższej cenie leku lub jest w podróży. Trzeba pamiętać jednak o terminie ważności e-recepty oraz wymogach dotyczących kupowania „na raty” tego samego leku.

2020-01-31 14:38

Rusza nowa odsłona kampanii Prostata Historia

Rak prostaty, najczęściej występujący nowotwór złośliwy u mężczyzn, to rosnący problem epidemiologiczny i dotyczące wielu wymiarów męskości tabu – przekonuje Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej i rozpoczyna nową edycję kampanii Prostata Historia. Organizacja zaprasza mężczyzn do napisania prawdziwej historii PANA PROSTATY. Doświadczenia użytkowników serwisu www.prostatahistoria.pl będą postawą poradnika edukacyjnego dla pacjentów i ich bliskich.
2020-01-29 11:03

All.Can: Możliwości poprawy leczenia chorób nowotworowych - perspektywa pacjenta

All.Can przeprowadził międzynarodową ankietę wśród pacjentów z chorobą nowotworową i ich opiekunów na temat nieefektywności opieki.

 

2020-01-27 13:27

Szybkie odszkodowania dla pacjentów poszkodowanych w testach klinicznych

Projekt ustawy o badaniach klinicznych, zakłada, że w ciągu czterech miesięcy od uszczerbku na zdrowiu pacjent testujący leki dostanie pieniądze z Funduszu Gwarancyjnego.

2020-01-27 11:30

Zgoda pacjenta - to warto wiedzieć

Czym jest zgoda na wykonanie procedury medycznej i w jaki sposób może poprawiać wyniki leczenia, mówi dr Piotr Lodziński z Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

2020-01-22 10:04

Kobiety ciężarne w Polsce pod coraz lepszą opieką

Śmiertelność okołoporodowa matek w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie. Pod tym względem jesteśmy w czołówce krajów nie tylko w Europie, ale i na świecie. Ponadto od 1 stycznia 2019 roku obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. Reguluje ono m.in. kwestie dostępności znieczulenia okołoporodowego oraz ma przyczynić się do zmniejszenia liczby interwencji medycznych, niewynikających ze wskazań medycznych, w tym cięć cesarskich.

 

2020-01-15 10:44

„Stop WZW C!” wystartowała kampania edukacyjna

„Stop WZW C!” – pod takim hasłem 13 stycznia br. Polska Unia Organizacji Pacjentów wraz z Fundacją Gwiazda Nadziei oraz Fundacją Urszuli Jaworskiej zainaugurowała kampanię edukacyjną, której celem jest zwrócenie uwagi na problem zdrowotny jakim jest zakażenie HCV oraz potrzeba badań profilaktycznych w kierunku wirusa WZW C. Inicjatorem akcji jest Polska Unia Organizacji Pacjentów „Obywatele dla Zdrowia”, która od lat prowadzi działalność edukacyjną oraz udziela wsparcia pacjentom w dążeniu do zapewnienia dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, mających strategiczne znaczenie dla stanu zdrowia społeczeństwa.

2020-01-14 14:45