MŚRP: Rak płuca - czynniki ryzyka i zapobieganie

Opublikowane 08 listopada 2020
MŚRP: Rak płuca - czynniki ryzyka i zapobieganie
Zapraszamy do obejrzenia kolejnego wywiadu z prof. dr hab. n. med. Joanną Didkowską, Kierownikiem Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów, Narodowego Instytutu Onkologii, który powstał w ramach Miesiąca Świadomości Raka Płuca organizowanego przez Polską Grupę Raka Płuca.


W wielu krajach dokonała się ważna zmiana, mianowicie udało się przekonać wielu mężczyzn do rzucenia palenia. Dwóch epidemiologów Lopez i Shaw zrobiło model teoretyczny pokazujący jak się zmienia liczba zgonów z powodu raka płuca w zależności jaka jest częstość palenia tytoniu. W tym modelu jest odległość mniej więcej 20 lat pomiędzy szczytem częstości palenia a szczytem zachorowań na raka płuca. W Polsce mieliśmy analogiczną sytuację. Częstość palenia tytoniu wzrastała aż do kryzysu ekonomiczno-politycznego w latach 80-tych. Spadek palenia wśród mężczyzn w ostatnich 20-latach spowodował niemal 30% spadek umieralności w tej grupie z powodu raka płuca. To jest największy a zarazem tani sposób na sukces.

Niestety wśród kobiet częstość palenia cały czas rośnie, jak i liczba zgonów. Bardzo trudno jest przekonać kobiety do rzucenia palenia. Potrzeba badań socjologicznych oraz profesjonalnej kampanii która stworzy modę na niepalenie wśród kobiet. Polki zaczęły palić po wojnie, był to element emancypacji, paliło wiele kobiet wykształconych w miastach a potem przeniosła się ta moda do małych miasteczek i wsi. Obecnie największy problem dotyczy młodych kobiet. W rozmowach z lekarzami najczęściej uzasadniają palenie tym że dzięki niemu nie czują głodu, mniej jedzą, szybciej spalają kalorie. Choć te argumenty nie są do końca prawdą to oddziaływują psychicznie i powodują przywiązanie do nałogu.